Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-13-2012, 16:37
ELina ELina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Fonetyka niemiecka

Tak się zastanawiam, czy kwestia nauki fonetyki nie jest traktowana zbyt pobłażliwie nawet na studiach. U mnie kurs z fonetyki trwał jeden semestr, na pewno coś to dało, ale wydaje mi się, że mogło być lepiej. Jakie macie doświadczenia z "Möller czy Müller"?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-14-2012, 14:14
adziazk adziazk jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja mam zupełnie inne doświadczenia. Kurs fonetyki trwał u nas znacznie dłużej i myśle, że jest niezbędny podczas nauki języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-14-2012, 19:00
ELina ELina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez adziazk Pokaż post
Ja mam zupełnie inne doświadczenia. Kurs fonetyki trwał u nas znacznie dłużej i myśle, że jest niezbędny podczas nauki języka.
To pozazdrościć... podzielam Twoja opinię, że jest to bardzo istotny element. Dziwi mnie, że czasem pomija się wymowę, która jest przecież ważnym elementem komunikacji, o której tyle się słyszy a propos nauczania języków obcych
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2012, 23:33
skooli skooli jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że zależy to od prowadzącego. Również miałam jeden semestr fonetyki na studiach, ale wykładowczyni podczas niego włożyła bardzo dużo pracy. Jej podejście na zajęciach nie pozwalało źle wymówić czegokolwiek i bardzo sobie cenię ten semestr właśnie z tą wykładowczynią.

Ostatnio edytowane przez ariadna : 11-06-2016 o 18:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2012, 23:58
7ala7 7ala7 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dokładnie... zajęcia z fonetyki z pozoru proste i nieskomplikowane są niezbędne na studiach .... niekiedy nawet pozwalają skorygować błędy których nie byliśmy świadomi... chyba nigdy nie zapomnę piosenki "Drei Chinesen mit dem Kontrabass" ;p;p
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-17-2012, 12:22
prayforpower prayforpower jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niektórzy nawet na studiach nie umieją wymówić wÜrde i wUrde, dla nich tu nie ma żadnej różnicy. Nawet zajęcia z fonetyki na studiach tu już nie pomogą. Wydaje mi się, że najistotniejszym momentem do nauki wymowy są początki nauki, najlepiej bardzo wcześnie, wtedy można nauczyć się naprawdę ładnie mówić.Zajęcia na studiach powinny za to być w większej mierze poświęcone fonologii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-17-2012, 17:51
ELina ELina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez prayforpower Pokaż post
Niektórzy nawet na studiach nie umieją wymówić wÜrde i wUrde, dla nich tu nie ma żadnej różnicy. Nawet zajęcia z fonetyki na studiach tu już nie pomogą. Wydaje mi się, że najistotniejszym momentem do nauki wymowy są początki nauki, najlepiej bardzo wcześnie, wtedy można nauczyć się naprawdę ładnie mówić.Zajęcia na studiach powinny za to być w większej mierze poświęcone fonologii.
Też tak uważam, że jest to szczególnie istotne na początku nauki. Jednak w zasadzie ciężko jest znaleźć jakieś przydatne materiały, żeby poćwiczyć coś samemu. Moim uczniom wynalazłam stronkę z czytanym alfabetem i quizem podaje linka jakby ktoś był zainteresowany:
[url]http://www.languageguide.org/german/alphabet/[/url]

Przyznam szczerze, ze jak do tej pory nie znalazłam nic interesującego z fonetyki na rynku, mam na myśli coś w stylu "ucz się sam gramatyki"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-17-2012, 18:18
prayforpower prayforpower jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ostatnio na zajęciach z glottodydaktyki wykładowca polecał nam jakąś książkę do fonetyki, wydaną jeszcze w NRD, ale podobno najlepsza na rynku. Nie mogę przypomnieć sobie tytułu, pamiętam tylko, że przeznaczona była dla obcokrajowców z różnych krajów i było tam wyraźnie zaznaczone na co powinien w wymowie szczególnie zwrócić uwagę Polak, a na co mówca innego języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2012, 17:34
skooli skooli jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na zajęciach z fonetyki nie miałam żadnej książki. Poznawaliśmy tylko znaki, dokonywaliśmy transkrypcji, a w ramach ćwiczeń wymowy czytaliśmy na głos baśnie, bajki, np. Max und Moritz. W niewielkich grupach, każdy musiał odpowiednio , zaintonować i wymówić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-19-2012, 11:11
ulabuk ulabuk jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Fonetyka jest bardzo ważna. Niestety zajęcia na studiach to za mało.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.