Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-24-2018, 13:33
juliaab3 juliaab3 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Poziom C2 a C1, rzeczywiste różnice

Studiując język angielski wymagany jest ode mnie poziom C2. Zastanawiam się jednak nad tym jaka jest rzeczywista różnica między poziomem C1 a C2. Z pewnością muszą być to niuanse. Jednak czy ktoś potrafi rozróżnić te dwa poziomy? Chodzi bardziej o kwestię akcentu, chociaż wiadomo nawet natives mówią różnie i czasem nie zrozumiale, czy jednak bardziej chodzi o wyjątki i use of english?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-25-2018, 19:18
kamkuch kamkuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znalazłem kiedyś na intrenecie taką oto informację na temat C2:

"Osoba posługująca się językiem na tym poziomie może z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko, co słyszy lub czyta. Potrafi odtwarzać i relacjonować informacje pochodzące z różnych źródeł, pisanych lub mówionych, w spójny i płynny sposób odtwarzając zawarte w nich tezy i wyjaśnienia. Potrafi wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, uwydatniając odcienie znaczeniowe nawet w bardziej złożonych wypowiedziach."

Szczerze powiedziawszy nie widzę w tym żadnej różnicy między C1. Z pewnością tak jak to napisałaś są to niuanse.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 12:29
portulaca portulaca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Różnica pomiędzy C1 a C2 też jest dla mnie niejasna. Mam wrażenie, że gdzieś przeczytałam, że na poziom C2 musisz znać do pewnego zakresu słownictwo specjalistyczne. Nie wiem czy to prawda.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-02-2018, 13:25
bfree bfree jest online
Szyszkownik

Domyślnie rożnica jest ogroma - to tylko wymagania odnośnie mówienia

Global Scale
C1
Can understand a wide range of demanding, longer texts, and recognise implicit meaning. Can express him/herself fluently and spontaneously without much obvious searching for expressions. Can use language flexibly and effectively for social, academic and professional purposes. Can produce clear, well-structured, detailed text on complex subjects, showing controlled use of organisational patterns, connectors and cohesive devices.

C2

Can understand with ease virtually everything heard or read. Can summarize information from different spoken and written sources, reconstructing arguments and accounts in a coherent presentation. Can express him/ herself spontaneously, very fluently and precisely, differentiating finer shades of meaning even in more complex situations.

Relevant CEFR Subscales
OVERALL ORAL PRODUCTION
C2 Can produce clear, smoothly-flowing well-structured speech with an effective logical structure which helps the recipient to notice and remember significant points.

C1 Can give clear, detailed descriptions and presentations on complex subjects, integrating sub-themes, developing particular points and rounding off with an appropriate conclusion.

OVERALL SPOKEN INTERACTION
C2 Has a good command of idiomatic expressions and colloquialisms with awareness of connotative levels of meaning. Can convey finer shades of meaning precisely by using, with reasonable accuracy, a wide range of modification devices. Can backtrack and restructure around a difficulty so smoothly the interlocutor is hardly aware of it.
C1 Can express him / herself fluently and spontaneously, almost effortlessly. Has a good command of a broad lexical repertoire allowing gaps to be readily overcome with circumlocutions. There is little obvious searching for expressions or avoidance strategies; only a conceptually difficult subject can hinder a natural, smooth flow of language.

CONVERSATION
C2 Can converse comfortably and appropriately, unhampered by any linguistic limitations in conducting a full social and personal life
C1 Can use language flexibly and effectively for social purposes, including emotional, allusive and joking usage.

GOAL-ORIENTED CO-OPERATION (e.g. Repairing a car, discussing a document, organising an event)
C2 As B2
C1 As B2
B2 Can understand detailed instructions reliably. Can help along the progress of the work by inviting others to join in, say what they think etc. Can outline an issue or a problem clearly, speculating about causes or consequences, and weighing advantages and disadvantages of different approaches.

ADDRESSING AUDIENCES

C2 Can present a complex topic confidently and articulately to an audience unfamiliar with it, structuring and adapting the talk flexibly to meet the audience‘s needs. Can handle difficult and even hostile questioning
C1 Can give a clear, well-structured presentation of a complex subject, expanding and supporting points of view at some length with subsidiary points, reasons and relevant examples. Can handle interjections well, responding spontaneously and almost effortlessly.

INFORMAL DISCUSSION (WITH FRIENDS)

C2 As C1
C1 Can easily follow and contribute to complex interactions between third parties in group discussion even on abstract, complex unfamiliar topics.

