Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-07-2018, 12:21
fewelina fewelina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oczywiście, że jest to możliwe.
Znam Polaka, który mówi po rosyjsku jak prawdziwy Rosjanin; znam również Ukraińca, który mówi po polsku, jak Polak
Nauczenie się gdzie w danym słowie pada akcent to jedno, natomiast nauczenie się prawidłowej wymowy poszczególnych głosek - to jest trudniejsze. Pamiętam fonetykę na studiach, jak mnie wykładowca męczył wymową poszczególnych dźwięków, które słabo mi szły. Praktyka czyni cuda. Oczywiście osłuchanie również. Rosyjskojęzyczne filmy, podcasty, rozmowy z Rosjanami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-08-2018, 20:02
vladiator25's Avatar
vladiator25 vladiator25 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Ja myślę, że można. Mam młodą prowadzącą na uczelni, mówi w języku rosyjskim zupełnie bez polskiego akcentu. Ale też znam osób rosyjskojęzycznych z Ukrainy, ktore mieszkają w Moskwie przez wiele lat i do tych czasów mają akcent ukraiński Wszystko zależy od pragnienia i determinacji
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-08-2018, 21:21
epachn90's Avatar
epachn90 epachn90 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Na filologii rosyjskiej mieliśmy osobne zajęcia z fonetyki raz w tygodniu. Prowadził je Polak mówiący czystym rosyjskim. Zdołał nauczyć każdego w grupie sześciu (czy tam siedmiu? :P) typów intonacji, wszelakich upodobnień i odpodobnień spółgłoskowych itp. itd. Dla mnie jest to dowód na to, że praktyka i regularne długie ćwiczenia czynią cuda. Uważam, że mając odpowiedniego mentora można nauczyć się perfekcyjnie każdego akcentu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-11-2018, 23:20
gmichalina gmichalina jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wiem po sobie, że akcent to kwestia wprawy. Gdy rozpoczynałam studia, nawet gdy miałam zaznaczony akcent w słowie, które miałam przeczytać, to nie umiałam poprawnie go wymówić. Po latach praktyki i przede wszystkim ciągłego kontaktu z językiem i kulturą rosyjską osiągnęłam swój cel. Poprawne akcentowanie przychodzi z czasem, łączy się z tematem intonacji. Opanowanie tej sztuki jest możliwe, tylko wymaga ciężkiej pracy
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.