Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-10-2014, 17:50
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Mesmerise Pokaż post
jest to ,,rzadki", mało znany język, myślę, że w takie języki zawsze warto inwestować na rynku pracy na pewno będzie przydatny, a że mało fachowców to i łatwiej o pracę, a że język ,,nieoklepany" jak np. angielski, to i cena za tłumaczenie może być nieco wyższa
Tylko że i zleceń może być niewiele.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 18:51
BLitwin BLitwin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na naszym kierunku mieliśmy do wyboru jako drugi język białoruski i bułgarski. Na białoruski było mniej chętnych, a jak się ktoś decydował to z czystej ciekawości i chęci nauki dla siebie. Uprzedzono nas, że ten język nie jest zbyt przydatny. Ja wybrałam bułgarski i nie żałuję decyzji
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 22:17
Medea Medea jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Prawda, co do ilości zleceń. Co tu tłumaczyć? Literaturę?

Ostatnio edytowane przez kniha : 08-11-2014 o 23:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 22:39
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Medea Pokaż post
prawda, co do ilości zleceń. Co tu tłumaczyć? Literaturę?
Tylko kto ją wydaje i kupuje?
Żeby nie było, język jest na pewno bardzo wartościowy, ale na pewno należy sobie zdawać sprawę, że uczyć się go można praktycznie tylko dla własnej przyjemności.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2014, 18:43
qwerty qwerty jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Prawda jest taka, że dzięki obecnej polityce tamtejszych władz, białoruski powoli staje się takim egzotycznym językiem jak walijski lub gaelic. W związku z tym jego nauka ma sens wyłącznie w celach hobbystycznych.

Ostatnio edytowane przez kniha : 09-04-2014 o 12:16.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2014, 19:25
izulaizula's Avatar
izulaizula izulaizula jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Krosno
Domyślnie

Miałam białoruski przez rok i muszę stwierdzić, że to jeden z najtrudniejszych języków jakich przyszło mi się uczyć. Skomplikowana gramatyka, dużo wyjątków, ale język bardo mi się podoba. Szkoda tylko, że coraz mniej osób się nim posługuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2014, 22:20
Jakub Ł Jakub Ł jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znajomy z Białorusi powiedział, że obecnie po białorusku mówią tylko opozycjoniści polityczni. Może kiedyś ulegnie to zmianie, ale na dzień dzisiejszy poświęcanie czasu na naukę białoruskiego jest ryzykowną inwestycją (jeśli traktować naukę w ten sposób). Jeżeli ktoś kieruje się motywacją "duchową" to myślę, że warto - ostatecznie język białoruski ma swoje honorowe miejsce w historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2014, 00:12
heba heba jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mimo, iż sam język jest piękny, a gramatyka dużo bardziej zbliżona do języka polskiego niż rosyjski, niewielu Białorusinów się nim posługuje. Nawet białoruskim zespołom śpiewającym w swoim ojczystym języku "zdarzają się" błędy fonetyczne i gramatyczne wynikające z użytkowania na co dzień języka rosyjskiego.
Niemniej jednak jeśli tylko starczy Ci zapału zachęcam i trzymam kciuki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2014, 00:07
Medea Medea jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z doświadczenia powiem, że nauka rosyjskiego i równocześnie białoruskiego to spalony pomysł. Na Białorusi i tak spora większość ludzi mówi po rosyjsku
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2015, 19:11
ladygahan's Avatar
ladygahan ladygahan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo się cieszę, że znalazłam taki wątek!
Bardzo chciałabym poznać język białoruski, na razie nie opanowałam jeszcze dobrze rosyjskiego, ale wszystko przede mną. Uważam, że pomimo niewielkiej ilości zleceń, warto uczyć się takich języków. Poznawanie języków egzotycznych wpływa pozytywnie na naszą umiejętność przyswajania języków obcych. Im więcej języków będziemy się uczyć, tym kolejne przyjdą nam z mniejszą trudnością. Co więcej, jestem przekonana, że dobry tłumacz języka rosyjskiego powinien znać pokrewne języki: białoruski i ukraiński. Tłumacze mogą znaleźć się w różnych sytuacjach, mogą trafić na teksty, sytuacje, rozmowy, gdzie będzie dużo wtrąceń z języka białoruskiego, np. z racji na pochodzenie danej osoby. W przypadku gramatycznych czy fonetycznych dziwactw także będzie łatwiej dokonać tłumaczenia, kiedy spostrzeżemy, że przyczyną takiego dziwactwa jest pochodzenie z Białorusi i znajomość tamtejszego języka. Podsumowując, myślę, że znajomość białoruskiego może okazać się przydatna rusycystom w ich pracy. Nigdy nie wiadomo, co człowiekowi przyjdzie tłumaczyć, gdzie zostanie zobowiązany pojechać. Dobrze być przygotowanym na takie wyzwania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.