Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-26-2013, 09:15
mrmat mrmat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Jak Niemcy/germaniści rozumieją niderlandzki?

Cześć!
Mam pytanie do germanistów. Otóż ja, z moją znajomością niderlandzkiego, znając z niemieckiego tylko absoutne podstawy, których uczyłem się kiedyś tam w szkole i dawno już nie używam mogę z grubsza zrozumieć tekst pisany po niemiecku. Jestem ciekaw czy działa to też w drugą stronę. Wklejam tutaj kawałek przypadkowego tekstu po niderlandzku, spróbujcie go przeczytać i zastanowić się o czym może on być, bez korzystania ze słownika.

Nederland staat niet op zichzelf, maar is nauw verbonden met de omliggende landen, die samen Europa vormen. Na de Tweede Wereldoorlog zagen staatslieden van een aantal West-Europese landen in dat de Europese toekomst moest liggen in samenwerking, om te helpen voorkomen dat er weer oorlog zou uitbreken. Het begon met samenwerking op het gebied van strategische grondstoffen. Omstreeks 1950 waren dat kolen en staal. Steenkool was in die tijd de belangrijkste energiebron, staal was op grote schaal nodig om de infrastructuur van West-Europa weer op te bouwen. Zes Europese landen tekenden in 1951 het Verdrag van Parijs en richtten zo de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) op. Dat verdrag regelde onder meer vrijhandel in deze grondstoffen tussen de zes deelnemende landen: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-26-2013, 17:32
lipperode23 lipperode23 jest offline
Kumotr

Domyślnie język niederlandzki

Oba języki są ze sobą silnie spokrewnione i wykazują liczne podobieństwa. Z zapisu można zrozumieć znacznie więcej niż podczas konwersacji ustnej, ponieważ wymowa jest zupełnie inna. Z umieszczonego przez ciebie tekstu jestem w stanie zrozumieć niektóre wyrazy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2013, 13:04
mrmat mrmat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzięki za odpowiedź. Zgadza się, że z tekstu pisanego łatwiej zrozumieć. Ja niemieckiego mówionego niestety nie rozumiem prawie w ogóle. Tylko przy pisanym na zasadzie podobieńsw jestem w stanie pojąć ogólny sens.

Dla sprawdzenia daję tłumaczenie na niemiecki, ale nie mam pojęcia jakiej jest jakości.
Die Niederlande unterhalten enge Beziehungen zu ihren europäischen Nachbarländern. Nach dem Zweiten Weltkrieg erkannten die Regierungen verschiedener westeuropäischer Länder, dass die Zukunft Europas in der Zusammenarbeit liegt. Man wollte verhindern, dass es noch einmal zu einem Krieg in Europa kommt. Zunächst arbeitete man im Bereich der strategischen Rohstoffe zusammen; damals waren dies Kohle und Stahl. Der Bedarf war groß: Steinkohle war damals der wichtigste Energieträger, und Stahl wurde für den Wiederaufbau der Infrastruktur in Westeuropa benötigt. 1951 unterzeichneten sechs europäische Länder - Belgien, Deutschland, Frankreich, Italien, Luxemburg und die Niederlande - in Paris den Vertrag über die Gründung der Europäischen Gemeinschaft für Kohle und Stahl (EGKS). Mit dem Vertrag wurden unter anderem die Voraussetzungen für den freien Handel der sechs beteiligten Länder mit diesen Rohstoffen geschaffen.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2013, 13:41
kalola kalola jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Jestem po germanistyce i od 3 lat ucze sie norweskiego, nauka przychodzi mi bardzo latwo, bo norweski jest bardzo podobny do niemieckiego i angielskiego. Wymowa jest jak w niemieckim i sa podobnie brzmiace slowa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2013, 09:10
mrmat mrmat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzięki kalola
Przy okazji, skoro uczysz się norweskiego: jesteś w stanie polecić jakieś materiały do samodzielnej nauki norweskiego od podstaw? Chciałbym zacząć, na razie sam, w domu, poznać podstawy języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2013, 14:38
andara andara jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dla mnie, germanistki, holenderski jest hryhający i nieprzyjemny. ale coś tam się rozumie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-30-2013, 20:07
greenlove greenlove jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mrmat Pokaż post
Dzięki kalola
Przy okazji, skoro uczysz się norweskiego: jesteś w stanie polecić jakieś materiały do samodzielnej nauki norweskiego od podstaw? Chciałbym zacząć, na razie sam, w domu, poznać podstawy języka.
Dołączam się do prośby, mam takie same ambicje
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2014, 14:13
madziaczek madziaczek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

również nie rozumiem wiele, tylko nieliczne słowa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2014, 19:15
malew malew jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Podobnie jak kilka osób przede mną, potrafię rozpoznać niektóre słowa i ogólny temat tekstu. Ale żeby zrozumieć coś bliżej, jakieś szczegóły na przykład - to już nie bardzo :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2014, 19:15
mm3101 mm3101 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niby podobny, ale jedynie pojedyncze słowa zrozumiałam z niderlandzkiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.