Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-27-2017, 22:31
vefa vefa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uczyłam się, ale tylko troszkę.Byłam na kilku zajęciach. Niestety nie dałam rady pogodzić tego z dwoma innymi językami i pracą, ale może kiedyś do tego wrócę

Ostatnio edytowane przez Beb48 : 08-12-2018 o 10:48. Powód: Zła kolejność wyrazów
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2018, 22:31
Elmo Elmo jest offline
Kumotr

Domyślnie

Uczę się go od roku z albańskim lektorem. To chyba jeden z najtrudniejszych języków, z którym miałem do czynienia, o ile nie najtrudniejszy. Tego się oczywiście nie da nijak zmierzyć, więc zaznaczam, że to czysto subiektywne wrażenie

Albański ma zarówno bardzo rozbudowaną fleksję werbalną - rozbudowany system czasów, wypisanie wszystkich wariantów jednego czasownika zajęłoby z pół strony A4 albo i więcej. Ale to jeszcze da się przeboleć, wiele języków ma sporo czasów - ale albański do tego wykształcił wtórną fleksję aglutynacyjną. Więc nie ma jak w angielskim lub bułgarskim, że nie trzeba się martwić o odmianę slów. Co więcej, wykazuje silne cechy analityczności. I to wszystko na raz. Poza tym jest kilka koniugacji czasowników, do tego masa nieregularnych - nie zdziwiłbym się, gdyby nieregularnych w codziennej mowie było tyle samo lub więcej co regularnych. No i do tego posiada rodzaje gramatyczne i określoność wyrażaną inaczej dla obu rodzajów. Jest cała masa reguł, mniej lub bardziej wyjątkowych - taki węgierski na przykład jest świetnie poukładany i logiczny. Albański zupełnie nie i to go wedlug mnie czyni trudniejszym nawet od niego.

Generalnie to wspaniała przygoda, ale dopiero po trzech miesiącach regularnej nauki (4x90 minut tygodniowo zacząłem mniej więcej ogarniać o co w tym chodzi. I jak już się załapie to z jednej strony jest niezła frajda, bo z jakiegoś powodu używanie tego języka sprawia ogromną przyjemność, to z drugiej strony im dalej tym coraz trudniej

Nie ma wielu podręczników do nauki. Jest Gjuha Shqipe z Hodżą na okładce, ale bez nauczyciela ciężko byłoby się w tym połapać. Chyba najlepiej zacząć przygodę samodzielną z "Colloquial Albanian". Niedawno jeden z uniwersytetów wydał całą serię od A1 do C2 podręczników "Shqip.al", ale nie są dostępne w Polsce w żaden sposób. Do tego jakieś tam pojedyncze wydawnictwa typu "Gjuha shqip per te huaj" niewiele różniące się od wspomnianego już GS, poza tym, że jest porządniej zrobiony i ma lepsze tabelki. Można też próbować pisać z Albańczykami w internecie, tylko trzeba pamiętać, że ci z Kosowa mówią innym dialektem niż literacki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2018, 19:51
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie spodziewałabym się takiego zainteresowania albańskim wśród Polaków Miałam styczność z albańskim jedynie podczas pobytów w Grecji, gdzie pracuje sporo Albańczyków. Dla mnie ten język brzmi dość dziwnie, nie umiem go do końca sklasyfikować. Chyba najbardziej przypomina mi turecki. Jestem bardzo ciekawa jak zaczęła się wasza historia z tym językiem, skąd takie zainteresowania? I jak pozyskujecie źródła do nauki? Nie zamierzam uczyć się albańskiego, ale jest to dla mnie po prostu bardzo ciekawa lingwistycznie kwestia: skąd bierze się zamiłowanie do tak niszowych i "niepopularnych" języków?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.