Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-10-2016, 20:27
ewcia390 ewcia390 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Słowa bardzo podobne, dzięki czemu można zrozumieć ogólny zarys tekstu. Ale szczegóły już są cięższe w rozumieniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-15-2016, 13:26
alicjaaa1 alicjaaa1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z perspektywy osoby znającej niemiecki: rozumiem ok. 60-70% tekstu pisanego, z języka mówionego, z powodu trudnej wymowy jakieś 10%
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2016, 19:43
Asia_P Asia_P jest offline
Kumotr

Domyślnie

Na studiach germanistycznych uczyłam się niderlandzkiego w ramach lektoratu. Rozumiałam bardzo dużo pojedynczych słów, nauka szła mi dosyć łatwo i przyjemnie. Największe problemy sprawiała mi wymowa - była całkiem inna od fonetyki niemieckiej.
Chciałabym kiedyś wrócić do nauki niderlandzkiego, ale w moim mieście żadna szkoła językowa nie uczy tego języka, a o nauczycielach udzielających korepetycji niestety nie słyszałam. Mam trochę materiałów ze studiów, więc może kiedyś jeszcze do nich przysiądę i sama będę się uczyć .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-01-2016, 16:54
Ewelina9055's Avatar
Ewelina9055 Ewelina9055 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Jestem po germanistyce, niemieckim zajmuję się bardzo długo, ale rozumiem z tego tekstu tylko pojedyncze słowa. Miałam kiedyś koleżankę z Holandii. Zapytana o to, czy zna niemiecki, odpowiedziała, że nie i nie jest w stanie w żaden sposób się po niemiecku porozumieć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2016, 15:24
ktomala ktomala jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Języki bardzo podobne, to się zgadza ale ja znając bardzo dobrze niemiecki niestety z niderlandzkim mam dość duże problemy, żeby cokolwiek zrozumieć..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-12-2016, 21:24
paulina.l paulina.l jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Domyśliłam się znaczenia kilku słów i mniej więcej ogólnego tematu tekstu. Ale nie potrafiłabym go przetłumaczyć na niemiecki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-19-2017, 21:25
aniw21 aniw21 jest offline
Kumotr

Domyślnie

To taka mieszanka niemieckiego i angielskiego, ale przebywając w Holandii więcej rozumiałam słuchając na bieżąco niż czytając. Właściwie rozumiałam większość, tak na przysłowiowego "czuja" - ale można się odnaleźć - oczywiście w potocznych rozmowach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-02-2017, 20:59
kingasko kingasko jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z mojej perspektywy (germanisty), który próbował trochę swoich sił w nauce tego języka, gramatyki i leksyka nie jest trudna (holenderski jest podobny do niemieckiego i angielskiego), ale wymowa jest zabójcza Sporo więc udało mi się zrozumieć z tego tekstu. Gorzej jest ze zrozumieniem ze słuchu... , choć zdarzyło mi się kiedyś dzwonić na holenderski numer telefonu, i przy dużym wysiłku woli i sporej koncentracji, udało mi się wyłapać od kiedy do kiedy biuro jest czynne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-02-2017, 21:06
kingasko kingasko jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mrmat Pokaż post
Dzięki kalola
Przy okazji, skoro uczysz się norweskiego: jesteś w stanie polecić jakieś materiały do samodzielnej nauki norweskiego od podstaw? Chciałbym zacząć, na razie sam, w domu, poznać podstawy języka.

Polecam podręcznik autorstwa Stanisława Łęckiego pt. Język norweski dla początkujących Vil du lære norsk?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2017, 11:23
Schetanna Schetanna jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

U mnie na uczelni pełno jest doktorów/profesorów, którzy również są niderlandystami. Dla mnie te języki na pierwszy rzut oka są w piśmie mało podobne. Kilka słów można zrozumieć, ale na pewno nie cały tekst. Może jakbym się wzięła za naukę to zauważyłabym podobieństwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.