Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-13-2015, 19:08
HannaMakaruk HannaMakaruk jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na Białorusi sytuacja językowa jest dość skomplikowana i prosta jednocze. Mamy dwa języki państwowe, ale używamy faktycznie rosyjskiego. Nikt nie potrzebuje tego "biednej białoruskiej mowy" (tak go określił sam prezydent). Nie miałabym nawet myśli o dochodach z takiego typu tłumaczeń. Specjalne uczenie się tego języka to marnotrawstwo. Jest, owszem, genialny, łatwy dla polaków, dobrze brzmi, ale niestety... Nie ma prawa na pełnoprawne życie jako język. Jest zaduszony na poziomie państwa. Nikomy jego wiedza się nie opłaca. Nawet nauczycielom z białoruskiego i literatury. Uczniowie poprostu go nie lubią i nie chcą się zajmować językiem drugorzędnym. Rodzina też nie wspiera temu. Polacy są w szoku każdy raz kiedy słyszą takie wiadomości. Doskonale rozumiem. Byłabym w takim samym zaskoczemiu jeżeliby mój język powstał z ruin i został uznany jako jedyny język w kraju.
Nie mówie tak dlatego że go nie lubie, ale to co obserwuję na Białorusi nie wygląda na pozytywne stanowienie się do swego języka. Przez aktywne używanie polskiego jako języka pokrwianego dużo rzeczy z białoruskiego zapomniałam, ale też korzystam z niego od czasu do czasu, ale już raczej nieświadomie. Chciałabym tylko nie stracić umiejętności czytania po białorusku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-14-2016, 01:12
kloss kloss jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdarzało mi się tłumaczyć na białoruski, raz nawet techniczne miałam, ale to takie wręcz pamiątkowe tłumaczenie. Ale raz miałam konsekutywkę z grupą białoruską w PL, gdzie zamawiający tłumaczenia zażyczył sobie tłumaczenie na białoruski( bo tak miał w projekcie), a część osób nie znała języka i był niezły harmider.

Czasem miałam wrażenie, że osoba zamawiająca tłumaczenie na język białoruski wybiera właśnie ten język dla zasady, mimo że można by i na rosyjski przetłumaczyć.Coś w rodzaju: "Niech Białorusini mówią po białoruski" albo "Zrobię coś dla dobra tego kraju".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2016, 19:25
zu__pa zu__pa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez HannaMakaruk Pokaż post
Na Białorusi sytuacja językowa jest dość skomplikowana i prosta jednocze. Mamy dwa języki państwowe, ale używamy faktycznie rosyjskiego. Nikt nie potrzebuje tego "biednej białoruskiej mowy" (tak go określił sam prezydent). Nie miałabym nawet myśli o dochodach z takiego typu tłumaczeń. Specjalne uczenie się tego języka to marnotrawstwo. Jest, owszem, genialny, łatwy dla polaków, dobrze brzmi, ale niestety... Nie ma prawa na pełnoprawne życie jako język. Jest zaduszony na poziomie państwa. Nikomy jego wiedza się nie opłaca. Nawet nauczycielom z białoruskiego i literatury. Uczniowie poprostu go nie lubią i nie chcą się zajmować językiem drugorzędnym. Rodzina też nie wspiera temu. Polacy są w szoku każdy raz kiedy słyszą takie wiadomości. Doskonale rozumiem. Byłabym w takim samym zaskoczemiu jeżeliby mój język powstał z ruin i został uznany jako jedyny język w kraju.
Nie mówie tak dlatego że go nie lubie, ale to co obserwuję na Białorusi nie wygląda na pozytywne stanowienie się do swego języka. Przez aktywne używanie polskiego jako języka pokrwianego dużo rzeczy z białoruskiego zapomniałam, ale też korzystam z niego od czasu do czasu, ale już raczej nieświadomie. Chciałabym tylko nie stracić umiejętności czytania po białorusku.
