Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-30-2011, 21:03
aleszo aleszo jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie Język albański i jego nauka

Mieliście kiedykolwiek styczność z tym językiem?
To niezwykle ciekawy język jeśli chodzi o jego pochodzenie - wpływy włoskie (weneckie) przez wiele wieków, sąsiedztwo języków słowniańskich i egzotycznych...
Mnie zadziwiło w tym krau to, że LINGUA FRANCA, to włoski- po angielsku się nie dogadasz ale po włosku zawsze!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-31-2011, 13:48
umarexpobjeda umarexpobjeda jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Być może ma to przyczynę w tym, ze wielu Albańczyków emigrowało do Włoch, podobnie jak Rumunów.
Rodzina przyjeżdża, zaprasza na wakacje.
Kółko się zamyka.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 12-07-2015 o 02:22. Powód: Brak polskich znaków i dużych liter w nazwach narodowości
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-02-2011, 12:43
Romica Romica jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam dwie koleżanki zwariowane na punkcie Albanii, zjeździły ten kraj autostopem i próbowały o własnych siłach nauczyć się albańskiego. Bardzo ciekawe doświadczenie - "na ucho" nie dało się wyłapać jakichkolwiek znajomo brzmiących elementów, a jak już coś przypominało dajmy na to rumuński, to trop okazywał się fałszywy, znaczenie nijak się miało do tego, co wydawało się przypominać.
Wiem, że chodziły potem jakiś czas na lektorat na bałkanistyce na UAM. Ciekawa jestem, gdzie jeszcze można uczyć się tego języka...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-02-2011, 13:05
Lynx85's Avatar
Lynx85 Lynx85 jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Obecnie coraz więcej szkół językowych wychodzi naprzeciw rzadziej spotykanym, czy bardziej egzotycznym językom (właśnie typu albański, chiński, japoński, etc.) - dlatego proponowałabym sprawdzić oferty regionalnych szkół. Aczkolwiek tego typu kursy przez wzgląd na ich niszowość mogą być dosyć kosztowne, dlatego też można spróbować znaleźć jakiegoś lektora, korepetytora (przeważnie będą to pewnie studenci lub jakiś native), ewentualnie można posiłkować się coraz bardziej popularną metodą język za język, gdzie oferujesz naukę jakiegoś języka, który znasz w zamian za język, którego chcesz się nauczyć - głównie poprzez Skype'a. Koleżanka uczyła tym sposobem języka polskiego pewnego faceta, który w zamian pomagał jej przyswoić tajniki języków skandynawskich.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:46. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2011, 23:47
aleszo aleszo jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Hmmm też się nad tym zastanawiałam gdzie można by się pouczyć albańskiego... ale niestety rozmówek nawet nie ma. wWięc póki co zabieram się za rumuński.
Ale Albanię polecam, trzeba tylko uważać na różnice kulturowe... A niestety ze względu na obecność kultury muzułmańskiej są one bardzo duże. Np. mój kolega nie podszedł do stołu jak ja siedziałam z innymi mężczyznami!

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:47. Powód: Brak kropki na końcu zdania, ortografia, brak spacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2011, 16:48
umarexpobjeda umarexpobjeda jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Odnośnie egzotycznych języków oferowanych przez szkoły językowe, nawet z rumuńskim w tych największych szkołach są problemy.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 12-07-2015 o 02:24. Powód: Brak polskich znaków
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-16-2011, 15:04
kadu kadu jest offline
Kumotr

