Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-21-2014, 20:42
DianaM DianaM jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Przydatność białoruskiego

Hej. Od tego roku mam na uczelni lektorat z języka białoruskiego. Muszę przyznać, że jest to dość ciekawy i fajny język, ale jak sądzicie - czy ma ten język jakąś przyszłość na rynku pracy? Większość Białorusinów i tak mówi po rosyjsku, ale może jednak język białoruski może być przydatny w zakresie tłumaczeń?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-21-2014, 22:52
Nika_ Nika_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja tłumaczę z białoruskiego tylko w zakresie wolontariatu i literatury pięknej (po znajomości), ale ta działalność jest elementem szerszego zainteresowania Białorusią. Jeśli chodzi o jakieś oferty typowo użytkowe to spotykam się tylko z parami polski>białoruski, a to jest już zabawa dla native speakerów białoruskiego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-22-2014, 20:35
ivona ivona jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja na razie prawie nie spotkałam się ze zleceniami do tłumaczenia z białoruskiego, chociaż niektóre biura tłumaczeń mają ten język w swojej ofercie, więc pewnie jest potrzebny. Sama tłumaczyłam z białoruskiego na polski, ale tylko dla znajomych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2014, 12:00
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak szczerze - nie opłaca się go uczyć, bo wszyscy mówią albo po polsku, albo po rosyjsku. Przydaje się na białoruskie imprezy na Podlasiu - Hajnówka, Siemiatycze, Bielsk Podlaski (no dobra, tam mówią gwarami, ale białoruskimi i ukraińskimi)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2014, 17:27
mide mide jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety nie zauważyłam większego zapotrzebowania na język białoruski na rynku pracy. Już prędzej można znaleźć ogłoszenia dla osób znających ukraiński, ale często jest wymagana znajomość zarówno ukraińskiego jak i rosyjskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2014, 19:47
Nika_ Nika_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ha! A ja właśnie dzięki znajomości białoruskiego dostałam zlecenie :P Oczywiście nie w Polsce, oczywiście po znajomości i oczywiście pierwszy raz od 1,5 roku :P

Język jest świetny, szkoda by było, gdyby zniknął.

Ostatnio edytowane przez kniha : 08-11-2014 o 22:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-02-2014, 16:43
Lillchen Lillchen jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Nika_ Pokaż post
ha, a ja właśnie dzięki znajomości białoruskiego dostałam zlecenie :P Oczywiście nie w Polsce, oczywiście po znajomości i oczywiście pierwszy raz od 1,5 roku :P

Ale język jest świetny, szkoda by było, gdyby zniknął.
Przywracasz mi wiarę w to, że warto się uczyć białoruskiego. Zafascynował mnie ten język. Dwa miesiące temu, zaczęłam się go uczyć on-line. Pomaga mi kolega z Białorusi i książki znalezione na wyprzedaży. Ale i znajomi i rodzina pytają: "Po co?"

Dlaczego warto się uczyć białoruskiego? A może: dlaczego nie? Im więcej użytkowników, tym większa szansa, że język przetrwa. Równie dobrze możemy się przecież przestać uczyć jakichkolwiek języków oprócz angielskiego, ewentualnie chińskiego. Wierzę, że białoruski przyda się może nie tyle zarobkowo (jak słusznie zauważacie, tłumaczenia z białoruskiego na polski to raczej rzadkość), ale w kontaktach towarzyskich czy do czytania książek po białorusku.

Ostatnio edytowane przez kniha : 08-11-2014 o 22:30.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 00:33
Medea Medea jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na ostatnim roku licencjatu miałam lektorat białoruskiego. I nie polecam nauki języka. Sam prowadzący (native) niejednokrotnie przyznawał, że niewielu Białorusinów używa tego języka. Nie jest on od początku nauczany w szkołach. Myślę, że warto znać, indywidualnie, ale na szeroko pojętym rynku pracy spotykałam się wyłącznie z ofertami "znajomość języka rosyjskiego i ukraińskiego" - nigdy rosyjskiego i białoruskiego.

Ostatnio edytowane przez kniha : 08-11-2014 o 22:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 10:17
JoannaOstryńska JoannaOstryńska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wg. mnie język białoruski, w porównaniu do innych języków, jest nieprzydatny. Chyba, że chcesz zostać tłumaczem przysięgłym tego języka. A tak tylko dla komunikacji z Białorusinami jest niepotrzebny, gdyż i tak mówią po rosyjsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 11:35
Mesmerise Mesmerise jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest to ,,rzadki", mało znany język. Myślę, że w takie języki zawsze warto inwestować Na rynku pracy na pewno będzie przydatny. Jeśli jest mało fachowców, to i łatwiej o pracę, a że język ,,nieoklepany", jak np. angielski, to i cena za tłumaczenie może być nieco wyższa

Ostatnio edytowane przez kniha : 08-11-2014 o 22:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.