Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-26-2017, 05:11
Lintee Lintee jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Tłumaczenie chińskich imion

Czytając chińskie książki, zauważyłam ze jest różne podejście tłumaczy do chińskich imion. Jeden tłumaczy, inny nie, kolejny przetłumaczył imię, które wyszło zgrabnie (na przykład Głowa Lwa, Lilia) ale już innych się nie imał (bo troszkę dziwnie chyba czytać o chłopcu imieniem Budowniczy Nowych Chin). Co wy na to? Lubicie wiedzieć, co znaczy imię bohatera, czy raczej przeszkadza taka praktyka?
Ja osobiście nie lubię takiego tłumaczenia, imię powinno brzmieć jak w oryginale, a tłumacz może co najwyżej dodać przypis dla wtajemniczonych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-04-2017, 11:39
walaszekanna walaszekanna jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Będzin
Domyślnie

Nie mam zbyt wiele do czynienia z chińskim, ale faktycznie natykam się w książkach beletrystycznych na chińskie imiona i przyznam szczerze, że jeszcze nie spotkałam się z ich tłumaczeniem, zawsze są podane w oryginalnym zapisie. Przytoczone przez Ciebie przykłady kojarzą mi się zaś z opisowymi imionami Indian (Głowa Lwa brzmi groźnie, a postać o takim imieniu nie budziłaby mojej sympatii). Wydaje mi się, że kwestia tłumaczenia czy nietłumaczenia imion chińskich zależy od tego, czy jest to w jakiś sposób istotne dla tłumaczonego materiału. Zawsze przecież można nie tłumaczyć imion, a gdy ta informacja jest istotna dla kontekstu dodać adnotację tłumacza z wytłumaczeniem znaczenia danego imienia, tak jak to zasugerowałaś zresztą. Ja osobiście jestem zwolenniczką nietłumaczenia imion chińskich, być może właśnie dlatego, że nie spotkałam się jeszcze z ich przetłumaczeniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2017, 20:10
Kdziublewski Kdziublewski jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem imiona nie powinny być tłumaczone, powoduje to tylko, że tekst wydaje się być na siłę 'egzotyczny'. Każde imię ma jakieś znaczenie, ale nie zwraca się na to raczej uwagi, zwłaszcza w naszej kulturze europejskiej. Tłumaczenie imion chińskich wydaje mi się więc być takie same jak na przykład tłumaczenie nazwiska Magnusson jako 'syn Magnusa' czy Peter jako 'Skała'. Transkrypcja imienia powinna być wystarczająca, być może z adnotacją jak zostało wspomniane wcześniej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2017, 10:15
halatomdah halatomdah jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja również zgadzam się z przedmówcami. Czytamy u kulturze, która jest dla nas nowa, odległa, egzotyczna i tłumaczenie imion mijałoby się z celem, tak troszkę tłumiło tę egzotykę. Spolszczanie na siłę odbiera tę magię utworu. Jakkolwiek, czasami zdarza się, że znaczenie imiona jest ważne dla zrozumienia sensu utworu. Np. w takim opisie: 'dziewczynka została nazwana Jīn Píng Méi, co oznacza Złoty Lotos, ponieważ jej twarzyczka przypominała tenże kwiat'. Wtedy takie jedno krótkie wytłumaczenie w tekście jest ok, a dalej już podajemy Jīn Píng Méi.
Spotkałam się w utworach chińskim z tłumaczeniom imion na język polski i przyznam się, że wcale łatwiej mi się nie czytało i nawet muszę przyznać, że niektóre z nich przetłumaczone na polski brzmiały głupio. Czasem lepiej nie wiedzieć co dane imię znaczy dosłownie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.