Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-14-2012, 12:59
m.aissa m.aissa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język słowacki - podobny do polskiego?

Chciałam zapytać, czy naprawdę jest to język bardzo podobny do polskiego i czy z łatwością przychodzi jego nauka? Czy jest na tyle łatwy, by uczyć się go samemu?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-14-2012, 15:34
pavelw8809 pavelw8809 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Słowacki jest faktycznie w dużym stopniu podobny do polskiego. Jednakże to właśnie może być pewnym utrudnieniem w nauce tego języka. Jak każdy język - również język słowacki - potrzebuje zaangażowania i pracy. Zmorą dla uczących się słowackiego jest niedobór materiałów do nauki w języku polskim.

Ostatnio edytowane przez geflugelt : 09-06-2015 o 02:07. Powód: porządek słow
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2012, 14:37
m.aissa m.aissa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A jak jest z wymową?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-26-2012, 18:08
gosia_s gosia_s jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie jestem specjalistką, ale wydaje mi się, że nie ma tam dźwięków trudnych dla Polaków A co do podobieństwa, jest zdecydowanie bardziej podobny do polskiego niż czeski. Na wymianie w Holandii rozmawiałam dość długo z jedną Słowaczką, bardzo łatwo było się nam zrozumieć (musiałyśmy sobie tłumaczyć mniej więcej jedno słowo na 5 zdań, a po chwili okazywało się, że to po prostu przekształcenie jakiegoś mniej używanego już słowa i dlatego niezrozumiałe na początku). Czyli prawdopodobnie ze zrozumieniem nie będziesz miała żadnych problemów
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 11:00
koral koral jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę że słowacki jest bardziej przystępny dla Polaków. Noszę się właśnie z zamiarem bliższego zapoznania się z tym językiem. Znacie może jakieś dobre książki do nauki?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 11:56
anka_1977 anka_1977 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Gorzej jest z nauką słowackiego, gdy ktoś zna czeski... Wszystko zaczyna się mieszać, szczególnie przy konwersacji. Próbowałam uczyć się słowackiego, ale jednak na razie poprzestanę na komunikowaniu się ze Słowakami po czesku tj. ja po czesku, oni po słowacku i jakoś się dogadujemy... Zresztą, tak właśnie wygląda komunikacja między Czechami i Słowakami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2013, 18:01
jodelka29 jodelka29 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zgodzę się, że uczenie się naraz języka słowackiego i czeskiego jest bardzo trudne, sama próbowałam i niestety, poddałam się.
Język polski i słowacki są dość podobne, ale nie uważałabym tego za plus przy nauce. Dużo rzeczy się może z tego powodu mieszać, łatwo też stracić motywację, bo "przecież to rozumiem" - ale jak trzeba coś na ten temat, który niby rozumiemy, powiedzieć lub przetłumaczyć, to okazuje się, że słowacki wcale nie jest taki łatwy.

Ostatnio edytowane przez kniha : 08-10-2014 o 22:02.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2013, 01:35
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Uważam, że słowacki jest łatwiejszy niż nawet polski, niemniej jednak odradzam równoczesną naukę słowackiego i czeskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2013, 10:59
bohemia's Avatar
bohemia bohemia jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Czeski i słowacki równocześnie od podstaw - to nie jest dobry pomysł. Ale jeżeli któryś z tych języków masz bardzo dobrze opanowany, to przyswojenie drugiego nie będzie problemem :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2013, 16:02
paulvnv paulvnv jest offline
Kumotr

Domyślnie

No własnie ja się zastanawiam czy zącząć się uczyć słowackiego czy czeskiego. Odrobinę bardziej podoba mi się słowacki.
Dlatego chciałem zapytać osoby, które znają te dwa języki, czy jeśli nauczę się słowackiego w stopniu zaawansowanym to nauka czeskiego nie będzie już dużym wysiłkiem. Czy dużo jest rożnic między tymi językami?
Można je porównać do różnic między angielskim brytyjskim a amerykańskim?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.