Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-18-2011, 19:18
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Cynka87 Pokaż post
dla osób w wieku lat 60 praktycznie nierealne aby opanować idealną wymowę albo chociaż taką która by przypominała oryginał;]
No bez przesady, może ideału nie osiągną ale oryginał może przypominać. Jest wiele osób które zna wiele języków i po 60 chcą opanować jeszcze jeden, czy jesteś pewna, że im się to nie uda.

Z wielu postów wynika ,że wystarczy mieć poniżej 10 lat i jest się w stanie opanować każdy język.
Widziałam i słyszałam wiele dzieci, które mimo "młodego wieku" , takie " bardzo, bardzo grubo przed 60", które miały kłopoty z wysławaniem się w języku ojczystym, że o pisaniu i czytaniu ze zrozumieniem nie wspomnę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 20:07
panna-marchewka panna-marchewka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

To trochę nie do końca tak działa, bo małe dzieci przyswajają na trochę innej zasadzie niż dorośli; dlatego nauka języka obcego np. w przedszkolu daje dobre efekty, bo oswaja dziecko z językiem i pozwala mu się osłuchać. Dorosły pojmuje wszystko bardziej rozumowo, uczy się, a nie przyswaja, trudniej mu też się przy tym bawić. Dlatego może, ale nie musi, być mu trudniej.

Moim zdaniem problemem wielu dorosłych osób jest brak rzeczywistego kontaktu z językiem. Chodziłam na kurs angielskiego na poziomie intermediate, na którym połowa uczestników była w wieku moich rodziców; był to któryś z kolei kurs na poziomie intermediate, na który uczęszczali, uczyli się pilnie, a w sumie tylko po to, żeby w następnym semestrze przerabiać znów to samo, tylko w oparciu o inny podręcznik. Najgorszy jest tu brak rzeczywistego kontaktu z językiem, co jest częstym problemem osób zaczynających naukę relatywnie późno. Poza tym osobie dorosłej trudniej jest choćby wygospodarować czas na naukę, nawet jeśli bardzo się stara. Dlatego deprecjonowanie ich wysiłków uważam za niesympatyczne; ja zawsze podziwiam takie osoby, nawet jeśli nie mają idealnej wymowy i błędy zdarzają się im częściej niż mnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 20:36
klaudynq klaudynq jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem w nauce języków obcych działa zasada" im wcześniej tym lepiej". Wiadomo powszechnie, że w nauce nowych rzeczy, nie tylko języków obcyc,h dużo łatwiej jest osobom młodym.

Aczkolwiek nie uważam, aby istniał wiek, w którym nie warto zawracać sobie głowy nauką języków obcych. Jeżeli ktoś ma motywacje to może zacząć w każdym wieku. Jest to doskonałe ćwiczenie dla mózgu, dla pamięci.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 22:51
AleksandraRybak AleksandraRybak jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Konin/Poznań
Domyślnie

Uważam, że jeżeli chodzi o najlepszy wiek na naukę języka to nie można tutaj stworzyć reguł. Każdy ma swoje indywidualne zdolności i jeżeli tylko ma chęci, jest ambitny i zmotywowany to może się w każdym wieku nauczyć. Jest wiele przypadków, gdzie ludzie starsi opanowują język doskonale, chociaż podobno z wiekiem jest coraz mniejsza szansa na to. A oni jednak udowadniają, że jeśli się chce to można.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 22:59
magda2507 magda2507 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że najlepszym wiekiem na rozpoczęcie nauki języka obcego są lata przedszkolne. A uważam tak dlatego, że jest to czas zabawy dla dzieci głównie i mogę one wtedy zaprzyjaźnić się z językiem i zobaczyć, że jest to coś fajnego, co potem będzie procentować w przyszłości. Jak dla mnie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o górną granicę uczenia się języka. W nauce trzeba po prostu mieć silną motywację.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 23:02
shama1985 shama1985 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że to zależy od osoby. Nie zawsze wcześnie znaczy dobrze, podobnie późno nie zawsze musi oznaczać, że uczeń sobie nie poradzi. Jeśli są chęci i zapał do nauki można osiągnąć naprawdę wiele.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 15:05
chinagirl chinagirl jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że dobrze jest kiedy dzieci zaczynają się oswajać z językiem już od przedszkolnych lat, ale sądzę, że niewiele z tego wyniosą, może przyswoją sobie trochę słownictwa. Natomiast z badań wynika, że uczenie się języka obcego najlepiej wychodzi nastolatkom.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 15:21
Controversia Controversia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez filoaga Pokaż post
[...] No ale zakładam, że babcie się nie uczą języków obcych raczej [...]
Nieprawda!. Mój dziadek ma 87 lat i wciąż na własną rękę uczy się niemieckiego. Prawda, że dużo zapomina, ale też strasznie go cieszy jak przy okazji spotkania ze mną, może się pochwalić jakimś nowym powiedzonkiem czy idiomem, którego się nauczył od czasu jak się widzieliśmy po raz ostatni. Uważam, że nauka języka obcego w podeszłym wieku spełnia tę samą rolę co rozwiązywanie krzyżówek - ćwiczy umysł. W przypadku dzieci, natomiast, warto zacząć w miarę wcześnie, póki umysł chłonny i nie zauważają jeszcze, że się uczą. Warto zacząć przed 7 rokiem życia. Czytałam gdzieś, że wtedy w mózgu zaczynają zanikać struktury odpowiedzialne za uczenie się dźwięków i później trudniej jest się nauczyć poprawnej wymowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 15:31
Pelagia Pelagia jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jeżeli ktoś tylko ma ochotę to na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Poza tym nawet starsza osoba lubiąca podróże czerpie satysfakcję z gdy umie np: zamówić jedzenie w restauracji lub zapytać o drogę gdy się zgubi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 15:48
martyna0512 martyna0512 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Asia S. Pokaż post
Jak myślicie czy istnieje idealny wiek na rozpoczęcie nauki j.obcego? A może w jakimś wieku nie ma co zawracać sobie głowy edukacją? Napiszcie proszę, w jakim wieku był Wasz najmłodszy i najstarszy uczeń?
Jeśli chodzi o minimalny wiek, to oczywiście, jak najwcześniej. Wieku "krytycznego" raczej nie powinno się określać... każdy człowiek może się nauczyć nowych rzeczy, nawet 80-letni staruszek. To zależy raczej od osobistych cech, a nie od wieku. To fakt, że z wiekiem zdolność przyswajania informacji maleje, ale mimo to nie przekreślałabym możliwości starszych osób.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.