FORMAL DISCUSSION & MEETINGS
C2 Can hold his/her own in formal discussion of complex issues, putting an articulate and persuasive argument, at no disadvantage to native speakers.
C1 Can easily keep up with the debate, even on abstract, complex unfamiliar topics. Can argue a formal position convincingly, responding to questions and comments and answering complex lines of counter argument fluently, spontaneously and appropriately.
TAKING THE FLOOR (TURNTAKING)
C2 As C1
C1 Can select a suitable phrase from a readily available range of discourse functions to preface his remarks appropriately in order to get the floor, or to gain time and keep the floor whilst thinking.
GENERAL LINGUISTIC RANGE
C2 Can exploit a comprehensive and reliable mastery of a very wide range of language to formulate thoughts precisely, give emphasis, differentiate and eliminate ambiguity. No signs of having to restrict what he / she wants to say.
C1 Can select an appropriate formulation from a broad range of language to express him / herself clearly, without having to restrict what he / she wants to say.
VOCABULARY RANGE
C2 Has a good command of a very broad lexical repertoire including idiomatic expressions and colloquialisms; shows awareness of connotative levels of meaning.
C1 Has a good command of a broad lexical repertoire allowing gaps to be readily overcome with circumlocutions; little obvious searching for expressions or avoidance strategies. Good command of idiomatic expressions and colloquialisms.
VOCABULARY CONTROL
C2 Consistently correct and appropriate use of vocabulary.
C1 Occasional minor slips, but no significant vocabulary errors.
GRAMMATICAL ACCURACY
C2 Maintains consistent grammatical control of complex language, even while attention is otherwise engaged (e.g. in forward planning, in monitoring others’ reactions).
C1 Consistently maintains a high degree of grammatical accuracy; errors are rare and difficult to spot.
PHONOLOGICAL CONTROL
C2 As C1
C1 Can vary intonation and place sentence stress correctly in order to express finer shades of meaning.
SPOKEN FLUENCY
C2
Can express him/herself at length with a natural, effortless, unhesitating flow. Pauses only to reflect on precisely the right words to express his/her thoughts or to find an appropriate example or explanation.. C1 Can express him/herself fluently and spontaneously, almost effortlessly. Only a conceptually difficult subject can hinder a natural, smooth flow of language.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-02-2018, 13:45
bfree bfree jest online
Szyszkownik

Domyślnie cztery umiejętności

Warto pamiętać, że takie szczegółowe wymagania są opisane dla wszystkich czterech umiejętności (mówienie, rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego i pisanie). Najlepiej przetestować się w praktyce i zrobić test próbny:

Kod HTML:
http://www.cambridgeenglish.org/pl/exams-and-tests/proficiency/

Kod HTML:
http://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/proficiency/preparation/
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2018, 12:13
ab02 ab02 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

[url]https://www.youtube.com/watch?v=t-tGX5gZJes[/url] polecam ten filmik
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2018, 10:39
KatarzynaAsz KatarzynaAsz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że poziom C2 jest już bardzo podobny do poziomu native. Zarówno jeśli chodzi o wymowę jak i o rozumienie. Różni się od poziomu C1 tym ze dana osoba używa więcej złożonych struktur, często nie znanych dla osób z poza kraju, w którym dany język jest rodzimym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2018, 12:51
karii934 karii934 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Według mnie poziom C2 może mieć tylko native speaker, gdyż nawet osoba biegle władająca danym językiem nigdy nie będzie w stanie osiągnąć tego samego poziomu. Chodzi tu o akcent, znajomość idiomów, nietypowych wyrażeń, itp. Ja np. określiłabym swój poziom języka polskiego na C2, ale angielskiego na C1, mimo że skończyłam filologię angielską. Po prostu wiem, że jeszcze nie wiem wszystkiego i zawsze mogę się czegoś nauczyć. Dla mnie C2 to wiedza prawie na 100 %.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-13-2018, 00:13
Natala3003 Natala3003 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Nie do końca się zgadzam, że C2, to "język idealny". Nawet po polsku nie znam wszystkich słów, popełniam drobne błędy, nie znam niektórych powiedzeń/idiomów, bo są np. mało używane czy związane z regionem zamieszkania. I podobnie jest z językiem obcym: spokojnie można być na poziomie C2, sprawdzając czasem jakieś słówko/zwrot w słowniku. Oczywiście zawsze większą sprawność językową będzie miała chociażby osoba od lat mieszkająca za granicą, nie wspominając już o native. Wydaje mi się, że nie należy porównywać skali wyszkolenia języka obcego z językiem rodzimym.

Odpowiadając na pytanie o różnice, to rzeczywiście są to przede wszystkim słówka i zwroty, a jeśli chodzi o gramatykę to raptem kilka konstrukcji, dzięki którym w mniejszej ilości słów można powiedzieć to samo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2018, 07:33
mpawlak09 mpawlak09 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że głównie kwestia większego zasobu słownictwa, szczególnie specjalistycznego, ewentualnie może większa płynność wypowiedzi? Bo różnica w gramie C1 a C2 to drobne niuanse.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.