Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Gramatyka i stylistyka języka polskiego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-16-2019, 13:42
pikol93 pikol93 jest offline
Kumotr

Domyślnie Odmiana przez przypadki nazwy własnej odnoszącej sie do liczby mnogiej

Nie wiem czy ktoś jest zaznajomiony z grą League of Legends. Chodzi o postać Kindred. Kindred to 2 postaci w jednej. Owca oraz Wilk. Kindred to ich wspólna nazwa, zawsze działaja jako para. I tu pytanie czy nazwa Kindred odmienia się przez przypadki czy poprostu zawsze pozostaje nieodmienna? Zdania są podzielone, w oficjalnej prezentacji bohatera (oczywiśnie polskiej wersji, bo gra w oryginale jest po angielsku) nie odmieniaja, ale jednocześnie źle wymawiaja tam wiele rzeczy więc nie wiem czy sa wiarygodnym źródłem. Prezenterzy mówią jak im sie podoba, tak samo polscy gracze. Czy jest jakaś zasad to opisująca?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2019, 15:24
Katja Katja jest online
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Nieodmienianie tego imienia wskazywałoby na osobę płci żeńskiej. Z kolei odmieniają się wszystkie imiona męskie zakończone na spółgłoskę.
Sama poszłabym w stronę rodzaju męskiego i przypadków znanych chociażby z mitologii, np. Cerber. Czyli jeśli mowa o tej postaci jako jedności - liczba pojedyncza i odmiana według rodzaju męskiego (np. widzę Kindreda).
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.