Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-09-2017, 19:05
Romusen Romusen jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sewek91 Pokaż post
Jakie metody nauki alfabetu polecasz? A właściwie utrwalania jego znajomości?

Ja postawiłem na nowoczesne technologie i krzaczki maluję na tablecie. Znalazłem kilka ciekawych aplikacji, które poprawiają ewentualne błędy. Zdobywa się jakieś punkty, gwiazdki - jest forma "nagrody", gra skierowana najwyraźniej dla dzieci. I mimo że opanowałem hiraganę i kanji w stopniu dostatecznym, to jakoś przejście na poziom wyżej i praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy mi zupełnie nie idzie (czytanie prostych zdań czy historyjek).
Pisząc "hiraganę i kanji" masz na myśli hiraganę i katakanę, czy przeskoczyłeś katakanę i ruszyłeś do kanji?
Z czym konkretnie masz problem? Czytasz, ale czytasz za wolno? To tylko kwestia wprawy w czytaniu, z czasem będzie lepiej. Nie rozpoznajesz znaków, które teoretycznie znasz? W takim wypadku trzeba jeszcze poćwiczyć same znaki.
Skąd jest materiał, który próbujesz czytać? Dobrze by było zacząć od jakiegoś podręcznika dla początkujących, bo one mają spacje między wyrazami, a praktycznie wszystko inne nie, co czyni płynne odczytanie zdania praktycznie niemożliwym dla początkujących, bo nie widzą gdzie wyrazy się zaczynają i kończą.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 19:54. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2017, 19:49
sewek91 sewek91 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Romusen Pokaż post
Pisząc "hiraganę i kanji" masz na myśli hiraganę i katakanę, czy przeskoczyłeś katakanę i ruszyłeś do kanji?
Z czym konkretnie masz problem? Czytasz, ale czytasz za wolno? To tylko kwestia wprawy w czytaniu, z czasem będzie lepiej. Nie rozpoznajesz znaków, które teoretycznie znasz? W takim wypadku trzeba jeszcze poćwiczyć same znaki.
Skąd jest materiał, który próbujesz czytać? Dobrze by było zacząć od jakiegoś podręcznika dla początkujących, bo one mają spacje między wyrazami, a praktycznie wszystko inne nie, co czyni płynne odczytanie zdania praktycznie niemożliwym dla początkujących, bo nie widzą gdzie wyrazy się zaczynają i kończą.
Oczywiście miałem na myśli katakanę, a kanji dopiero przede mną .

Znalazłem kilka darmowych książek na kindla właśnie dla początkujących.
Rozpoznawanie liter nie idzie mi jeszcze na tyle płynnie, może to właśnie kwestia częstszych powtórek i oswojenia się z nimi.

[url]http://indiegamemag.com/wp-content/uploads/2014/11/takos-japanese1.png[/url]

Załączam obrazek z jednej z gier, z których miałem okazję korzystać. Nazywa się Japanese with Tako i jest dostępna na Androida oraz iOS. Poza normalną nauką krzaczków osoba ucząca się może utrwalić wiadomości przy pomocy interaktywnych minigier. Na obrazku restauracja, w której zwierzakom trzeba podać posiłek odpowiadający prawidłowej literce, inaczej będą głodne i niezadowolone . Ciut dziecinne, ale zarazem o wiele przyjemniejsze.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 19:58. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-19-2017, 18:33
libmor's Avatar
libmor libmor jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Japoński ze wszystkich języków azjatyckich brzmi dla mnie najlepiej i mam sympatię do tego języka, trochę gadam dzięki anime . Ale kiedy poszłam na japonistykę i zaczęłam mieć styczność z kanji i czytaniami natychmiast mi się odechciało nauki .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 19:58. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-19-2017, 18:43
tewlwolow's Avatar
tewlwolow tewlwolow jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez libmor Pokaż post
Japoński ze wszystkich języków azjatyckich brzmi dla mnie najlepiej i mam sympatię do tego języka, trochę gadam dzięki anime . Ale kiedy poszłam na japonistykę i zaczęłam mieć styczność z kanji i czytaniami natychmiast mi się odechciało nauki .
Ale których "azjatyckich"? Bo biorąc pod uwagę pochodzenie, to najprawdopodobniej najbliżej mu do tureckiego...

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 19:59. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2017, 19:11
Iye Iye jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie japoński to język zupełnie nielogiczny, złożenia też czasem niepokrywające się ze znakami.
No i język aglutynacyjny, więc zupełna nowość.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 20:00. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-21-2017, 14:01
Romusen Romusen jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie ma czegoś takiego jak nielogiczny język, a już na pewno wszystkie języki wydają się nielogiczne jak się ich nie zna . Co to znaczy "złożenia niepokrywające się ze znakami", bo nie jestem pewna co masz na myśli?

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 20:00. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2017, 16:18
keichan keichan jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mnie znaki na początku bardzo ciekawiły, niekoniecznie odrzucały. Teraz (po paru latach) nie robią mi różnicy, natomiast łapię się na tym, że nie umiem ich napisać z pamięci, nawet jeśli czytam bez zająknięcia.
Złożenia w większości są bardzo logiczne, nie da się narzekać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2017, 20:37
duerer duerer jest offline
Kumotr

Domyślnie

Najgorsze jest w znakach właśnie to, że ich czynna znajomość zdaje się wyparowywać momentalnie. O ile przeczytanie i zrozumienie złożenia w tekście nie nastręcza większych problemów, to ich świadome użycie w piśmie jest wyzwaniem. Pocieszający jest fakt, że sami Japończycy też mają problem z pamiętaniem wszystkich. Zwłaszcza w czasach, kiedy wyręcza ich w tym komputer.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-15-2017, 11:43
mbied mbied jest offline
Kumotr

Domyślnie

Język jak każdy inny, da się nauczyć. Mnie osobiście kanji sprawiały satysfakcję na samym początku, na poziomie prostych rzeczowników. Bardziej skomplikowane złożenia trochę mnie denerwują, bo rzadko się używa i automatycznie wypadają z głowy. Na szczęście sami Japończycy ostatnio rzadko piszą ręcznie, więc oni też zapominają nieużywane znaki. Zawsze można sprawdzić szybko w telefonie.

Myślę, że do użytku hobbystycznego absolutnie wystarczy kana i podstawowe 100-200 kanji. Nie ma się co stresować bez potrzeby, a w miarę użytkowania popularniejsze 'trudne' znaki jakoś się zapamiętuje, nawet jeśli tylko biernie (bez umiejętności zapisu z pamięci).

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 20:02. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-15-2017, 16:45
sakura9203 sakura9203 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Znam japoński biegle i chętnie go zareklamuję . Wbrew pozorom i wbrew temu co wielu ludzi sądzi, japoński wcale NIE JEST TRUDNY! Mówić na podstawowym lub średnio-zaawansowanym poziomie można się nauczyć całkiem łatwo, gramatyka nie jest bardzo skomplikowana. W przeciwieństwie do np. angielskiego, w japońskim występują w zasadzie tylko dwa czasy . Tym, co może sprawiać rzeczywistą trudność przeciętemu Europejczykowi to zapewne są znaki i zapis - rzeczywiście wymagają sporo wysiłku.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-31-2018 o 20:04. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.