Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-30-2011, 16:55
klaudiawieszolek klaudiawieszolek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Dialekt bawarski

Czy ktoś z Was miał już styczność z dialektem bawarskim? Ja przez dwa miesiące mieszkałam na Bawarii i muszę przyznać, że nie cierpię tego dialektu, gdyż bardzo trudno zrozumieć mieszkańców posługującym się nim. Szczególnie starsi mieszkańcy Bawarii mówią dosyć "niezrozumiale" i szybko.Zdarzały mi się sytuacje,kiedy młodzi Niemcy musieli mi tłumaczyć zdania na tzw. "Standarddeutsch".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-30-2011, 16:57
klaudiawieszolek klaudiawieszolek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Oto przykład zdania w dialekcie bawarskim: Und isch da weag a no soa schdeil, a bissal woas gehd allerweil. Czyli: Und ist der Weg auch noch so steil, ein bisschen was geht immer.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-31-2011, 00:27
mkapral mkapral jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

ja miałam niewiele okazji do styczności z tym dialektem, jednakże również uważam, że jest on niezrozumiały i ciężki pod względem wymowy. Ne dość, że Bawarczycy się nim posługują, to na dodatek przeważnie mówią bardzo szybko, co nie ułatwia ich zrozumienia. Myślę, że to pewnie kwestia przyzwyczajenia się do tego dialektu, poznania jego struktury i wymowy, ale zapewne potrzeba na to dużo czasu.

Oczywiście byłoby prościej, gdyby wszyscy mówili Standartdeutsch, jednakże w każdym kraju występują różne dialekty, gwary i nowomowy, które ukształtowały się na niektórych terenach państwa.

Tak jak w Szczecinie niektóre zwroty z Poznania czy Wrocławia są kompletnie nieznane, bądź niezrozumiałe poprzez przeniesienie znaczenia danego słowa lub wyrażenia, tak i w innych krajach tak się dzieje. Niemcy podzielone są na 3 główne strefy językowe, poczynając od południa i idąc ku północy. W każdej z nich występują odchylenia i zmiany językowe, wywodzące się z migracji ludności w historii, wpływów sąsiadów i innych nacji oraz rozwoju językowego na różnych etapach. Dla przykładu: na północy w Berlinie mówi się 'ick lieb dir', co jest niepoprawne, ponieważ powinno być 'ich liebe dich'- końcówka czasownika jest zredukowana, w podmiocie występuje niezmienione 'ck' zamiast 'ch' (migracja językowa postępowała z południa na północ) oraz zmiana przypadka w zaimku. Powinien być Akkusativ, a jest Dativ- co pod względem gramatycznym jest błędem. Za to w środkowych Niemczech następuje zmiana litery 'g' na literę 'j' w wielu wyrazach; np. zamiast Gott jest Jott. Jest wiele takich przykładów zmian językowych, przez co język staje się o wiele ciekawszy
Stary 12-19-2011, 13:28
AnetaKedziora AnetaKedziora jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja także mieszkałam w Bayern, i uważam że jeżyk bawarski, mimo, że szybki i niezrozumiały ma swój urok
zresztą jak i cała Bawaria
dla pocieszenia dodam, że bawarski dla Niemców (nie mówiących po bawarsku) jest niezrozumiały, a co dopiero dla obcokrajowców przebywających na Bawarii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-04-2012, 22:38
Wunschpunsch Wunschpunsch jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Czy istnieje jakaś fajna metoda nauki tego dialektu? Mógłby mi ktoś polecić jakieś materiały?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-04-2012, 23:13
MaRtii's Avatar
MaRtii MaRtii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również byłam kilka razy w Bawarii i muszę przyznać, że o ile dialektu mówionego nie rozumiem w ogóle, to czytany jest jeszcze do zrozumienia - idzie się połapać, które słowo, co znaczy, spróbujcie coś przeczytać i sami oceńcie.

A jeśli chodzi o ciekawe strony o dialektach, to polecam stronę Deutsche Welle, gdzie można znaleźć poza opisem każdego dialektu, także słowniczek z ciekawymi słówkami.
Stary 01-05-2012, 23:58
Kama Kama jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mój nauczyciel niemieckiego opowiadał, że przed wyjazdem do Bawarii zachwalał swojego przyszłego towarzysza podróży, że świetnie zna niemiecki. Ten drugi mówił nauczycielowi, że nauczyciel posługuje się niemieckim jeszcze lepiej. I tak zachwalali się wzajemnie Kiedy jednak przyszło im skonfrontować wiedzę z praktyką, i to właśnie w Bawarii, okazało się - ku ich wielkiemu zdumieniu - że nic nie rozumieją z tego, co Bawarczycy do nich mówią
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2012, 02:11
hassaniec hassaniec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hm, tylko w malej czesci Bawarii mówi się bawarskim (jesli mamy uzywać poprawnych nazw; w Austrii mówią bawarskim). To, co jest tam uzywane to z tego co pamiętam Ostfrankisch i pare innych. Ale fakt, mówią tam strasznie, jak wyjechałam do pracy to dobry miesiąc uczyłam się języka na nowo. Było bardzo dużo "sz". Isz meszte itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2012, 12:31
gosia20 gosia20 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Właściwie nie znam niemieckiego praktycznie wcale, jednak znajomy studiujący w Braunschweig, znający niemiecki (hochdeutsch czy jak to tam) opowiadał swoje wrażenia z wycieczek do Bawarii. W skrócie, z powodu wielu trudności często przełączał się na angielski:-P Zawsze mówi, że to dla niego coś w rodzaju odwiedzenia śląska, tylko w cięższej wersji:-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-08-2012, 21:39
ulabuk ulabuk jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Bawarski jest specyficzny. Rada: trzeba się wsłuchać. Miałam okazję być kilka razy w Bawarii i wiem, że z czasem jest to dużo łatwiejsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.