Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-15-2016, 19:58
AgataCz AgataCz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

A czy jest w ogóle sens uczyć się samemu, jeśli chce się czegoś więcej niż tylko dogadania się w restauracji? Spotkałam się właśnie z opiniami, że czeski jest o wiele trudniejszy niż się wydaje i przez swoje odmiany jest nie do nauczenia samodzielnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-17-2016, 16:59
KasiaKubiak KasiaKubiak jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja osobiście również uważam, że warto. Daje to nie tylko możliwość zdobycia lepszej pracy (chociażby tłumacza), ale także pozwala na wyjazdy do sąsiadów bez martwienia się o porozumiewanie się z Czechami. Ja też kiedyś próbowałam "liznąć" języka czeskiego, ale zrezygnowałam, bo należę do tej grupy, która nie potrafi sobie poradzić z podobieństwami - języki mi się po prostu mieszają, a do tego czeski mi nie wchodził do głowy :/ Jest to jednak sprawa całkowicie indywidualna, więc niech nikt się nie sugeruje moim przypadkiem W każdym bądź razie życzę powodzenia w nauce czeskiego tym, którzy się zdecydowali na zmierzenie z tym bądź co bądź pięknym językiem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-23-2016, 16:51
kpawilowicz kpawilowicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na pewno jest to ciekawy język plus rynek nie jest tak 'zatłoczony' jak rynki innych bardziej popularnych języków
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-16-2016, 16:27
maszynka maszynka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez AgataCz Pokaż post
A czy jest w ogóle sens uczyć się samemu, jeśli chce się czegoś więcej niż tylko dogadania się w restauracji? Spotkałam się właśnie z opiniami, że czeski jest o wiele trudniejszy niż się wydaje i przez swoje odmiany jest nie do nauczenia samodzielnie.
Właśnie, podczepię się pod ten temat. Jak zaczynaliście uczyć się czeskiego? Poszliście na kurs, pojechaliście się osłuchać? Pytam, bo bardzo spodobał mi się ten język i chciałabym się dowiedzieć, jak najlepiej byłoby zacząć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-16-2016, 20:45
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez maszynka Pokaż post
Właśnie, podczepię się pod ten temat. Jak zaczynaliście uczyć się czeskiego? Poszliście na kurs, pojechaliście się osłuchać? Pytam, bo bardzo spodobał mi się ten język i chciałabym się dowiedzieć, jak najlepiej byłoby zacząć.
Samemu? Jestem absolwentką filologii słowiańskiej, moje języki to czeski i słowacki. Jednak czeski był moim pierwszym, słowackiego miałam krótko. Teraz przypominam sobie język słowacki, który jest łatwiejszy niż czeski i gdyby nie studia, nie nauczylabym się go sama opierając sie jedynie na książkach. Kursy kursami. Jednak wyjazd do danego kraju to najlepsze rozwiazanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-17-2016, 19:21
zu__pa zu__pa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez maszynka Pokaż post
Wyjazd ogromnie pomaga w nauce języka. Moim zdaniem przed wyjazdem trzeba się nauczyć podstaw, bo jeśli nie będziesz w stanie rozmawiać z ludźmi, wyjazd da ci znacznie mniej. To, czy je ogarniesz samemu czy na kursie, to już sprawa indywidualna, różnie ludziom języki wchodzą
Ja po roku studiowania w Polsce wyjechałam na rok do Czech i jestem całkiem zadowolona ze swojej znajomości czeskiego. Oczywiście, jeszcze długa droga przede mną.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2016, 01:50
Anitta Anitta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sama kiedyś chciałam uczyć się czeskiego, bo lubię czeskie kino, ale zastanawiam się czy Czesi są pomocni w nauce? Bo mówicie, że trzeba rozmawiać z ludźmi (racja!), ale jakie Czesi mają zdanie o polakach uczących się ich języka? Są pomocni, tłumaczą, powtarzają itp? Czy gadają po swojemu i oczekują, że zrozumiemy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2016, 13:51
oxxxymiron oxxxymiron jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

To jest tak jak wszędzie. Obcokrajowiec mówiący po polsku czasami brzmi zabawnie, ale przecież to przemiłe- człowiek stara się nauczyć naszego języka. Z pomocą to samo - zależy na jakiego Czecha trafisz.