Domyślnie jęz.Albański

Cytat:
Zamieszczony przez aleszo Pokaż post
Mieliście kiedykolwiek styczność z tym językiem?
To niezwykle ciekawy język jeśli chodzi o jego pochodzenie - wpływy włoskie (weneckie) przez wiele wieków, sąsiedztwo języków słowniańskich i egzotycznych...
Mnie zadziwiło w tym krau to, że LINGUA FRANCA, to włoski- po angielsku się nie dogadasz ale po włosku zawsze!
Język albański to mój ojczysty... Nie jest trudny.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 12-07-2015 o 02:25. Powód: Brak polskich znaków
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2011, 18:29
Ola_A Ola_A jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chodzi o naukę albańskiego to, z tego co się orientuję, na Uniwersytecie w Toruniu jest filologia albańska, a co najmniej lektorat. Poza tym na UAM w Poznaniu, tak jak wspominał ktoś wyżej - jako lektorat na Bałkanistyce, ale nie na każdym roku, z tego co wiem to języki mają się zmieniać. Poza tym, jeszcze niedawno przynajmniej, można było znaleźć kursy językowe na Kosowskim Uniwersytecie. Być może jest też coś organizowanego w Tiranie, aczkolwiek takie rzeczy zazwyczaj są drogie.

W każdym bądź razie, jeśli ktoś chce to znajdzie materiały w internecie. Nie ma ich dużo, ale żeby poznać podstawy - tak. Niestety nie mam pozapisywanych linków - zabrałam się za naukę albańskiego już dość dawno i wszystko co było mi potrzebne podrukowałam.

A co do autosotopu, to radzę uważać. Wiem - w każdym kraju można mieć pecha, ale w Albanii, ze względu na dość spore różnice kulturowe - radzę BARDZO uważać, zwłaszcza dziewczynom. Sama mam niezbyt przyjemne doświadczenia! Ale z drugiej strony poznałam tez bardzo uczynnych i miłych Albańczyków (wprawdzie tych jedynie w Macedonii).

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:51. Powód: Styl, interpunkcja, gramatyka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-12-2011, 20:36
karooola karooola jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cóż... Różnice kulturowe są rzeczywiście w Albanii bardzo widoczne. Dlatego przed wyjazdem dobrze trochę zainteresować się kulturą, poczytać to i owo. Co nie zmienia faktu, że Albania pozostaje w czołówce moich wymarzonych podróży. Spędziłam tam niewiele czasu i czuję ogromny niedosyt!

Co do nauki, zaczęłam, ale zrobiłam sobie zbyt dużą przerwę i już wszystko zapomniałam... Chętnym chcącym uczyć się niszowych języków poradziłabym poszukać kontaktów na uczelniach. Ludzie na mniej popularnych filologiach są bardzo otwarci i chętni do pomocy, wiem z doświadczenia. Można też zainteresować się działalnością kół naukowych. Początkujący spragnieni albańskiego raczej nie załapią się już na zajęcia z obecnym 2 rokiem bałkanistyki (oj, zbyt wiele do nadrobienia), ale kto wie, może pojawi się tam jeszcze jakiś lektorat? Niestety, szkoły językowe, nawet jeśli oferują kursy rumuńskiego czy albańskiego, z reguły ich nie realizują.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:52. Powód: Interpunkcja, styl.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-12-2011, 22:55
Ola_A Ola_A jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez karooola Pokaż post
Cóż...różnice kulturowe są rzeczywiście w Albanii bardzo widoczne. .. Dlatego przed wyjazdem dobrze trochę zainteresować się kulturą, poczytać to i owo. Co nie zmienia faktu, że Albania pozostaje w czołówce moich wymarzonych podróży. Spędziłam tam niewiele czasu i czuję ogromny niedosyt!
Ja również czuję niedosyt Albanii.
A jeśli chodzi o poczytanie to zachęcam (tych, którzy są zainteresowani, tylko odwiedzeniem kraju, a niekoniecznie nauką języka) nauczyć się jednak podstawowych zwrotów. Jak to zwykle bywa w krajach o "mało popularnych językach" miejscowi bardzo się cieszą, gdy widzą, że turysta się stara i czasem zwykłe "dziękuję" w ich języku potrafi zdziałać cuda! Wiem z doświadczenia.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 16:53. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.