Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-26-2017, 20:09
luberdamaria21 luberdamaria21 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie Łacinka w Rosji ;)

Czy według Was w Rosji byłaby możliwa reforma języka w wyniku, której cyrylica zostałaby zastąpiona alfabetem łacińskim?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2017, 17:56
chemicalechelon chemicalechelon jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że nie jest to możliwe, szczególnie gdy tak wiele zagranicznych słów, które przyjmują się w języku rosyjskim, a zapisuje się cyrylicą

Z tego co wiem, Rosjanie to uwielbiają
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2017, 12:33
VictoriaKedra VictoriaKedra jest offline
Podszyszkownik

Jest zrozumiałe, że Rosja tego nie zrobi, ponieważ każdy kraj jest dumny ze swojej kultury, swojego języka narodowego. Każdy się stara wyróżnić, jak ludzi, tak i kraje. Tym bardziej że w Rosji dużo ludzi nie znają żadnego języka obcego, więc byłoby prawie nierealne wprowadzić taką zmianę wśród dorosłych i starszych osób.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-22-2018, 14:01
milenarejner milenarejner jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Szczerze wątpię, Rosjanie są bardzo dumni ze swojego języka i nie będą się "dopasowywać" do reszty, ale np. w języku kazachstańskim zachodzi taka zmiana i jestem ciekawa, co sami mieszkańcy Kazachstanu o tym myślą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-27-2018, 22:02
DanaDan DanaDan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A nie w "kazachskim"?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-28-2018, 20:56
Ja92 Ja92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie. Sporo osób (w różnym wieku) decyduje się na naukę rosyjskiego właśnie ze względu na alfabet - "bo tak fajnie wygląda". Niektórzy kierują się tym nawet przy wyborze studiów (poważnie).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-01-2018, 21:06
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez luberdamaria21 Pokaż post
Czy według Was w Rosji byłaby możliwa reforma języka w wyniku, której cyrylica zostałaby zastąpiona alfabetem łacińskim?

Och, byłoby cudownie (rozmarzyłam się). Jako łacinnik, człowiek 100% zachodniosłowiański mówię: TAK!
Grono osób uczących się języka rosyjskiego z pewnością by się zwiększyło, przynajmniej w Polsce (nasza młodzież lubi iść na łatwiznę, bo po co się uczyć alfabetu).

Myślę, że Rosjanie są mega dumni z grażdanki i chyba prędko tego nie zmienią; możliwe, że kiedyś będzie tak, jak w Serbii - będą posługiwali się dwoma alfabetami. Postęp techniczny na pewno będzie wymuszał fonetyczny zapis języka rosyjskiego łacinką i to się będzie powtarzało coraz częściej; tak myślę.

Białorusini z Podlasia zapisują swój język łacinką i to uwielbiam, bo nie umiem pisać po białorusku - zbyt wiele mam nawyków z rosyjskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2018, 16:29
gregory1992 gregory1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli w Kazachstanie chcą zmienić (obecnie jest już w trakcie proces przejściowy) z cyrylicy na łacinkę, to i w Rosji można. Ale wydaje mi się to mało realne, to największy kraj jaki używa cyrylicy, a Rosjanie są bardzo przywiązani do tego alfabetu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2018, 17:02
alinakhu alinakhu jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem to nie jest możliwe ,ponieważ Rosjanie są bardzo dumni ze swojego języka i nie chcą się upodabniać do innych krajów ,używających alfabet łaciński.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-14-2018, 21:35
natt93 natt93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie sądzę by kiedykolwiek doszło do tak radykalnej reformy. Nie potrafię sobie też wyobrazić tych wszystkich rosyjskich słów pisanych łacinką. Może dla osób, które nie znają grażdanki byłoby to duże ułatwienie, ale ja uczę się rosyjskiego od kilku lat i łatwiej mi przeczytać rosyjskie wyrazy napisane grażdanką niż łacinką.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.