Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-03-2017, 17:13
Aria Aria jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie zaskoczeniem było, gdy dowiedziałam się, że prawidłowym dopełniaczem liczby mnogiej słowa "podeszwa" jest "podeszew", a nie "podeszw", jak mówiłam przez całe życie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2018, 11:40
quero quero jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez aneta95p Pokaż post
A ja się ostatnio dowiedziałam, że wyrażenie "w każdym bądź razie" jest niepoprawne. Powinno się mówić albo: "w każdym razie" albo: "bądź co bądź", natomiast połączenie tych dwóch sformułowań jest błędne. A przecież często się to słyszy nie tylko w języku potocznym, ale też w różnego rodzaju mediach...
Co do zwrotu "w każdym bądź razie", śmiem twierdzić ze to przez fenomenalnych kabareciarzy z Zespołu Adwokackiego "Dyskrecja" :-), który kojarzę z onegdajszych "Powtórek z rozrywki" w radiowej Trójce. Świetny utworek, no to się wbił w pamięć słuchaczy - i pooooszło w świat!

Kto zwykle na meczach dyktuje rzut karny
Lecz często podkrada ze wspólnej spiżarni?
Kto zupę gotuje i zawsze przesoli
A potem przemawia i zawsze... przesadza
Kto bierze trzydzieści od sta?

(Ref.)
To w każdym bądź razie nie ja,
To w każdym bądź razie nie ja.
Więc ja się przysięgam, być może to Stefan
Lecz w każdym bądź razie nie ja.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2018, 11:54
Lemurek84 Lemurek84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie ostatnio zaskoczyły dwa fakty w języku polskim

1) Że niektóre osoby- nawet zdarza się to prezenterom TV- wciąż nie odmieniają słowa ,,radio'', które przecież odmienia się już od kilkudziesięciu lat.

2)Liczba mnoga od słowa ,,postać''- są dwie formy: ,,postaci'' oraz ,,postacie'' lecz tylko tej drugiej można używać z liczebnikami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2018, 12:00
quero quero jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moje zaskoczenia językiem ojczystym - oprócz kilku wymienionych już przez Państwa - dotyczą m.in. słów i wyrażeń następujących:
- zapoznany autor (który wcale nie jest dobrze znany, a wręcz przeciwnie: nikt o nim nie pamięta)
- zasypiać gruszki w popiele (oczywiście, w moim przekonaniu powinno być "zasypywać" )
- noga mu się powinęła (a nie "podwinęła" ) - żadna wersja w sumie nie wydawała mi się logiczna...
- tym niemniej lub niemniej jednak, zamiast "dwa w jednym" tzn. dość powszechnego nie tylko na Lubelszczyźnie "tym niemniej jednak"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-29-2018, 13:46
przemekm przemekm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zaskoczyło mnie, że liczba mnoga wyrazu "chłopak" ma dwie dopuszczalne formy: "chłopaki" i "chłopacy". Ta druga nie przejdzie mi przez gardło.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-05-2018, 20:48
pantofel102 pantofel102 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie zdziwieniem była forma pleć (zamiast pielić) ogródek. Podobny czasownik mleć (zamiast mielić) okazuje się dla wielu osób zaskoczeniem ale mi akurat wbiła go do głowy moja babcia, która nie akceptowała "nowej" wersji tego czasownika. Nigdy nie zapomnę anegdotki, którą opowiadała o tym jak pewnego razu w mięsnym wywieszono karteczkę z napisem "Mielimy mięso" a ona nie mogła zrozumieć po co piszą, że mieli skoro już nie mają
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2018, 12:57
hyvyys's Avatar
hyvyys hyvyys jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez yakanaka Pokaż post
zjeść pączka, zamiast zjeść pączek. Ktoś z Was w ogóle słyszał zjeść pączek? Odnoszę wrażenie, że w przypadku jedzenia można używać formy dopełniacza zamiast celownika, mając w domyślę trochę, kawałek [kogo, czego].
Zdecydowanie "zjeść ciasta" może oznaczać tylko to, o czym piszesz. Ale "zjeść pączka" raczej się nie kojarzy ze zjedzeniem kawałka pączka.

