Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-08-2011, 12:58
agata1808 agata1808 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja ogólnie jak mówię, to dużo błędów robię, chociaż pisząc, jestem w stanie napisać wszystko poprawnie. Wykładowcy wywalali gały na moje np. er habt albo bekommt w Perfekcie ;/ Wiem przecież, jak jest poprawnie, a jak mówię, to wszystko się miesza i zapominam najprostszych słów - tzn. tak jest, jak wiem, że ktoś zna niemiecki lepiej ode mnie i się denerwuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 13:41
Calak Calak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim najczęstszym błędem podczas mówienia było używanie szyku przestawnego lub prostego gdy był potrzebny końcowy... Oczywiście był to błąd wynikający z braku koncentracji, a nie niewiedzy Gdy nauczyłam się panować nad nerwami podczas wystąpień, błędy również przestały się pojawiać. W pisemnych zadaniach nadal często zapominam o odmianie rzeczownika. Dodaję końcówki do przymiotników, lecz rzeczowniki często zostawiam niezmienione.
Stary 09-08-2011, 14:13
mkapral mkapral jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Zdecydowanie rodzajniki. Największy problem jest oczywiście z tymi wyrazami, które w języku polskim mają inny rodzaj niż w niemieckim, co prowadzi do wielu pomyłek. Tak jak te słowa, które różnią się od siebie jedynie rodzajnikiem: die/der See, ponieważ podając inny rodzajnik wprowadzamy w błąd rozmówcę. My myślimy o morzu, on o jeziorze, bądź na odwrót

Kolejnym większym problemem są przyimki. Pod, na, w itd. W niemieckim jest trochę inaczej niż w polskim, należy również wspomnieć o rekcji rzeczownika/czasownika/przymiotnika. Na zdrowy rozsądek chcemy użyć innego przyimka, a tu się okazuje, że jest inaczej...

Ale myślę, że to kwestia wprawy i ćwiczeń. Używając wiele zwrotów i fraz, gdy ktoś nas poprawia bądź gdy powtarzamy sobie materiały- to najlepsze sposoby na uniknięcie wielu błędów i szybszą naukę poprawnych form

A tak jak Polacy robią mnóstwo błędów w języku polskim, tak i Niemcy również. Wiadomo, że człowiek nie jest nieomylny, więc dajmy sobie tą swobodę popełniania błędów, ale tylko i wyłącznie, gdy wyciągamy z nich wnioski i uczymy się poprawnych form

Ostatnio edytowane przez paulinas : 11-06-2016 o 14:05. Powód: rozbicie jednego posta na dwa (do tej wiadomości została wklejona jej druga część)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 21:25
paola paola jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mimo tego, że mamy świadomość popełnianych błędów nie bójmy się mówić w obcym języku. Wszystko można wyćwiczyć
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 22:08
marta1986 marta1986 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja z kolei zauważyłam, że notorycznie mówiąc po niemiecku mylę słówka "auch" i "noch" Złapałam się na tym, że rozmawiając po niemiecku przed wypowiedzeniem któregoś z tych słówek zawsze muszę zrobić sobie chwilę pauzy na zastanowienie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 22:09
ilona070 ilona070 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Ahlen, Deutschland
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez klaudiawieszolek Pokaż post
Ja jakoś nie mogłam się przyzwyczaić do wymowy liczb "od końca". Będąc kiedyś w sklepie w Niemczech sprzedawczyni podała mi sumę "vierundsechzig" a jej zamiast 64 euro dałam 46
To fakt- liczby też mi sprawiają kłopot w języku niemieckim. Ale do tego akurat ja już się przyzwyczaiłam odkąd zamieszkałam w Niemczech.
Ale spróbujcie sobie wyobrazić ustne liczenie po niemiecku, np. dodanie dwóch dwucyfrowych liczb...
To jest dopiero masakra
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 22:22
ilona070 ilona070 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Ahlen, Deutschland
Domyślnie

Oczywiście problemy sprawiają mi również rodzajniki i rekcja czasowników. Często sama łapę się na błędach, ostatnio zauważyłam u siebie stosowanie wyrażenia "fragen um" zamiast "fragen nach" i nie wiem skąd to się czasem bierze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 22:42
dagmara2011 dagmara2011 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agata1808 Pokaż post
Ja ogólnie jak mówię, to dużo błędów robię, chociaż pisząc, jestem w stanie napisać wszystko poprawnie. Wiem przecież, jak jest poprawnie, a jak mówię, to wszystko się miesza i zapominam najprostszych słów - tzn. tak jest, jak wiem, że ktoś zna niemiecki lepiej ode mnie i się denerwuję.
Skąd ja to znam...;/ przy tłumaczeniach ustnych to juz całkowita masakra...tak się skupiam na tresci po niemiecku że gramatyka baaardzo cierpi
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 23:58
kinga86 kinga86 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie największy problem zawsze stwarzały i nadal stwarzają rodzajniki. Wynika to oczywiście z tego, że jak poznaję nowe słówko to automatycznie przypisuje mu rodzaj z polskim odpowiednikiem. Bardzo często łapię się też na tym, że aby uniknąć popełnienia błędu (użycia złego rodzajnika) po prostu opuszczam rodzajniki- w ustnych wypowiedziach.

Poza tym tak jak ktoś już wcześniej wspomniał o tym problemie, po wypowiedzeniu dosyc długiego zdania zapominam o czasowniku, który powinien być na końcu zdania (o ile wymaga tego konstrukcja zdania) lub o przedrostku czasownika rozdzielnie złożonego. jednak takie błędy zdarzają się podczas szybkiej wypowiedzi ustnej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2011, 00:03
Karolina Nowatorska Karolina Nowatorska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie również trudno jest przestawić się na formę "wy", formę "Sie" jakoś tak zawsze łatwiej stworzyć
Jeśli chce się stworzyć naprawdę rozbudowane zdanie złożone, człowiek czasem zapomina, że czasownik ma być na końcu Tak jest przynajmniej w moim przypadku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.