Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-07-2016, 13:01
Malwa Malwa jest offline
Kumotr

Domyślnie Pseudoanglicyzmy w języku niemieckim

Interesuje mnie zjawisko pseudoanglicyzmów w języku niemieckim. Mam na myśli takie słowa jak „das Handy”, „der Beamer” czy też „das Public Viewing”, które w niemieckim mają inne znaczenie niż w angielskim.

Czy znacie więcej takich przykładów?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2016, 00:02
Marylin Marylin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zespół Wise Guys w piosence Denglisch w bardzo humorystyczny sposób śpiewa o anglicyzmach w języku niemieckim.
Właściwie wszystkie słowa z korporacyjnego języka wręcz na stałe zawitały w języku niemieckim.
W mediach słyszę coraz więcej słów angielskich. W języku polskim też zauważam tę tendencję.
Osobiście uważam, że psuje to język.
Przykładowo w niemieckim znalazły się zwroty przejęte z angielskiego, które są niepoprawne:
Sinn machen

Niektóre zdania z angielskimi słowami:
Der Flug wurde gecancelt.
Ich habe das Programm gedownloadet oder downgeloadet.

Szaleństwo
Polecam artykuł na wiki pod hasłem Denglisch.

Ostatnio edytowane przez wojtekgacek : 02-09-2017 o 21:19. Powód: Brak kropki na końcu zdania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2016, 15:49
kalaallit kalaallit jest offline
Nadszyszkownik

Miejscowość: Londyn
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Malwa Pokaż post
Interesuje mnie zjawisko pseudoanglicyzmów w języku niemieckim. Mam na myśli takie słowa jak „das Handy”, „der Beamer” czy też „das Public Viewing”, które w niemieckim mają inne znaczenie niż w angielskim.
Co do Handy bym się nie zgodziła, że jest czy anglicyzmem, czy pseudoanglicyzmem, bo to skrót od Handfunktelefon, a nie od angielskiego handy, które rzeczywiście znaczy coś absolutnie innego. Hand jednak jest też niemieckim słowem. Beamer jest lepszym przykładem, bo pochodzi od angielskiego beam, tylko sobie Niemcy je do swojego celu podporzadkowali. Z innych przychodza mi na myśl słowa Streetworker, zle użyte może nas wprowadzic w trochę kopotów (powiedz znajomemu z Anglii, którego dziewczyna pomaga bezdomnym, że jest streetworker...), a Shitstorm nawet zostało wybrane kiedyś w Niemczech anglicyzmem roku, jednak w angielskim może miec inne znaczenie, więc zaliczyłabym je do pseudoanglicyzmów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2018, 14:53
majadz majadz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jaka jest różnica między anglicyzmem a pseudoanglicyzmem?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.