Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-06-2018, 11:16
Bożena B Bożena B jest offline
Kumotr

Domyślnie Ukraiński vs Rosyjski

Bardzo często spotykam się z taką sytuacją, że ludzie przyjmują te dwa języki jako jeden, nie widzą żadnej różnicy pomiędzy nimi
Na czym to polega (sytuacja polityczna, cyrylica, grupa językowa itd)?
Jaki język ukraiński lub rosyjski wybraliście do nauki? i dlaczego?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2018, 11:38
fewelina fewelina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na moim wydziale dostępne były kierunki rusycystyka, ukrainistyka i białorutenistyka. Stwierdziłam, że dwa ostatnie nie mają perspektyw, wybrałam rusycystykę. Jednak obecnie wiadomo, że ukraiński jest w Polsce bardzo perspektywicznym językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2018, 14:03
justfortunee justfortunee jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja zdecydowałam się na rosyjski, ponieważ uważam, że ma większy zasięg w kontekście całego świata, że dogadam się w tym języku w wielu państwach, także i na Ukrainie. Natomiast również często spotykam się z opinią, że - umiesz rosyjski? To przecież umiesz też ukraiński! Myślę, że to wynika właśnie z bardzo podobnego alfabetu, no i też sytuacji historyczno-politycznej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2018, 20:49
Aleksandra333 Aleksandra333 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na pewno nie jest to jeden język. Rosyjski i ukraiński bardzo się różnią i nie są wzajemnie zrozumiałe. Po prostu na Ukrainie większość osób jest dwujęzycznych, albo rozmawiają surżykiem, jednak nie można odbierać tego jako jeden język. Na pewno nauka rosyjskiego bardziej się opłaca, bo umożliwia porozumienie w większości krajów wschodniej Europy, chociaż w Polsce rzeczywiście jest dosyć sporo ofert z tłumaczenia ukraińskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2018, 22:19
Karinajakucccc Karinajakucccc jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja wybrałam rosyjski. Myśle ze takie rozumowanie wynika z tego, że wielu Ukraińców mówi tez po rosyjsku, szczególnie mieszkańcy wschodniej części kraju.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-21-2018, 20:09
antonikinkowicz antonikinkowicz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Będąc w Ukrainie (właśnie tak Ukraińcy życzą sobie, by mówili w dotyczeniu do tego kraju) i na Białorusi porozumiesz się w języku rosyjskim, nawet w Galicji. Będąc w Rosji i mówiąc po białorusku lub ukraińsku nie porozumiesz się na pewno
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-21-2018, 20:15
antonikinkowicz antonikinkowicz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Z innej zaś strony język rosyjski przez wielu osób w Ukrainie i mniej na Białorusi uważa rosyjski za język okupantów i ma do niego niechętne nastawienie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2018, 13:31
BlueDavid BlueDavid jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja osobiście wybrałbym chyba język rosyjski, bo jest bardziej przydatny w podróży na wschód (nawet dalszy), ale ukraiński też ma przyszłość i to właśnie w Polsce. Dużo jest pracowników z Ukrainy i nic nie wskazuje na to, że ten trend się zmieni.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2018, 21:25
vladiator25's Avatar
vladiator25 vladiator25 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Jestem ze wschodniej części Ukrainy, właśnie tam mieszka taki mix etniczny między Rosjanami a Ukraińcami. Część wschodnia posługuje się przeważnie językiem rosyjskim, zachodnia - ukraińskim. I jest taka sytuacją, że Ukraińcy z zachodniej części swobodnie mówią w języku rosyjskim, jeśli jest taka potrzeba, ale wielu Rosjanów prawie w ogóle nie rozumieją język ukraiński. Czyli zidentyfikować ukraińca jest trudniej: może mówić po rosyjsku i również w języku ukraińskim Co do różnicy - ona, oczywiście, ma miejsce, właśnie dlatego Rosjanie mogą nie rozumieć wiele ukraińskich wyrazów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2018, 14:42
gmichalina gmichalina jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wiadomo, że są to zupełnie odrębne języki. Jednak ludzie często odbierają rosyjski i ukraiński za ten sam język. Istnieje również przekonanie, że skoro potrafisz język rosyjski to momentalnie możesz mówić bezbłędnie po polsku i na odwrót.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.