Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-07-2016, 13:53
ilona1208 ilona1208 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kingaf Pokaż post
Czytałam jakiś czas temu "W kraju niewidzialnych kobiet" autorstwa Qanta A. Ahmed. Historia amerykańskiej lekarki o arabskich korzeniach, która postanawia spróbować swoich sił w Arabii Saudyjskiej.
Przed chwilą skończyłam lekturę. Wciągająca książka ukazująca absurdy życia w teokratycznym państwie, gdzie, w imię wiary, dokonuje się rzeczy mających niewiele wspólnego z naukami księgi.

Z "lżejszych" wydań polecam "Nasz rok w Oriencie" Victorii Twead. Brytyjskie małżeństwo spędzające emeryturę w hiszpańskiej wiosce przyjmuje ofertę pracy nauczycieli w elitarnej szkole w Bahrajnie. Jest tam napisane o obyczajach panujących w kraju arabskim, odmiennej mentalności uczniów i ich rodziców, czy słynnej arabskiej wiośnie, która nie ominęła bogatego państwa. Ciekawym aspektem lektury są... przepisy na lokalne dania, które autorka zamieszcza pod koniec każdego rozdziału
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2016, 14:15
kamilam kamilam jest offline
Kumotr

Domyślnie

Polecam książkę ,,Zrozumieć islam" Sayyid Abul A'la al-Maududi. Bardzo ciekawe ujęcie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-19-2016, 19:58
justine11 justine11 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście nie czytałam, ale za to moja mama mówiła mi o takich książkach:
1. "Mój pan i władca" Tehmina Durrani - autobiografia żony pakistańskiego polityka
2. "Afganka. Dziennik pielęgniarki" Karla Schefter - historia pielęgniarki, która wyjechała na misję humanitarną do Afganistanu.
3. "Ukradziona twarz. Mieć 20 lat w Kabulu" Chebeka Hachemi - pamiętnik mieszkanki Afganistanu opisującej życie pod rządami talibów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2016, 15:59
Beenie Beenie jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeśli lubisz książki o kulturze arabskiej przeczytaj sobie jeszcze Za drzwiami pałacu Cay Garci. Bardzo ciekawa i wciągająca historia życia saudyjskiej księżniczki. Na mnie zrobiła niesamowite wrażenie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-30-2016, 13:55
hannaw hannaw jest offline
Kumotr

Domyślnie

Polecam także książkę Alfreda de Montesquiou francuskiego reportera, który wiele lat spędził w krajach arabskich jako korespondent "Umma. Reporter na Bliskim Wschodzi". Barwnie opisuje różne arabskie kraje ich ludzi i współczesne problemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-06-2016, 09:26
dobrzetlumacze dobrzetlumacze jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam książkę Katarzyny Górak-Sosnowskiej "Muzułmańska kultura konsumpcyjna" oraz Fouad Ajami „Szejkowie, myśliciele, terroryści”.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-06-2016, 10:34
zhengfei zhengfei jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Warto chyba wspomnieć o tureckim nobliście z 2006r., Orhanie Pamuku. Z jego powieści czytałam na razie tylko "Nowe Życie" - pamiętam, że na koniec strasznie się zdenerwowałam(-; Na półce czekają już "Cevdet Bej i synowie" oraz "Nazywam się Czerwień", tuż obok "Szatańskich Wersetów".

Jeśli chodzi o literaturę arabską, czytałam też zbiór "Baśnie arabskie" z serii "Baśnie Etniczne 18+" National Geographic. Bardzo ciekawa i raczej lekka lektura. Zdziwiło mnie, że niektóre motywy odnajdywałam w naszych ludowych baśniach. Między innymi motyw gonitwy, podczas której goniący i goniony nieustannie przemieniają się z jednego zwierzęcia (lub przedmiotu) w kolejny i kolejny, by umknąć lub się ukryć. Potem odnalazłam ten motyw również w klasycznej chińskiej powieści "Wędrówka na Zachód". Nie wydawało mi się, żeby nasza ludowa kultura miała skąd odebrać blisko- czy dalekowschodnie wpływy, ale kiedy podzieliłam się tym spostrzeżeniem ze swoją wykładowczynią (która w swojej pracy naukowej zajmuje się właśnie bajkami), powiedziała mi, że to nic dziwnego i że taka powtarzalność motywów występuje na całym globie. Pytanie tylko - czy to bajki i baśnie są tak stare, że rozprzestrzeniały się po Ziemi wraz z gatunkiem ludzkim czy raczej nasza wyobraźnia, niezależnie od miejsca zamieszkania, podąża tymi samymi ścieżkami?

A jeśli jesteśmy już w temacie, to "Księga tysiąca i jednej nocy" jest obowiązkową lekturą każdego arabisty czy choćby fascynata kultury arabskiej.

Czytałam też kiedyś coś takiego jak "Klejnot Medyny", fabularyzowaną wizję życia Aishy, najmłodszej żony Mahometa. Może należy ją czytać z lekkim przymrużeniem oka, ale to przyjemna lektura.

Warto też chyba przynajmniej przejrzeć jakiś album o architekturze i kaligrafii arabskiej - obie dziedziny mają wiele do powiedzenia o kulturze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-06-2016, 14:03
Rendaria544__ Rendaria544__ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

"Egipt: haram halal" Piotra Ibrahima Kalwasa, książka niestety tylko o Egipcie, ale ukazuje bardzo wiele prawd na temat islamu. Napisana przez Polaka, który z chrześcijaństwa przeszedł na islam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2017, 00:43
Ewentualnie Ewentualnie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Emire Khidayer - "Arabski świat" - poruszone są podstawowe kwestie, a do tego opisane lekkim piórem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2017, 08:50
aalec aalec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam 'Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych ' autor Tahar Ben Jelloun. Książka w niezwykle przystępny sposób porządkuje wiedzę o islamie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.