To bardzo smutne z, przykro mi, z drugiej jednak strony... Myślę o językach serbołużyckich. Jesteśmy świadkami wymierania pewnych języków. Czy uważacie, że próby podtrzymywania ich mają sens? W przypadku białoruskiego są obecne pewne względy polityczne, ale z rozmowy z pewnym Białorusinem pamiętam, że w ich przekonaniu niestety niewiele można zrobić...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2016, 05:23
kloss kloss jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie tyle smuci mnie fakt, że zwykli obywatele świadomie wybierają język rosyjski w życiu codziennym, a to, że elita światu naukowego całkowicie przeszłą na rosyjski i angielski np. Akademia Nauk. Język się nie rozwija, tak jak by mógł, bo nie jest wykorzystywany, nie jest zabezpieczony terminologicznie...Może "uprawiam czarnowidstwo", ale jeżeli za kilkanaście lat nie będzie możliwości przekazania wiedzy nieelementarnej w języku ojczystym w środku Europy, to co ci ludzi z tym językiem zrobią?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-25-2016, 03:25
oxxxymiron oxxxymiron jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Kiedyś, będąc pod wpływem piękna pewnej Białorusinki, chciałem się nauczyć chociaż podstaw tego języka. Szukałem w czeluściach internetu jakichś pomocy i się bardzo zdziwiłem. Na forach rosyjskojęzycznych Białorusini odpowiadali Rosjanom w stylu: "po co chcesz się uczyć jak i tak się dogadasz po rosyjsku?". Być może wynika to z tego, że sami nie znają swojego języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2017, 10:59
kayab92 kayab92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez oxxxymiron Pokaż post
Kiedyś, będąc pod wpływem piękna pewnej Białorusinki, chciałem się nauczyć chociaż podstaw tego języka. Szukałem w czeluściach internetu jakichś pomocy i się bardzo zdziwiłem. Na forach rosyjskojęzycznych Białorusini odpowiadali Rosjanom w stylu: "po co chcesz się uczyć jak i tak się dogadasz po rosyjsku?". Być może wynika to z tego, że sami nie znają swojego języka.
Raczej znają. Przynajmniej do pewnego stopnia. Mam znajomą Białorusinkę, która mówi biegle po białorusku. Sytuacja trochę jak ze Wschodnią Ukrainą. Język ojczysty jako lektorat/język dodatkowy. Większość spraw i tak się po rosyjsku załatwia. Media też językowo podzielone, ale nie na połowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2017, 16:52
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kayab92 Pokaż post
Raczej znają. Przynajmniej do pewnego stopnia. Mam znajomą Białorusinkę, która mówi biegle po białorusku. Sytuacja trochę jak ze Wschodnią Ukrainą. Język ojczysty jako lektorat/język dodatkowy. Większość spraw i tak się po rosyjsku załatwia. Media też językowo podzielone, ale nie na połowy.
Zgadza się; jeszcze jest surżyk - czyli rosyjski wymawiany po ukraińsku (używany zwłaszcza na wschodniej Ukrainie i śpiewa w nim Wierka Serdiuczka), a także trasianka - rosyjski z białoruską wymową, używany w centralnej i wschodniej Białorusi.
Surżyk pierwotnie to był bodajże rodzaj chleba, a trasianka - pokarm dla krów.
Białoruskiego można uczyć się np. z Radia Racja albo z Podlasia - tam są dwa licea białoruskie (w Bielsku i Hajnówce); ponoć bardzo dobre :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2017, 19:08
agniechanowa96 agniechanowa96 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Aktualnie uczę dziecko z Białorusi języka polskiego. Pomimo, że znam język rosyjski nie zawsze możemy się precyzycjnie porozumieć- wtedy ratują kalambury, a w najgorszym przypadku obrazki i internet. Migracje ludności z Białorusi/Ukrainy otwierają nową drogę dla 2-języcznych nauczycieli języka polskiego i zwiększają szansę na zarobek.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-15-2017, 19:22
tewlwolow's Avatar
tewlwolow tewlwolow jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kayab92 Pokaż post
Teraz dużo się robi, aby właśnie samych Białorusinów nauczyć własnego języka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-01-2017, 21:22
AdamAdam1 AdamAdam1 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dosyć rzadki język, ciężko, aby był atutem dla pracodawcy.
---
[url]https://www.aasapolska.pl/blog/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.