Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-19-2012, 12:43
Kora Kora jest offline
Kumotr

Miejscowość: Aberdeen/Poznań
Domyślnie Nacjonalizm baskijski i kataloński

Ostatnimi czasy, poniekąd z obowiązku zaczęłam zagłębiać się w historię i kulturę Hiszpanii. Coś co mnie w pewien sposób urzekło to nieustanne, trwające właściwie kilka wieków dążenie Państwa Basków i Katalonii do uzyskania niezależności. I chociaż te dwa regiony mają ostatecznie inne cele a już na pewno sposoby walki to zdumiewająca jest determinacja w przypadku obu. Chciałam zapytać Was czy znacie jakieś dobre materiały na temat nacjonalizmu baskijskiego katalońskiego czy to w postaci książek, artykułów czy filmów?
Muszę przyznać, że całkiem niedawno natknęłam się na bardzo ciekawy dokument na temat nacjonalizmu baskijskiego: The Basque ball- skin against stone ( (LA PELOTA VASCA - LA PIEL CONTRA LA PIEDRA). Dotyka on działań ETY, oceny podejścia hiszpańskiego rządu ale także konfliktu między samymi mieszkańcami Państwa Basków. Pomimo, że jest trochę długi i do pewnego stopnia skomplikowany to naprawdę dobre źródło dla zainteresowanych tym sporem.

[url]http://www.pragda.com/films/the-basque-ball-skin-against-stone[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2015, 20:21
toorin85 toorin85 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Rybnik
Domyślnie

Ciekawe, że Baskowie byli jedyną dużą społecznością ultrakatolicką, biorącą udział w wojnie domowej po stronie republikanów (ostatni obiecali im autonomię). Polecam Anthonyego Beevora "Walkę o Hiszpanię".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2015, 23:13
zzofia zzofia jest offline
Kumotr

Domyślnie

O baskijskim nacjonalizmie i terroryzmie ciekawie pisze Fernando Aramburu. Duże wrażenie zrobiła na mnie jego książka Los peces de la amargura, w której przedstawia życie zwykłych mieszkańców regionu, w cieniu działalności ugrupowań nacjonalistycznych. Przypomina to nieco czasy stalinizmu, kiedy trzeba było uważać co i komu się mówi i nikt nie mógł czuć się wolny od politycznej machiny. Natomiast AĂąos lentos traktuje o powstaniu ETA.

Ostatnio edytowane przez Queen : 07-31-2017 o 19:22.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-20-2015, 20:07
yaaqobel's Avatar
yaaqobel yaaqobel jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Napisałem kiedyś krótki komentarz na temat dążeń niepodległościowych Katalonii, będzie mi niezmiernie miło, jeśli zechcecie się z nim zapoznać i skomentować moje przemyślenia - [url]http://psz.pl/127-unia-europejska/katalonia-nowe-panstwo-w-europie[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-04-2016, 13:25
olka1976 olka1976 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez yaaqobel Pokaż post
Napisałem kiedyś krótki komentarz na temat dążeń niepodległościowych Katalonii, będzie mi niezmiernie miło, jeśli zechcecie się z nim zapoznać i skomentować moje przemyślenia - [url]http://psz.pl/127-unia-europejska/katalonia-nowe-panstwo-w-europie[/url]
Cyt."Skąd bierze się niezadowolenie Katalończyków z polityki rządu centralnego? (...) Po pierwsze, Katalonia od XIX wieku była regionem silnie uprzemysłowionym, a dzięki temu bogatym."