Cytat:
Zamieszczony przez AithneDragonis Pokaż post
  • rozumiem, a nie rozumim (słyszałam u kilku osób)
  • tutaj, zamiast tutej (chyba że to zależy od regionu, ktoś wie?)
Dodam do tego: *rozumię, *dzisiej

Cytat:
Zamieszczony przez okruszi Pokaż post
Aż teraz wygooglowałam na stronie Słownika Języka Polskiego PWN, że faktycznie po "Pozdrawiam" w mailu, liście przecinka się nie stawia.
Szemrane, mimo że "wielcy językoznawcy się stanowczo opowiadają". Faktycznie, w 2010 roku Bańko zdecydowanie przecinek odradzał, podpierając się prof. Małgorzatą Marcjanik, ale niestety nie cytując żadnego konkretnego powodu oprócz "wydanych w Polsce wzorników listów" (?): [url]https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/etykietalany-przecinek;11661.html[/url] W dodatku sugeruje jakiś dziwaczny sposób na obejście tego niby-prawa: myślnik (!). A jeszcze cztery lata wcześniej zupełnie nie przeszkadzał mu przecinek: [url]https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;6989[/url]

Cytat:
Zamieszczony przez Kasia88 Pokaż post
wstyd się przyznać, ale zawsze myślałam, że istnieją muzłumanie, odkrycie muzułmanów mnie zdziwiło hitem jest też cukier waniLInowy
Ja się jeszcze spotkałem z "Bługaria". Co do cukru wanilinowego: nie sądzę że jest to błąd, to raczej kruczek prawny, bo...
Cytat:
Zamieszczony przez zznn Pokaż post
z wanilią niewiele ma wspólnego, bo jest pozyskiwany syntetycznie.
Otóż to. Zatem moim zdaniem użycie formy "cukier waniliowy" w tekście nieoficjalnym jest jak najbardziej OK. Chyba że chcemy podkreślić jego sztuczność, albo cytujemy, albo chcemy się wykazać wiedzą lub ta forma nam bardziej odpowiada.

Cytat:
Zamieszczony przez Agnieszka16 Pokaż post
Dla mnie wstydliwym błędem był,,pomarańcz". Powinno się mówić ,,pomarańcza"!
Zależy. Owoc to pomarańcza, ale kolor to pomarańcz.

Cytat:
Zamieszczony przez przemekm Pokaż post
Zaskoczyło mnie, że liczba mnoga wyrazu "chłopak" ma dwie dopuszczalne formy: "chłopaki" i "chłopacy". Ta druga nie przejdzie mi przez gardło.
I nie musi, jej miejsce jest we "Włatcach móch" i tym podobnych.

Cytat:
Zamieszczony przez Izabela Ewa Pokaż post
mleć, a nie mielić
Cytat:
Zamieszczony przez pantofel102 Pokaż post
Dla mnie zdziwieniem była forma pleć (zamiast pielić) ogródek. Podobny czasownik mleć (zamiast mielić) okazuje się dla wielu osób zaskoczeniem ale mi akurat wbiła go do głowy moja babcia, która nie akceptowała "nowej" wersji tego czasownika.
Podobnie moja babcia nie akceptuje formy "będziemy potrafili" (która w przeciwieństwie do "mielić", "pielić" nie jest jeszcze dopuszczalna), co mnie kiedyś bardzo zaskoczyło. Jednak język jest żywy i ulega stałej deterioracji, zatem karygode formy będziemy potrafili, człowiek potrafiący to zrobić, potrafiąc tego dokonać zamiast poprawnych będziemy umieli, człowiek umiejący to zrobić; umiejąc tego dokonać nieuchronnie "za jakiś czas zostaną przez normatywistów od polszczyzny po prostu zaaprobowane". ([url]https://obcyjezykpolski.pl/bede-potrafil-to-niepoprawnie/[/url])

Cytat:
Zamieszczony przez ohreally Pokaż post
I popularne błędy takie jak "co tutaj pisze?"
Podobnie jak z cukrem wanilinowym/waniliowym... Moim zdaniem zwalczanie formy "tu pisze" to czysty... puryzm. Chociaz... może faktycznie jednak używanie poprawnych form można to uznać za oznakę dobrego wykształcenia. Z ciekawostek: po angielsku odpowiednikiem "pisze" jest "reads", np. There is no point driving around it looking for a sign reading 'City Centre', because there isn't one., przy czym użycie czasownika read w tym znaczeniu jest uznawane za poprawne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2018, 15:41
Łania Łania jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim dzisiejszym językowym odkryciem jest to, że użycie "śpiąca" w zdaniu "jestem śpiąca" jest niepoprawne, bo śpiąca jest osoba, która śpi, a ja mogę czuć się senna.
Z innej beczki, całe życie mówiłam "lablador", a ktoś raz mnie uświadomił, że ten wdzięczny psiak to "labrador".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-08-2018, 16:25
KarolinaBM KarolinaBM jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Śpieszyć się czy spieszyć - wg tego co wyczytałam, forma śpieszyć się jest poprawna, bo spieszyć odnosi się do czasów, kiedy kawaleria musiała zejść z konia i szła pieszo, stąd "s" zamiast "ś".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-08-2018, 18:55
EwelinaNowak EwelinaNowak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ostatnio użyłam słowa "skakający" i byłam wielce oburzona, że dlaczego Word mi to podkreśla jako nieistniejące słowo, a potem byłam naprawdę zdziwiona, że to faktycznie nie funkcjonuje w języku polskim. :O
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.