Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-03-2017, 01:42
mregucka33 mregucka33 jest offline
Kumotr

Domyślnie Nauka rosyjskiego akcentu

Interesuje mnie fakt czy można się nauczyć akcentu w rosyjskim czy trzeba mieć wrodzony dar? Co sądzicie? Często mówiono mi że akcentu trzeba się uczyć jak czytania ale może tak nie jest? W końcu nie wszyscy mają dar do języków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-05-2017, 16:59
KatyaKulik KatyaKulik jest offline
Kumotr

Domyślnie

Powiem szczerze nie jest to tak ważne. Mnie na studiach nauczyciel jeden powiedział akcent jest twoją szczególność (jestem Rosjanka). Mówimy o akcencie, który nie przeszkadza rozumieniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2017, 00:29
ankamien ankamien jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem akcentu da się nauczyć, jednak aby to osiągnąć trzeba na okrągło otaczać się językiem rosyjskim: oglądać filmy, słuchać radia, mieć ciągle styczność z Rosjanami. Dlatego też najlepszym środowiskiem jest po prostu przebywanie w kraju rosyjskojęzycznym. Znam dużo osób, które mają pochodzenie rosyjskie, a przez to, że mieszkają w Polsce po polsku mówią tak dobrze, że jeśli nie znałabym ich prawdziwego pochodzenia nigdy nie domyśliłabym się, że nie są Polakami. Więc w drugą stronę działa to tak samo
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2017, 17:02
k.grabowska k.grabowska jest offline
Kumotr

Domyślnie

Na pewno w jakimś stopniu zależy to od predyspozycji, ale jeżeli dużo się nad akcentem pracuje, to na pewno można dobrze go opanować. Trzeba słuchać, czytać dużo na głos, nie wstydzić się rozmawiać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-20-2017, 18:21
VictoriaKedra VictoriaKedra jest offline
Podszyszkownik

Nad akcentem da się pracować. Wiadomo w niektórych słówkach będzie u nas słychać akcentu i po 20 / 30 latach spędzonych w obcym kraju, ale na pewno można udoskonalić swoją mowę, nawet uważam że trzeba.
Można też pójść do logopedy. Może dziwnie brzmieć, ale to akurat ten człowiek w stanie poprawić nasze ułożenie ust i języka podczas posługiwania się językiem obcym, co od razu będzie miało wpływ na nasz akcent.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-23-2017, 00:33
Angelika555 Angelika555 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Najważniejsze jest to, aby nie bać się podczas mówienia. Pamietam, gdy na pierwszym roku mówili nam by nawet kiwać głową podczas nauki akcentu. Dla mnie to głupota, bo moja koleżanka po kilku latach nauki czasem podczas czytania kiwa głową, co wygląda nienaturalnie... Najlepiej uczyć się metodą prób i błedów i się nie przejmować błedami w wymowie, które nie przeszkadzają w rozumieniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2017, 17:54
Kosiarenka Kosiarenka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety, akcent w języku rosyjskim ma znaczenie i jeśli źle zaakcentujemy słowo to możemy być źle zrozumieni lub w ogóle nie zrozumieni. na przykład słowo замок oznacza zamek, twierdzę, a już замок - suwak. Wyjątków trzeba się nauczyć "na blachę" dużo słuchając i powtarzając po nauczycielu/lektorze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-11-2017, 20:20
kazma kazma jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ważne żeby od początku uczyć się słownictwa z akcentami. U mnie na studiach robiono kartkówki ze słówek, natomiast nie wymagano zaznaczania akcentu, moim zdaniem to błąd. Uczyliśmy się wzrokowo, byleby dobrze napisać słówko nie przywiązując uwagi do akcentu. Nad tym trzeba pracować od samego początku.

No i ważne żeby się osłuchiwać z językiem: oglądać filmy, słuchać radia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-04-2018, 22:24
wardaklaudia wardaklaudia jest offline
Kumotr

Domyślnie

Może ktoś jeszcze się zainteresuje tym wątkiem.

A znacie jakieś godne polecenia łowniki, w których zaznaczone są odpowiednie akcenty? Niestety mój podręcznik nie zawiera takich informacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-06-2018, 15:49
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kazma Pokaż post
Ważne żeby od początku uczyć się słownictwa z akcentami. U mnie na studiach robiono kartkówki ze słówek, natomiast nie wymagano zaznaczania akcentu, moim zdaniem to błąd. Uczyliśmy się wzrokowo, byleby dobrze napisać słówko nie przywiązując uwagi do akcentu. Nad tym trzeba pracować od samego początku.

No i ważne żeby się osłuchiwać z językiem: oglądać filmy, słuchać radia.
U mnie podobnie. Na szczęście jestem słuchowcem, więc łapałam dość szybko.
Moja mama kładła duży nacisk na poprawną wymowę w języku polskim i mówienie bez naszego lokalnego, twardego akcentu (podobnie jej rodzeństwo), a poza tym bardzo ładnie brzmiała jak mówiła oś po rosyjsku, więc dość szybko zaczęłam mówić po rosyjsku poprawnie (tak, że Rosjanie i Ukraińcy nie słyszeli tego, że jestem z Polski). Zdradzało mnie tylko moje twarde "ł", które bardziej przypominało czeski niż rosyjski, bo z takim "ł" byłam osłuchana od dziecka, a to przednio - języczno - zębowe "ł"; tak zwane "lwowskie" sprawiało mi dużą trudność w wymowie. Nauka jego poprawnego wymawiania zajęła mi 7 lat.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.