Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-08-2017, 21:31
magvikwoj magvikwoj jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Tłumacz przysięgły - wady

Nie jestem jeszcze tłumaczem przysięgłym, ale byłam już raz na egzaminie i niestety nie zdałam.
Myślę, że pierwszą wadą, jeszcze zanim zostanie się tłumaczem przysięgłym, jest trudność egzaminu, który dosyć mocno odbiega od rzeczywistości. A dodatkowo, jest jeszcze część ustna, która wiąże się z olbrzymim stresem.
Z tego, co słyszałam od znajomej tłumaczki przysięgłej, to zlecenia od Państwa nie zdarzają się zbyt często, natomiast coraz więcej ludzi potrzebuje poświadczonych tłumaczeń i mają dużo zleceń. A jak wiadomo, stawki przysięgłych są znacznie wyższe niż tłumaczy ,,zwyczajnych". Także chyba więcej zalet niż wad.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2017, 10:57
Nishtec Nishtec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A jak wygląda kwestia tych obowiązkowych tłumaczeń ? Istnieje możliwość że dostaniemy zlecenie którego nie możemy odmówić, a które będzie wymagało dotarcia na drugi koniec Polski we własnym zakresie ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2017, 15:55
gaoxia gaoxia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się jeszcze, że niekiedy zlecenia uniemożliwiają produktywną pracę (usłyszane od znajomego): wezwanie do sądu na tłumaczenie, do którego musiał jechać 4 godziny autobusem pks, bo było to gdzieś w bardzo odległym zakątku Polski bez dogodnego transportu, tłumaczenie trwało godzinę, a następne kolejne 4 godziny również spędzone w busie. Za czas spędzony na dojazdach nikt nie płaci, gdy tłumacz zapytał czy dostanie zwrot kosztów paliwa jeśli przyjedzie prywatnym samochodem, niestety dowiedział się, że zwracane są koszty tylko za najtańsze środki transportu, czyli w tym przypadku pks. Tłumacz poświęcił cały dzień, a zarobił za godzinę pracy, ponieważ w tym samym czasie nie mógł zaplanować sobie innych obowiązków...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2018, 18:46
gregory1992 gregory1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wiele osób wspomina o wadzie - konieczności służby Państwu w potrzebie, np. tłumacząc w sądzie czy na policji. To raczej nie jest wada. Nikt nie przymuszał do zawodu tłumacza przysięgłego - oczywiście, każdy z tłumaczy chcąc polepszać swoje kompetencje i uzyskiwać dostęp do tłumaczeń wymagających przysięgi, musi zdać PAŃSTWOWY egzamin. Państwo ma monopol w egzaminowaniu, ale za to tłumaczowi zdanie egzaminu daje wymierne korzyści. Dlatego też przetłumaczenie za grosze kilka-kilkanaście razy w czasie kariery czegoś dla Państwa nie powinno być problemem. Wadą jest raczej postrzeganie przez samych tłumaczy przysięgłych tej pracy jako normalnej pracy ósma szesnasta dzień w dzień - a można ją porównać nawet do pracy policjanta, konduktora w pociągu czy lekarza: to jest służba, innym ludziom, ale także Państwu. Zgłaszając się na egzamin do Ministerstwa Sprawiedliwości każdy wiedział na co się pisze, albo chociaż powinien żeby teraz nie płakać w kącie za "głodowe" stawki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2018, 22:35
mDominika mDominika jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ale brak waloryzacji stawek od kilkunastu lat jest faktem, inne zawody nie są pod tym względem w tak złej sytuacji. Tłumaczom przysięgłym po prostu się to należy, narzekanie na to nie jest płakaniem w kącie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 05:08
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie przerażająca (trochę) jest świadomość odpwoeidzialności jaką ponosi tłumacz, zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże pieniądze lub czyjś los. Podczas spotkania z tłumaczką przysięgłą uderzyło mnie też to, że jednak czasami widzi się ludzkie dramaty, trupy, poszkodowanych w wypadku, ma się do czynienia z przestępcami, agresywnymi osobami itp. Na dodatek tak jak już wspomniano - nie można sobie ot tak odmówić bez przyczyny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2018, 20:36
JoannaMB JoannaMB jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mDominika Pokaż post
Ale brak waloryzacji stawek od kilkunastu lat jest faktem, inne zawody nie są pod tym względem w tak złej sytuacji. Tłumaczom przysięgłym po prostu się to należy, narzekanie na to nie jest płakaniem w kącie.
Co jakiś czas wysyłane są do Ministerstwa Sprawiedliwości pisma m.in. Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich czy TEPISu w sprawie waloryzacji (np. ostatnio na początku lutego b.r. [url]http://www.lst-lublin.org.pl/dokumenty/pismo_stowarzyszen_8022018.pdf[/url]), ale z tego, co mi wiadomo, bez echa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2018, 11:16
kost kost jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Miałam raz długi wykład na temat odpowiedzialności prawnej i obowiązków tłumacza przysięgłego i przyznaję, że nieco mnie to zraziło. Brak możliwości odmówienia pewnych tłumaczeń chociażby. Sam proces zostania takim tłumaczem też jest bardzo trudny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2018, 19:55
MariaCz MariaCz jest offline
Kumotr

Domyślnie

A na ile przydatne w przygotowaniu do egzaminów na tłumacza przysięgłego może być skorzystanie z oferty studiów podyplomowych? Czy osoby bez wykształcenia filologicznego mają szansę na zdanie tych trudnych egzaminów?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-06-2018, 11:49
polly1305 polly1305 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez vefa Pokaż post
Dokładnie tak jest, można odmówić jedynie z ważnych, uzasadnionych powodów.
Bardzo ciekawe informacje. W ogóle nie byłam świadoma tych niedogodości...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.