Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-07-2019, 18:09
Ewela20 Ewela20 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja przez długi czas zamiast "naprawdę" zawsze pisałam "na prawdę". Ciężko mi się było na to przestawić, że jednak pisze się razem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-15-2019, 11:31
chinook chinook jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

odwieczny problem z co najmniej vs conajmniej xd
obu, obydwu, obojga, obydwojga i wszelkie wariacje na temat

kiedyś zaskoczył mnie zupełnie...puf. No bo, jak to nie 'pufa'? No i jak to, że Bydgoszcz to kobieta?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-30-2019, 15:37
AlicjaP AlicjaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie bardzo zaskoczyło znaczenie słowa "spolegliwy", które w jednym ze swoich poradników przedstawił prof. Miodek. Okazało się, że prymarnym znaczeniem tego słowa nie jest 'człowiek uległy', ale 'taki, na którym można polegać'
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2019, 00:57
agabu agabu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znajoma przez jakieś 30 swojego życia myślała, że mówi się "nalwiżyć" zamiast "nawilżyć". Nie wiem skąd ona to wzięła
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2019, 16:29
aleksandra266 aleksandra266 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zauważyłam, że sama piszę poprawnie, ale zdarza mi się w mowie używać niepoprawnych słów Długo mówiłam np. "pojedyńczy", jednak nigdy nie zrobiłam tego błędu w pisaniu. Nadal też ciężko jest mi odzwyczaić się od słowa "włanczać", które moim zdaniem wypowiada się łatwiej od "włączyć". Jako dziecko często mówiłam też "co tu pisze" zamiast "co tu jest napisane", co na szczęście udało mi się poprawić. Generalnie człowiek uczy się całe życie, a dla ludzi pracujących w językiem, czy to jako tłumacz, pisarz, czy nauczyciel, to bardzo ważne, by się takich rzeczy dowiadywać.
Mam takie pytanie do Was: jeśli słyszycie, jak ktoś użyje złej formy, poprawiacie? Ja przeważnie nie mam odwagi i nie chcę się wydać niegrzeczna. Chyba że to moja bliska rodzina, wtedy nie boję się, że zostanę źle odebrana, i zwracam uwagę na takie rzeczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.