Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-03-2012, 22:30
jola1 jola1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Niemiecki w Szwajcarii - Schweizerdeutsch

Hej,

Ostatnio uświadomiłam sobie, że ucząc się niemieckiego w ogóle nie zwraca się uwagi na język używany w Szwajcarii. Austria jeszcze, jeszcze, ale Szwajcaria to już całkowita abstrakcja. Robicie coś, żeby to nadrobić? Jak sądzicie, czy to w ogóle ma sens czy Hochdeutsch wystarczy? Ja nabrałam pewnych obaw, bo gdyby przyszło mi negocjować ze Szwajcarem lub go tłumaczyć, to miałabym ogromny problem. Może wiecie, czy Szwajcarzy rzeczywiście mówią tylko swoim dialektem niemieckiego, czy ci, powiedzmy, bardziej wykształceni mówią bardziej zrozumiałym niemieckim?
Jakie źródła polecacie? Bo ja znalazłam tylko telewizje wymienione na wikipedii: [url]http://www.telezueri.ch/index.php?id=6723[/url]
[url]http://www.telebaern.tv/livetv/[/url]
[url]http://www.telebasel.ch/[/url]

Ostatnio edytowane przez majadz : 07-07-2018 o 14:54.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-04-2012, 11:40
ELina ELina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moje znajome jeździły do Szwajcarii do pracy w gastronomii i z tego co pamiętam nie było jakiegoś dużego problemu, posługiwały się tylko Hochdeutsch. Może jakieś pojedyncze słówka po prostu warto było zapamiętać, ale tak ogólnie rzecz biorąc, to było ok

Ostatnio edytowane przez majadz : 07-07-2018 o 14:54.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-05-2012, 20:55
kramer kramer jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ELina Pokaż post
posługiwały się tylko Hochdeutsch.
Też mi się wydaje, że to wystarczy. Schweizerdeutsch (nie mylić z Schweizer Hochdeutsch) to dialekt (a raczej zbiór dialektów) i nie wydaje się, żeby mogli tego wymagać.

Sam nigdy w Szwajcarii nie byłem, ale na północnym zachodzie Niemiec, gdzie dorastałem, nie przypominam sobie żebym w życiu spotkał człowieka, który posługiwałby się tylko np. Plattdeutsch a nie także Hochdeutsch.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-05-2012, 22:15
prayforpower prayforpower jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszędzie ludzie między sobą mogą porozumiewać się w jakimś dialekcie, ale rozmawiając z kimś z innego regionu będą z pewnością starać się stosować Hochdeutsch. Problemem są jednak Szwajcarzy, ponieważ nawet gdy próbują mówić 'normalnym' niemieckim to i tak ciężko ich zrozumieć. Rozmawiałem kilka razy ze Szwajcarami (raczej starszymi) i rozmowy te nie należały do najłatwiejszych. Jest to raczej spowodowane ich akcentem i wymową, a nie różnicą słownictwa.

Ostatnio edytowane przez Barborka678 : 03-11-2018 o 17:17.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-06-2012, 12:14
aanet1 aanet1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście rozmawiałam tylko z młodymi Szwajcarami i bez problemu dogadywaliśmy się w Hochdeutsch. Szwajcarzy w kontaktach biznesowych posługują się Hochdeutsch, w takich sytuacjach nie powinno być zatem problem ze zrozumieniem. Moim zdaniem, problemy mogłyby się pojawić przy próbie zrozumienia kogoś, kto rzadko używa Hochdeutsch albo pamięta go tylko ze szkoły (np. jakiś szwajcarski Bauer ), z uwagi na naleciałości dialektalne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-19-2012, 15:21
crossroad1 crossroad1 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

[url]http://www.videoportal.sf.tv/index[/url]

Giacobbo/Mueller: [url]http://www.youtube.com/watch?v=WuRnIanVV00&feature=plcp[/url]

Ursus/nadeschkin: [url]http://www.youtube.com/watch?v=QLDMckVccDU&feature=relmfu[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-20-2012, 03:02
mkomarnicka mkomarnicka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

na pewno na początku Hochdeutsch wystarczy, a problem sprawić mogą pojedyncze słówka. W bliższych kontaktach ze Szwajcarami warto jednak osłuchiwać się z ich niemieckim, bo mimo znajomości Hochdeutsch potrafi być zupełnie niezrozumiały...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-22-2012, 01:14
Adept Adept jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Odradzałbym w "bawienie się" Schweitzerdeutsch ponieważ to język niszowy i wg mnie nie opłaca się go uczyć. Szwajcarzy-jest ich mniej- i dlatego oni zmuszeni są raczej do urzędowego niemieckiego. A jeśli miałaś z nim problem to czemu nie przeszłaś na angielski ?

pozdrawiam,

adept
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-22-2012, 14:56
Starszy Kumotr

Domyślnie

[quote=Adept;222041]Odradzałbym w "bawienie się" Schweitzerdeutsch ponieważ to język niszowy i wg mnie nie opłaca się go uczyć.

czy języka zawsze trzeba uczyć się bo to się musi opłacać? a poza tym co znaczy dla ciebie że to się opłaca? no kaski z tego może nie będzie ale ktoś może mieć satysfakcję albo zaspokoić swoją potrzebę zgłębiania wiedzy na temat języka. prawdopodobnie przeważają tu osoby o profilu tłumaczeniowym ale są tu też germaniści a jak wiadomo germanistyka jest jako filologia dyscypliną naukową (może nie taką jak fizyka itd. ale mimo wszystko jest to nauka). A podchodzenie do nauk w kontekście "opłacania się" jest dalece niestosowne. Jeśli uczysz się czegoś tylko dlatego że ci się to opłaca możesz zatracić prawdziwy sens poznawania świata.

A teraz podstaw pod słowo "Schweizerdeutsch" w swojej wypowiedzi słowo "Jazz" i powiedz mi jak brzmi to zdanie:
Odradzałbym w "bawienie się" w Jazz ponieważ to muzyka niszowa i wg mnie nie opłaca się jej uczyć.

I wejdz teraz na jakis portal muzyczny i napisz to zdanie na forum. A potem wróć proszę do nas i wklej tutaj reakcje użytkowników tamtego portalu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-22-2012, 23:38
Starszy Kumotr

Domyślnie

[quote=jola1;146541]Hej,

Może wiecie, czy Szwajcarzy rzeczywiście mówią tylko swoim dialektem niemieckiego, czy Ci, powiedzmy, bardziej wykształceni mówią bardziej zrozumiałym niemieckim?
][/QUOTE
Oczywiście, że ci wykształceni szwajcarzy również mówią Schweizerdeutsch i to nie w jakimś tam kręgu znajomych, tylko normalnie w telewizji w debatach politycznych. To jest ich język ojczysty. Pracowalem w niemieckim call center i większosc szwajcarów na początku pytała, czy mogą mówić dialektem.

Ponizej dowód dla niedowiarków:

[url]http://www.youtube.com/watch?v=SDUTT0Innmw[/url]

Oczywiscie rozmawiając na jakiś temat mowią w Schweizerdeutsch, ale jeśli odnoszą się np. do jakiegoś artykułu prasowego lub zapisu w jakiejś ustawie to nie tlumaczą tego sztucznie na dialekt tylko odczytują w Hochdeutsch ale rozmowę kontynuują dalej w dialekcie.

Ostatnio edytowane przez Barborka678 : 03-11-2018 o 17:22.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.