Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-14-2016, 20:34
ilona1208 ilona1208 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Książki o islamie / krajach muzułmańskich

Witam wszystkich!

Od niedawna interesuję się krajami muzułmańskimi (temat w sumie na czasie) i zaczęłam czytać związaną z tym literaturę. Do moich ulubionych ostatnio przeczytanych lektur należą:

1) Witold Szabłowski - "Zabójca z miasta moreli":
- Reportaże z Turcji ukazujące jej kontrasty oraz specyficzną, inną, niż w większości krajów Bliskiego Wschodu, pozycję islamu. Pojawia się także wątek o zwyczajach i mentalności Kurdów, a także relacja ze spotkania z rodziną Alego Agcy.

2) Radża as-Sani - "Dziewczyny z Rijadu":
- Książka została napisana przez mieszkającą w USA Saudyjkę w postaci copiątkowych wiadomości e-mail do czytelników. Opisuje ona cztery różne historie młodych Arabek, którym pierwsze lata dorosłości przyszło spędzić w kraju teokratycznym, gdzie restrykcyjne zasady uderzają przede wszystkim w kobiety. Czytając tę lekturę, zdałam sobie sprawę, jak dalsze losy dziewczyn zależały przede wszystkim od ich rodzin i ich podejścia do moralności (czasem innego, niż tego pożądanego przez państwo).

Jeśli możecie zarekomendować inne książki poruszające tematykę islamu lub krajów muzułmańskich, będę bardzo wdzięczna za odpowiedź na forum Myślę, że takie informacje mogłyby okazać się przydatne również dla innych użytkowników

Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2016, 20:18
coccinelle2 coccinelle2 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam „To ja, Malala” autorstwa pakistańskiej działaczki Malali Yousafzai i dziennikarki Christiny Lamb. Jest to powieść autobiograficzna, przedstawiająca historię dziewczyny, która przeżyła zamach na swoje życie. Bardzo dobrze przedstawia jak zmienia się życie w kraju, w którym zaczynają grasować talibowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2016, 00:50
JoannaDolega JoannaDolega jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Książka Betty Mahmoody "Tylko razem z córką" to prawdziwa historia autorki, Amerykanki, która wyjechała ze swoim mężem i córką na wakacje do Iranu, po czym została tam, razem z dzieckiem, przez niego uwięziona. Straszna historia, ale, wg mnie, warta przeczytania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2016, 13:37
mabogacka mabogacka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Gdy znudzą się już tzw. 'historie prawdziwe', oczywiście bardzo poruszające i budzace wiele emocji, ale w sumie jedna do drugiej niezwykle podobne, to polecam przeczytanie "Szatańskich wersetów". Książka łączy ze sobą elementy kultury islamskiej i hinduskiej oraz przeczytanie jej wymaga trochę zamozaparcia od czytelnika, ale na pewno warto. Plus, osobiście nie znalazłam w niej niczego, za co można by skazać człowieka na śmierć, ale być może za mało wiem o Islamie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2016, 16:26
m.gwozdziowska m.gwozdziowska jest offline
Kumotr

Domyślnie

Bardzo polecam reportaże i publikacje Ryszarda Kapuścińskiego o islamie. Trafnie dociera do źródeł konfliktów na linii Zachód-Islam, stara się wyjaśnić ich przyczyny bez zbędnych ocen. Opisuje specyfikę kultury islamskiej i nie umożliwia czytelnikowi zrozumienie problemu. Bardzo polecam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2016, 17:59
ladygahan's Avatar
ladygahan ladygahan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osama Bin Laden. Portret z bliska - byłam pod wrażeniem po przeczytaniu tej książki. Dzięki zestawieniu różnych opinii i komentarzy, książka sprawia wrażenie obiektywnej. Autor jedynie przytacza wypowiedzi, a nie krytykuje, ani nie wychwala Bin Ladena. Można poznać trochę prawdy o prawdziwym islamie, a nie tylko o radykałach. Ponadto to dobre studium natury ludzkiej - jak z nieśmiałego dziecka można stać się przywódcą Al-Kaidy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2016, 20:32
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

"Dzieje kultury arabskiej" Marek M. Dziekan
"Muzułmańska kultura konsumpcyjna" Katarzyna Górak-Sosnowska
"Podstawowe wiadomości o islamie" Janusz Danecki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-31-2016, 20:32
kingaf kingaf jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Czytałam jakiś czas temu "W kraju niewidzialnych kobiet" autorstwa Qanta A. Ahmed. Historia amerykańskiej lekarki o arabskich korzeniach, która postanawia spróbować swoich sił w Arabii Saudyjskiej.

O islamie pisała dużo Oriana Fallaci. Podchodzi bardzo krytycznie do tamtejszej kultury i religii. Jej dzieła są często cytowane i bardzo popularne, myślę, że warto przeczytać aby wyrobić sobie zdanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-04-2016, 14:31
hopelionheart hopelionheart jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam książkę Spalona żywcem - Souad, jest to świadectwo kobiety, która przeżyła zamach na swoje życie i zaczęła wszystko od nowa, historia szokująca, ale piękna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2016, 10:12
ilona1208 ilona1208 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dziękuję Wam za tak liczne i ciekawe propozycje! Kilka z nich zostało już zamówionych do domu Czekam na dalsze pomysły, a jak coś nowego mi wpadnie w ręce, bardzo chętnie dorzucę do wątku
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.