Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-04-2018, 00:33
Natala3003 Natala3003 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Cool Tłumacz specjalistyczny- jak zostać?

Jak właściwie zostaje się tłumaczem specjalistycznym? Z różnych postów wynika, że jesteś tłumaczem i po prostu jakaś dziedzina Ciebie interesuje, więc w tym kierunku poszerzasz swoją wiedzę. Tak jest w rzeczywistości?
Pytam, ponieważ osobiście jestem po studiach inżynierskich, a to język obcy jest moim zainteresowaniem. Jednym z elementów mojej pracy jest tłumaczenie niektórych dokumentów czy korespondencji i bardzo to lubię, ale nie wiem, czy jest w ogóle zapotrzebowanie na takie osoby na rynku
Jestem otwarta na Wasze sugestie i opinie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2018, 20:34
Natalia777's Avatar
Natalia777 Natalia777 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Tłumaczem specjalistycznym zostaje się głównie z zamiłowania, stale poszerzając swoją wiedzę. W tym celu można zapisać się na różne kursy, ale nie jest to obligatoryjne, żeby faktycznie tłumaczyć teksty z dziedziny, która Cię interesuje. Natomiast inną kwestią jest bycie tłumaczem przysięgłym. Wtedy trzeba podejść do egzaminu państwowego, aby otrzymać wpis na listę. Ale jeśli nie pasjonujesz się tłumaczeniem tekstów prawnych oraz pism urzędowych, to nie musisz zawracać sobie tym głowy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2018, 10:32
agatabog agatabog jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli natomiast o zapotrzebowanie na rynku, to wydaje się to nieco bardziej skomplikowane. Uważam, że po części zależy to od języka, im mniej znany, ale mimo to mający duże międzynarodowe znaczenie, tym lepiej. Np. angielski jest bardzo popularny, a więc chcąc zostać tłumaczem specjalistycznym trzeba naprawdę znać go na najwyższym poziomie. Językami skandynawskimi natomiast, mówi już znacznie mniej osób i takie osoby są często poszukiwane. Podobnie z węgierskim i wieloma innymi językami, nie wspominając o językach spoza Europy, chociażby tajskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2018, 17:07
bolly_wood bolly_wood jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest dla mnie oczywistym,że tłumaczem specjalistycznym można zostać, mieszkając w Polsce, ale z własnego doświadczenia bardzo bym polecała wyjazd za granicę i podjęcie tam pracy w dziedzinie, z której chciałoby się robić tłumaczenia. Takie kilkumiesięczne (lub kilkuletnie) doświadczenie jest bardzo cenne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2018, 19:30
WhiskeyJack WhiskeyJack jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawe pytanie, według mnie trzeba na początku próbować samemu zdobywać wiedzę z danej dziedziny, a potem to juz w jakieś szkolenia inwestować chyba, ewentualnie studia podyplomowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2018, 21:06
AgaU AgaU jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

W zostaniu tłumaczem specjalistycznym najważniejsza jest chyba pasja do dziedziny, w której chce się tłumaczyć i stopniowe poszerzanie wiedzy i zdobywanie doświadczenia w danej dziedzinie. Każde studia podyplomowe, kursy, a nawet staże związane z obszarem tłumaczenia pomogą nam stać się specjalistą w dziedzinie i sprawią, że będziemy mogli wybić się na rynku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-08-2018, 22:22
joannazdonek joannazdonek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tłumaczenia specjalistyczne to bardzo dobry kierunek. Trzeba być fachowcem w dziedzinie jak i języku, slownictwie itd. Na pewno są kursy jeśli chodzi o angielski, nie wiem jak z innymi językami, widzialam też kursy online płatne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.