Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-06-2017, 13:27
ankamien ankamien jest offline
Kumotr

Domyślnie Rosyjskie przesądy

Cześć, jak wiadomo Rosjanie są narodem, który bardzo wierzy w różne przesądy. Oczywiście związane jest to z ich kulturą. Wiele z nich jest rozpowszechnionych także w niektórych częściach Polski, dlatego nie są nam obce. Przesądy z którymi spotkałam się osobiście nie były dla mnie jakoś szczególnie zaskakujące, gdyż często wcześniej słyszałam je z ust mojej babci.
Chciałbym zapytać Was czy jest jakiś rosyjski przesąd, który wywarł na wasz wielkie wrażenie? Jaki jest wasz ulubiony? Jak myślicie dlaczego Rosjanie są tak przesądnym narodem?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2017, 23:37
Angelika555 Angelika555 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cześć. Opowiem małą przygodę z przesądem w roli głównej. Co prawda miało to miejsce na Białorusi a nie w Rosji, ale mentalność tam jest podobna. Nocowałam u pani, która przed pójściem spać powiedziała mi: На новом месте, пусть приснится жених невесте. I niby dzięki temu miałam poznać swojego przyszłego męża... Było to dla mnie intrygujące, bo nigdy wcześniej nie słyszałam o takiej wróżbie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2017, 23:54
ankamien ankamien jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ciekawe, w Polsce spotkałam się tylko z tym, że to co przyśni nam się w nowym miejscu ma się spełnić
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-17-2017, 00:38
Angelika555 Angelika555 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

No właśnie ja też...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2017, 02:29
pikulka91 pikulka91 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Tarnobrzeg
Domyślnie Нож со стола упадёт — придёт мужчина, вилк

Jest coś takiego, że jak nóż ze stołu spadnie - to znaczy, że przyjdzie mężczyzna, a jak spadnie widelec (вилка) - to ma przyjść kobieta. A żeby nikt nie przyszedł, trzeba odpukać nożem czy widelcem o podłogę mówiąc "w domu siedź, w domu siedź"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2018, 23:59
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z czego to się wzięło? Ano, z czasów przedchrześcijańskich. Czyli z pogaństwa.
Oczywiście narody zachodnio i południowosłowiańskie też są przesądne, ale do tego stopnia, co te wschodnie.
Wystarczy obejrzeć np. "Blondynkę"; jeden z pierwszych odcinków - am zabobon goni zabobon i Rosja nie różni się aż tak od pogranicza polsko - białoruskiego.
Wiem jedno - cała Słowiańszczyzna odpukuje w niemalowane drewno.I nie wiem, jak na południu z witaniem się przez próg, ale zachód i wschód to praktykuje (piszę o moich doświadczeniach).
W chrześcijaństwie wiara w zabobony to jest grzech przeciw pierwszemu przykazaniu (obojętnie, jakie wyznanie chrześcijańskie się reprezentuje).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2018, 20:04
lukasz.bachora lukasz.bachora jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja bym chciał zwrócić uwagę, że nie jest to tylko cecha rosyjska, ani nawet słowiańska, ale przede wszystkim wschodnia. Bardzo wiele praktyk wywodzących się np. z tradycyjnych wierzeń chińskich, które są ciągle żywe w Chinach, wg naszych kryteriów można by uznać za zabobonne. Wydaje mi się, że skłonność do "przesądów" wynika z holistycznego podejścia do rzeczywistości, które zachowało się w filozofiach wschodnich i ogólnie światopoglądzie. Jeżeli świat stanowi jedną wielką całość, w obrębie której wszystko na siebie nawzajem wpływa, nic nie stoi na przeszkodzie, by kolor czerwony i liczba 8 przynosiły szczęście, a dom nie zbudowany zgodnie z zasadami fengshui psuł rodzinną atmosferę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2018, 19:51
IgaK IgaK jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Gwizdać w pomieszczeniu – tracić pieniądze

Dawno temu uważano, że gwizd jest zwróceniem się do innego świata i przyzywaniem nieczystych sił. Tego typu przesąd istnieje nie tylko wśród Słowian, ale, na przykład, w Japonii. W niektórych europejskich krajach gwizd w ogóle kojarzony jest z wiedźmami. Uznaje się go za jej broń. Gwizdanie w domu, zgodnie z przesądem, wróży utratę pieniędzy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-04-2018, 15:26
zefirka zefirka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jest wile podobnych jak u nas: sól, witanie się przez próg, gwizdanie w domu, machanie nogami w domu (bujanie diabła), zaszywanie na sobie ubrania („zaszycie” pamięci). Jest kilka, o których nie wiedziałam: nie można też przebierać się w progu, bo dzieci będą nieme; nie można wychodzić z nieuczesanymi włosami na zewnątrz w czasie burzy, bo piorun zabije taką pannę (obciętych włosów nie można przechowywać, bo „gdzie włos spadnie tam trawa umiera”). Przesądy związane z Wielkanocą – „czysty” Wielki Czwartek, w tym dniu nie zaleca się pożyczania pieniędzy oraz wynoszenia z domu drogocennych rzeczy (‘wynosisz” swoje powodzenie); jest to dzień sprzątania siebie (kąpanie się w jeziorach, rzekach, szli do bani) oraz domu i niewskazane jest przed postrzątaniem domu przygotowywanie jedzenia na świąteczny stół.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-04-2018, 20:06
sc0tt48 sc0tt48 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez pikulka91 Pokaż post
Jest coś takiego, że jak nóż ze stołu spadnie - to znaczy, że przyjdzie mężczyzna, a jak spadnie widelec (вилка) - to ma przyjść kobieta. A żeby nikt nie przyszedł, trzeba odpukać nożem czy widelcem o podłogę mówiąc "w domu siedź, w domu siedź"
Ciekawe, u mnie zawsze się mówi, że jak spadnie któryś ze sztućców, nieważne, czy to widelec, czy nóż, to często się mówi, że ktoś przyjdzie głodny, bez względu na płeć
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.