Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-09-2017, 11:26
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja często odbywam taki dialog:
- Co pan studiował? - Slawistykę. - O, to ciekawe, a jaki język? - Bułgarski - O, jak fajnie...
...Ale na tym się kończy, właściwie rzadko z tego dalej cokolwiek wynika. Ludzie trochę traktują to jak fajną ciekawostkę Czy to lekceważenie? Może i nie, ale raczej też nie docenianie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2017, 13:20
BeataJ1992 BeataJ1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja studiowałam filologię rosyjską. Jako tako nie spotkałam się z negatywnymi komentarzami, ale wiele osób pytało, dlaczego akurat rosyjski. Moja przyjaciółka spotkała się z bardzo negatywnymi komentarzami na temat filologii ogólnie. Osobiście zaskakuje mnie również podejście ludzi, którzy wybierają filologię na zasadzie "bo trzeba coś studiować" i dziwią się jak pojawiają się przedmioty typu literatura i historia danego obszaru językowego. Większość laików myśli, że studia filologiczne to po prostu kurs językowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2017, 13:36
pawelnicewicz pawelnicewicz jest offline
Kumotr

Domyślnie

W Polsce wciąż ogromna część społeczeństwa myśli, że jedynymi dobrymi kierunkami w Polsce są prawo i medycyna (ew. można iść do seminarium). Nawet wśród młodszych ludzi często można spotkać się z taką mentalnością. Wzięło się to może też z tego, że kiedyś studia nie były tak łatwo dostępne i nie było tak wiele kierunków. Ludziom wydaje się, że rynek pracy wygląda tak samo, jak wyglądał kiedyś, a nie mają pojęcia, jak to wygląda w większym mieście. Ponadto pogarda w stosunku do studentów filologii może się brać z tego, że kierunek ten traci trochę na prestiżu, gdyż na wielu uczelniach łatwo jest się na niego dostać, a skończyć nawet prościej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2017, 11:47
joannasamp joannasamp jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja się osobiście nie spotkałam, raczej sama siebie krytykuję za to, że takie studia wybrałam skoro cały świat już prawie zna angielski, ale z drugiej strony pocieszam się że nie każdy ma na to papier
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2017, 13:52
michalxstatic michalxstatic jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kierunek studiów to jedno, znajomości to już co innego. Masa ludzi po uniwersytetach kończy na kasach w biedronce, ochronie czy magazynie. Ja nigdy nie zostałem obśmiany za kierunek jaki wybrałem (filologia angielska) wręcz przeciwnie, część moich znajomych wręcz zdziwiona była, że jak to, co to, ale kasy będziesz miał w życiu. Prawda jest taka, że nie koniecznie, co każdy logiczny człowiek wie. Znaczenie ma to gdzie się znajdziemy po studiach, czy ktoś nas wprowadzi i jak dobrzy jesteśmy w tym co robimy. Trafienie w dobre otoczenie po studiach to tak naprawdę większość sukcesu, bez tego obawiam się, że nie ważne jaki papierek mamy i tak będzie nas czekać najniższa krajowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2017, 18:00
Hera1990's Avatar
Hera1990 Hera1990 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W Polsce panuje jakieś złudne przekonanie, że wybrany kierunek decyduje o naszej przyszłości. Poza prawem i medycyną żaden kierunek nie daje gwarancji pracy w zawodzie (z resztą nawet po prawie czy medycynie nie znaczy, że będzie się w tych zawodach pracować lub zarabiać krocie). Jeżeli ktoś nie ma koncepcji na siebie to żadne studia nie pomogą takiej jednostce. To życie weryfikuje koniec końców czym będziemy się zajmować, nie studia. A jak kogoś bawi fakt, że jestem po anglistyce to pytam się takiej osoby ile milionów w tym roku zarobiła
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2017, 11:50
MiSt22 MiSt22 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja jeszcze nie spotkałem się z taką negatywną reakcją ale po części ją rozumiem. Ludzie myślą, że tak jak 10-15 lat temu po tych studiach można było tylko zostać nauczycielem za średnie pieniądze, a dodatkowo teraz nauczycieli w Polsce dostatek. W dzisiejszych czasach studia filologiczne,a może nie tylko one ale i polskie realia, oferują o wiele więcej po takim kierunki. Poza tym jak już ktoś wcześniej wspomniał lepiej iść na studia, które jakiś pan lekarz czy prawnik wyśmieje ale spełniać się w tym kierunku, a nie męczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2017, 12:15
damianolszewski damianolszewski jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Marysin
Domyślnie

Studiowałem filologię niderlandzką i, niestety, z takimi reakcjami spotykam się dość często. Ludzie, którzy słyszą '"filologia" myślą, że studia te polegają wyłącznie na nauce języka. Wszyscy chyba dobrze wiemy, że tak nie jest. Naturalnie warto mieć w zanadrzu coś więcej niż papier ze studiów, jednak to się tyczy nie tylko filologii czy kierunków humanistycznych, ale wszystkich. Żyjemy w takich czasach, że studiować może każdy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2017, 22:47
klaudiazak klaudiazak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja niestety bardzo często się spotykam z negatywnymi reakcjami. Prawie wszyscy moi znajomi studiują kierunki techniczne na politechnice, ja wybrałam filologię angielską na uniwersytecie. Kilka razy usłyszałam, że na uniwersytecie to nie są poważne studia, zwłaszcza na wydziale humanistycznym, na którym pewnie już nic nie trzeba robić, żeby przejść dalej. Jednak jak im opowiadam ile mam nauki, ile różnorodnych przedmiotów, z którymi trzeba dać rade to są w szoku, że u nich czegoś takiego nie ma. Oczywiście kilka razy usłyszałam pozytywne komentarze, czasem podziw, że zdecydowłam się na takie studia, biorąc pod uwage ich poziom trudności, lecz jest to zdecydowana rzadkość.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2017, 22:59
patjan patjan jest offline
Kumotr

Domyślnie

Też się spotkałam z taką postawą jeśli chodzi o filologię, ale kiedy mówię o 'lingwistyce stosowanej' to dużo osób, mimo wszystko, wyraża podziw i uznanie, że ktoś uczy się kilku języków na raz i to na poziomie zaawansowanym. Jednak niestety mało ludzi wie tak naprawdę jak takie studia wyglądają i wielu z nich uważa, że to "bułka z masłem", a nie wiedzą ile pracy i czasu one wymagają.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.