Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-02-2017, 15:23
dialecticchaos dialecticchaos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez HannaMakaruk Pokaż post
Na Białorusi sytuacja językowa jest dość skomplikowana i prosta jednocze. Mamy dwa języki państwowe, ale używamy faktycznie rosyjskiego. Nikt nie potrzebuje tego "biednej białoruskiej mowy" (tak go określił sam prezydent). Nie miałabym nawet myśli o dochodach z takiego typu tłumaczeń. Specjalne uczenie się tego języka to marnotrawstwo. Jest, owszem, genialny, łatwy dla polaków, dobrze brzmi, ale niestety... Nie ma prawa na pełnoprawne życie jako język. Jest zaduszony na poziomie państwa. Nikomy jego wiedza się nie opłaca. Nawet nauczycielom z białoruskiego i literatury. Uczniowie poprostu go nie lubią i nie chcą się zajmować językiem drugorzędnym. Rodzina też nie wspiera temu. Polacy są w szoku każdy raz kiedy słyszą takie wiadomości. Doskonale rozumiem. Byłabym w takim samym zaskoczemiu jeżeliby mój język powstał z ruin i został uznany jako jedyny język w kraju.
Nie mówie tak dlatego że go nie lubie, ale to co obserwuję na Białorusi nie wygląda na pozytywne stanowienie się do swego języka. Przez aktywne używanie polskiego jako języka pokrwianego dużo rzeczy z białoruskiego zapomniałam, ale też korzystam z niego od czasu do czasu, ale już raczej nieświadomie. Chciałabym tylko nie stracić umiejętności czytania po białorusku.
Z przykrością podpisuję się pod tymi słowami. Parę lat temu miałam okazję być na Białorusi w ramach wycieczki z mojego instytutu (IFW UJ). Wiele osób w ogóle nie mówi po białorusku, niektórzy, pomimo tego, że mówią - ignorują każdego, kto się do nich odezwie w tym języku. W pociągu podczas kontroli biletów nasz wykładowca, rodowity Białorusin, usłyszał od pani "Як вы добра вывучылі беларускую мову!" - była przekonana, że jest jakimś pasjonatem z Polski, bo "na co komu białoruski skoro każdy mówi po rosyjsku". Obecnie mam bardzo mało kontaktu z tym językiem, ale staram się czasem coś poczytać, żeby nie zapomnieć na amen. Na szczęście mam w domu wydanie "Pana Tadeusza" po białorusku właśnie, lubię sobie je przejrzeć od czasu do czasu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2017, 20:36
BeataJ1992 BeataJ1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam znajomą Białorusinkę i ona też zna ten język w stopniu "takim sobie". Tam na porządku dziennym jest rosyjski, ale mi osobiście szkoda każdego języka, który wymiera. Chociaż znajoma mówiła, że w kinach jest prezentowana coraz większa ilość filmów w języku białoruskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2017, 18:01
Natalia000 Natalia000 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem wszystko zależy od samych Białorusinów. Jeżeli będą woleli mówić po białorusku i zaczną odchodzić od rosyjskiego (w co wątpię) to jest szansa. Fakt jest taki, że tylko 4% Białorusinów mówi po białorusku. Fajnie znać, ale kokosów z tego nie będzie. Uczysz się raczej dla przyjemności.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2017, 15:50
Raven91 Raven91 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Białorusini podobnie jak Ukraińcy stanowią dużą część mniejszości narodowych i etnicznych w polsce. Myślę, więc że język ten ma sporą przyszłość, zwłaszcza jeśli mówimy o wschodnich rejonach kraju.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2017, 18:37
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście sądzę jak parę tutaj osób: w aspekcie czysto finansowym, roboczym, nie wydaje się to potrzebny język... Wiele osób na Białorusi mówi po Rosyjsku, bywa wręcz że Białorusini nie znają swojego języka.

Zgodzę się że pewnie w większości tego języka używają polityczni opozycjoniści, co trochę smuci, bo przez politykę prorosyjską sami sobie Białoruś szykuje absorbcję przez tego giganta...

Z innych względów sądzę, warto się uczyć białoruskiego. Może dzięki temu wzrośnie w jakiś sposób świadomość narodowa i spowoduje to zmiany?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-26-2017, 10:40
sisianastasi sisianastasi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że ten język raczej do niczego się nie przyda, ponieważ nawet Białorusini nie mówią w swoim języku ojczystym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2017, 22:16
ewawo ewawo jest offline
Kumotr

Miejscowość: Białowieża
Domyślnie

Białoruski - piękny język. Na Podlasiu jest sporo szkół, w których naucza się języka białoruskiego jako języka mniejszości narodowej. Absolwenci filologii białoruskiej zostają zatem czasem nauczycielami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-04-2017, 22:34
agaheb agaheb jest offline
Kumotr

Domyślnie

Byłam dwa razy na wymianie studenckiej na miesiąc w Mińsku i powiem, że przeżyłam rozczarowanie jeśli chodzi o język białoruski. Język białoruski umiera, młodzi ludzie wstydzą się mówić po białorusku. Wielka szkoda bo jest to bardzo ważna część kultury i historii tego kraju. Przydatność białoruskiego staje się chyba coraz mniejsza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2017, 10:42
olabo olabo jest offline
Kumotr

Domyślnie

Na ostatnim roku studiów mieliśmy wybór lektoratu języka wschodniosłowiańskiego – ukraińskiego albo białoruskiego. Znaczna większość wybrała język ukraiński.
Niestety białoruski jest językiem niszowym. Według ogólnodostępnych danych posługuje się nim jedynie około 3 milionów ludzi. Osobiście miałam okazję poznać Białorusinów, którzy nie znali tego języka. Dlatego uważam, że uczyć się go można jedynie dla przyjemności, bo wymiernych korzyści – raczej – nie będzie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2018, 22:38
Abellanar Abellanar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawe pytanie...Akurat znam białoruski, a właściwie bardziej gwarę niż czysty białoruski, język piękny i śpiewny. Jeśli chodzi o przydatność w uczeniu się go to jeśli ktoś ewentualnie chciałby się specjalizować w tłumaczeniu wierszy, prozy to tak. Ewentualnie jakieś folderki reklamowe typowo na tematy ludowe. Rzeczywiście jeśli chodzi o teksty techniczne, specjalistyczne to i tak występują w j. rosyjskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.