Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-03-2018, 19:33
karii934 karii934 jest offline
Kumotr

Domyślnie Wyjazd za granicę po studiach filologicznych

Hej. Czy uważacie, że można być dobrym nauczycielem języka obcego po ukończeniu studiów, nie wyjeżdżając za granicę aby prawdziwie zetknąć się z danym językiem w jego naturalnej formie? Jestem lektorem języka angielskiego i niestety nigdy nie byłam w UK czy USA. Wiele razy wyjeżdżałam za granicę, ale to nie to samo co pobyt w kraju anglojęzycznym. Czy wiedza wyniesiona ze studiów jest wystarczająca?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-05-2018, 20:56
kabe29's Avatar
kabe29 kabe29 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Sam fakt mieszkania za granicą nie czyni z nikogo dobrego nauczyciela. Zwróć uwagę jak wielu ludzi żyje obecnie poza granicami swojego kraju. Ilu wśród nich potrafi biegle posługiwać się językiem angielskim? A ilu jest w stanie efektywnie przekazać swoją wiedzę? Jesteś w o tyle dobrej sytuacji, że - jak podejrzewam - i tak masz kontakt z żywym językiem. Warto też pamiętać, że w nauczaniu istotne jest nie tylko to, co przekazujesz, ale też JAK to robisz. Podsumowując, uważam, że o ile przebywanie przez dłuższy czas w kraju anglojęzycznym jest niewątpliwie wartościowym doświadczeniem, to brak tego typu doświadczenia absolutnie nie dyskwalifikuje Ciebie jako nauczyciela.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-06-2018, 11:42
mkruczek mkruczek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również uważam, że można być dobrym nauczycielem języka, nigdy nie będąc za granicą, by zerknąć się z owym językiem "na żywo". Raz, że jak zauważył kabe29, teraz jest wielu ludzi, którzy żyją w obcym kraju i sami często nie potrafią posługiwać się danym językiem poprawnie, a ponadto trzeba pamiętać, że nawet jego rodzimi użytkownicy często robią błędy. Wystarczy posłuchać Polaków: jak wielu mówi "poszłem"? Że o innych kwiatkach nie wspomnę. Moim zdaniem wyjazd za granicę absolutnie nie gwarantuje, że zaczniesz posługiwać się językiem poprawniej i sprawniej. Wszystko zależy od tego, w jakie środowisko trafisz. Co więcej, jeśli trafisz w złe, możesz nabrać złych nawyków, a to wręcz może przeszkodzić ci w pracy.
Summa summarum: nie powinnaś się przejmować, że nie miałaś okazji pomieszkać w kraju anglojęzycznym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2018, 18:30
filip970622 filip970622 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też się nad tym długo zastanawiam i mam taki cel, że jeżeli nie będę zadowolony ze swojego poziomu języka angielskiego to spróbuję przez pewien czas mieszkać w kraju anglojęzycznym, żeby mieć kontakt z tym językiem na co dzień.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2018, 18:48
oligar oligar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się całkowicie z powyższymi opiniami, jednak można spojrzeć na to z drugiej strony i stwierdzić, że pobyt za granicą może być bardzo przydatny jeżeli chodzi o nauczanie języka. Pokażę to na własnym przykładzie: urodziłam się w Niemczech, ale chodziłam też do szkół w Polsce. Chcąc nie chcąc musiałam brać udział w zajęciach z niemieckiego na różnych szczeblach edukacji i za każdym razem byłam zawiedziona poziomem znajomości realiów kulturowych i brakiem poprawnego akcentowanie sylab. Wiadomo, że kilkuletni pobyt za granicą nie zrobi z człowieka native'a (chociaż i takie przypadki znam) ale daje możliwość zrozumienia myślenia społeczeństwa danego kraju. Więc myślę, że wyjazd taki nie jest konieczny, aczkolwiek na pewno nie zaszkodzi
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.