Teraz uprzemysłowienie może być wręcz kulą u nogi.
Normy wprowadzone przez UE np. w zakresie emisji CO2 i całe mnóstwo równie bzdurnych przepisów, których celem jest jedynie wypromowanie samozwańczego lidera UE - czyli Niemiec zarządzanych przez Merkel oraz ich kumpla - Francji.
Dla całej reszty krajów uprzemysłowienie, które było zaletą w XIX i XX wieku - może być ciężarem i zamyka się zakłady. Tak jak słusznie zauważyłeś istotnym powodem są koszty produkcji (na które składają się zawyżone wynagrodzenia i bzdurne normy)

Patrz: obecnie Śląsk jest kulą u nogi dla Polski. Jeśli Ślązacy myślą o oderwaniu - to dobry moment minął... Sam Śląsk bez zaplecza długo nie pociągnie. Chyba że myśli, żeby się oderwać od Polski i przyłączyć do Niemiec. Ale nie sądzę, by Niemcy chcieli taki twór wcielić do swego kraju (chyba, że w celu zrobienia tu getta dla "uchodźców" ekonomicznych, których chcą gdzieś upchnąć. A w tworzeniu gett - mają oni duże doświadczenie)

Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem:
" Katalonia potrzebuje Madrytu ekonomicznie"
tak samo jak teraz Śląsk potrzebuje Warszawy ekonomicznie.
Skoro przez lata utrzymywał Śląsk Polskę - to teraz niech Polska coś zrobi dla Śląska
i na miejscu Katalończyków patrzyłabym z tej perspektywy

"Ponadto nowy kraj musiałby od początku przechodzić proces integracji z Unią Europejską."
konsekwencje - UE traktowałaby Katalonię tak jak obecnie Polskę i inne kraje z naszego bloku - jak kraj II a nawet III kategorii i na pewno Katalonia bu odczuła to gorsze traktowanie.
Natomiast trudno powiedzieć jakie dostałaby wsparcie finansowe w ramach dotacji unijnych

Kolejny argument - nowy twór polityczny - to nowe władze rządowe, samorządowe - które rzucą się do koryta i granatem się ich nie oderwie.
I właśnie o to chodzi temu ruchowi separatystycznemu - władza + pełne koryto. A naród niech zdycha z głodu...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-02-2016, 10:30
milenadbrwsk milenadbrwsk jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Malaga
Domyślnie

Bardzo polecam film "Yoyes" oparty na życiu Dolores González Catarain - pierwszej kobiety, która została członkiem ETA. Jeden z moich ulubionych filmów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2016, 10:39
AAndruk AAndruk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Podczas dyktatury Franco wszystkie języki inne niż hiszpański były zabronione, nie istniały praktycznie w przestrzeni publicznej, nie były nauczane w szkołach. Na pewno fakt, że kataloński czy baskijski ponownie weszły do użytku codziennego i dzieci ponownie były w nich nauczane przyczynił się do obecnego dążenia do niepodległości. Katalończycy nie czują się tak do końca Hiszpanami, zresztą wydaje mi się, że każda wspólnota autonomiczna ma swój odrębny charakter i nie jest tak do końca "przywiązana" do Hiszpanii jako takiej
W każdym razie na pewno kwestia języka jest tu istotna jeżeli chodzi o nacjonalizm, ale co ciekawe, w Galicji nie obserwuje się powrotu do galicyjskiego i zainteresowanie autonomią jest wręcz znikome.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2016, 09:31
joanna.burczyk joanna.burczyk jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja mogę polecić dwa filmy, choć są to komedie to dobrze obrazują owy nacjonalizm:
Ocho apellidos vascos
Ocho apellidos catalanes
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2016, 20:42
AAndruk AAndruk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez joanna.burczyk Pokaż post
Ja mogę polecić dwa filmy, choć są to komedie to dobrze obrazują owy nacjonalizm:
Ocho apellidos vascos
Ocho apellidos catalanes
Obydwa filmy ukazują Basków i Katalończyków w karykaturalny sposób, niemniej jednak w dużej mierze prawdziwy Miałam okazje poobserwować zarówno jednych jak i drugich i oba filmy choć dość karykaturalnie to pokazują ten nacjonalizm
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2016, 23:13
MartaMarta MartaMarta jest offline
Kumotr

Domyślnie

Tutaj mam ciekawe notatki na ten temat [url]https://notatek.pl/porownanie-procesow-globalizacji-i-regionalizacji-gospodarki-swiatowej[/url] polecam dla wszystkich zainteresowanych
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.