Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-25-2012, 21:25
Ola_A Ola_A jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moja pasja do albańskiego zaczęła się, gdy poznałam słowo dziękuję : faleminderit... nie wie co jest w tym słowie, ale gdy je usłyszałam (a właściwie przeczytałam) to wiedziałam że MUSZĘ nauczyć się choć trochę albańskiego!

Potem nauczyłam się "Dua te shkoje ne Tirane" - bo potrzebne mi to było, do łapania stopa. Pamiętam jak niesamowicie trudny wydawał mi się ten język przy pierwszym spotkaniu... i jak dukałam to zdanie sylaba po sylabie.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:01. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 14:12
bgrodzicka bgrodzicka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja mam go na swojej liście "do nauki kiedyś", póki co fascynuje mnie akcent tego języka - lektorka nam powtarzała, że jest "taki trochę amerykański".
Na zajęciach najbardziej podobała mi się nazwa "Czarnogóra" - "Mali i zi".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2012, 11:28
Montana Montana jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Potwierdzam, albańskiego można się nauczyć na UMK w Toruniu na filologii bałkańskiej. Świetni lektorzy, polecam!

Jednak jako, że to był mój 3 język na filologii, poznałam jedynie podstawy. Język jest brzmi naprawdę bardzo ładnie, ma dużo turcyzmów (zresztą jak wszystkie języki bałkańskie). No i nie zapominajmy, że należy do bałkańskiej ligi językowej.
Sam kraj też jest niezwykle ciekawy, planuję w te wakacje tam pojechać.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:02. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2012, 11:56
dajak dajak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Albański jest niesamowity i ja też mam w planach rozpoczęcie nauki tego lata. Słowo faleminderit również i na mnie zrobiło spore wrażenie. A wszystko zaczęło się od podróży po Albanii - wspaniały kraj!

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:02. Powód: Brak kropki na końcu zdania, brak wielkiej litery.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2012, 18:14
julianna87 julianna87 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Ciekawy i piękny język. Szkoda że podobnie jak w przypadku innych "niszowych" języków taki mały dostęp do materiałów i kursów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-13-2012, 07:24
caia.balcania's Avatar
caia.balcania caia.balcania jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Sofia, Bułgaria
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez aleszo Pokaż post
Mieliście kiedykolwiek styczność z tym językiem?
Podczas wymiany studenckiej, gdy pojechałam do Bułgarii tam uczyłam się pół roku albańskiego. I może to tylko wrażenie, ale dźwięki, które wydawali z siebie Bułgarzy i lektor albańskiego różniły się od tych dźwięków, które wydawała polska lektorka, gdy wróciłam i chciałam kontynuować dalej naukę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-13-2012, 15:09
AsiaB AsiaB jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wiedziałam, że można w Polsce mieć lektorat z takiego języka jak Albański. Nigdy nie myślałam, żeby się go uczyć, ale chętnie odwiedziłabym Albanię w wakacje.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:03. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-25-2016, 00:02
soshy soshy jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Co do znajomości włoskiego przez Albańczyków to wyjaśnienie jest trochę inne (a przynajmniej w przypadku tych, którzy nie wyjeżdżali i nie mają powiązań z Włochami) - kiedyś nie za bardzo mieli programy w telewizji po albańsku, a przynajmniej te ciekawsze w większości były po włosku. Mam kilku znajomych z Albanii i powiedzieli mi że będąc dziećmi kreskówki były tylko po włosku, więc dlatego szybko i łatwo nauczyli się tego języka.
Zastanawiałam się nad nauką tego języka i szukając materiałów znalazłam tego bloga (co prawda już dawno nie aktualizowanego) z podstawami gramatyki [url]http://bulgarski-albanski.blogspot.com/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-14-2016, 13:53
michalblokpl michalblokpl jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Polska
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez aleszo Pokaż post
Mieliście kiedykolwiek styczność z tym językiem?
To niezwykle ciekawy język jeśli chodzi o jego pochodzenie - wpływy włoskie (weneckie) przez wiele wieków, sąsiedztwo języków słowniańskich i egzotycznych...
Mnie zadziwiło w tym krau to, że LINGUA FRANCA, to włoski- po angielsku się nie dogadasz ale po włosku zawsze!
Miałem, słyszałem, że dla mieszkańców krajów bałkańskich ten język też nie jest zbytnio skomplikowany.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-24-2017, 12:17
Marcelina96 Marcelina96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mieszkając i pracując w Londynie miałam styczność z Albańczykami i ich językiem. Poznałam kilka słów jednak nie uważam, żeby był jakoś bardzo przydatny. Na pewno nie bardziej niż polski

Ostatnio edytowane przez Beb48 : 08-12-2018 o 09:47. Powód: Brak dużej litery
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.