Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-07-2017, 16:15
paulina2708 paulina2708 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Sprzedaż glosariuszy przez tłumaczy

Na kilku forach spotkałam się z dyskusjami na ten temat i chciałabym poznać waszą opinię.
Co sądzicie o takiej sprzedaży własnych glosariuszy? Czy to jest dobry (i sprawiedliwy) sposób dzielenia się owocami własnej pracy, a także poszerzaniem swoich zasobów o prace innych tłumaczy?
Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Ostatnio edytowane przez Czapa95 : 09-09-2017 o 14:07. Powód: Literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-21-2017, 13:18
joaakh joaakh jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawe pytanie. Ponoć wszystko jest na sprzedaż, tylko zależy od ceny...Wiadomo, glosariusz to wynik naszej ciężkiej, czasem naprawdę wieloletniej pracy. Wszystko zależy od tłumacza. Należy jednak pamiętać, że w wypadku tłumaczeń specjalistycznych, słownictwo zależy od dziedziny czy wręcz słownictwa stosowanego przez danego klienta, więc można się poślizgnąć na glosariuszach od innych tłumaczy.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 07-31-2018 o 23:16. Powód: opuszczona litera
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2017, 11:42
VictoriaKedra VictoriaKedra jest offline
Podszyszkownik

Zgadzam się. Z jednej strony jest to nasza ciężka praca nad każdym projektem, wyszukiwanie odpowiedniego ekwiwalentu, ale z drugiej strony musimy sobie nawzajem pomagać. Dziś my pomożemy komuś, a jutro sami będziemy potrzebowali pomocy.
Moim zdaniem możemy się wymieniać własnymi glosariuszami, tylko że trzeba bardzo uważać i pamiętać, że to często tłumaczenie w konkretnej sytuacji i konkretnym projekcie i może nie pasować do innego tekstu.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-01-2018 o 00:25. Powód: styl
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-05-2017, 19:21
gaoxia gaoxia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że w jakiejś sytuacji podbramkowej mogłabym się zdecydować na zakup takiego glosariusza, ale nie zaufałabym mu w 100%. Czy ktoś orientuje się w cenach?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2017, 12:54
Nishtec Nishtec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawa sprawa. Sądziłem, że takim glosariuszem ludzie dzielą się bez problemu, a tu piszecie o sprzedawaniu. W sumie ma to sens, bo stworzenie dobrego glosariusza może bardzo przyspieszyć przyszłą pracę. Co więcej, sądzę, że, jeśli nie byłby to duży wydatek, to z chęcią zaopatrzyłbym się w parę konkretnych glosariuszy. Oczywiście nie zaufałbym mu na 100%, ale bardziej podstawowe kwestie miałbym z głowy.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-01-2018 o 01:00. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-27-2018, 18:41
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie bardzo wiem, dlaczego ktoś mógłby chcieć odstąpić glosariusz za darmo. Ostatecznie, stworzenie takiego dokumentu kosztuje dużo czasu i pracy - szczególnie jeśli jest on na serio porządnie zrobiony.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-02-2018, 09:11
einhorn einhorn jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Też jestem ciekawa, ile mógłby kosztować taki glosariusz, jednak wydaje mi się, że będą to raczej kosmiczne kwoty, w końcu mówimy o wielu latach doświadczenia i ciężkiej pracy nad własnym glosariuszem.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-01-2018 o 01:36. Powód: interpunkcja, literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2018, 21:51
koko007 koko007 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawa sprawa. Nigdy się nie spotkałam z ofertą sprzedaży glosariusza, ale... dlaczego nie? Skoro można zaoszczędzić czas...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2018, 10:32
bettsim bettsim jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że to dobry pomysł i jestem ciekawa cen takich glosariuszy. Przecież płacimy za słowniki. Dlaczego mielibyśmy oczekiwać, że ktoś efekt swojej ciężkiej pracy odstąpi nam za darmo?

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-19-2018 o 01:38. Powód: styl
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2018, 14:18
thorus26 thorus26 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cóż, sprzedaż glosariuszy to bardzo ciekawa sprawa. Z jednej strony, owszem, dobrą rzeczą jest to, aby swoją jakąkolwiek ciężką pracę można było sprzedać, nawet w postaci zwykłego glosariusza. Z drugiej strony zaś, można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to trochę niesprawiedliwe. Za pieniądze można kupić wszystko, ale w tym wypadku ktoś, np. początkujący tłumacz, dostaje efekty czyjejś pracy na tacy, zamiast samemu stopniowo budować swoją bazę terminologiczną w toku wykonywania swojego zawodu. Abstrahuję już tutaj od wyżej wspomnianej kwestii uniwersalności jakiegokolwiek glosariusza.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-19-2018 o 14:47. Powód: interpunkcja, literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.