Ostatnio edytowane przez Revan484 : 11-18-2016 o 17:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2016, 20:13
zu__pa zu__pa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Anitta Pokaż post
Sama kiedyś chciałam uczyć się czeskiego, bo lubię czeskie kino, ale zastanawiam się czy Czesi są pomocni w nauce? Bo mówicie, że trzeba rozmawiać z ludźmi (racja!), ale jakie Czesi mają zdanie o polakach uczących się ich języka? Są pomocni, tłumaczą, powtarzają itp? Czy gadają po swojemu i oczekują, że zrozumiemy?
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że są pomocni. Na pewno (przy odrobinie otwartości i odwagi) bardzo łatwo zacząć rozmowę z nieznajomymi w czeskich hospodach, nie jest to uznawane za coś dziwnego jak w Polsce. Często zdarza się, że Czesi mówią mniej lub bardziej po polsku. I chyba nikt kogo poznałam nie okazał żadnej niecierpliwości. Chyba jedyny problem jaki pojawił się w moim przypadku, to kiedy ktoś po prostu mówi niewyraźnie - przy największych chęciach z obu stron to może być ściana nie do przeskoczenia.

Mogę też powiedzieć, że miałam przyjemność gościć w Polsce czeskich studentów filologii polskiej. Zamiana miejsc była ciekawym doświadczeniem i nie uważam, żeby rozmowa z kimś jeszcze uczącym się języka była męcząca czy uciążliwa.

Oczywiście, wszędzie mogą zdarzyć się ludzie bez humoru
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-24-2016, 12:09
maszynka maszynka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzięki za wszystkie wskazówki!
Cytat:
Zamieszczony przez Dariajk Pokaż post
Samemu? Jestem absolwentką filologii słowiańskiej, moje języki to czeski i słowacki. Jednak czeski był moim pierwszym, słowackiego miałam krótko. Teraz przypominam sobie język słowacki, który jest łatwiejszy niż czeski i gdyby nie studia, nie nauczylabym się go sama opierając sie jedynie na książkach. Kursy kursami. Jednak wyjazd do danego kraju to najlepsze rozwiazanie.
Przyznam szczerze, że bardzo cieszy mnie Twoja odpowiedź - zdecydowanie wolę gdzieś pojechać i pójść na żywioł, niż męczyć się z wkuwaniem!
Zaskoczyło mnie, że słowacki był dla Ciebie prostszy od czeskiego. Jaki jest Twój język ojczysty? Polski?
Cytat:
Zamieszczony przez zu__pa Pokaż post
Wyjazd ogromnie pomaga w nauce języka. Moim zdaniem przed wyjazdem trzeba się nauczyć podstaw, bo jeśli nie będziesz w stanie rozmawiać z ludźmi, wyjazd da ci znacznie mniej. To, czy je ogarniesz samemu czy na kursie, to już sprawa indywidualna, różnie ludziom języki wchodzą
Ja po roku studiowania w Polsce wyjechałam na rok do Czech i jestem całkiem zadowolona ze swojej znajomości czeskiego. Oczywiście, jeszcze długa droga przede mną.
Tak, ten rok nauki czeskiego to chyba taka norma, o której słyszę od Polaków - szczególnie od tych, którzy uczyli się "na biegu", w Czechach. Dzięki za odpowiedź! W takim razie poczekam, aż duolingo skończy budować czeski, a później pojadę na wycieczkę
Cytat:
Zamieszczony przez Anitta Pokaż post
Sama kiedyś chciałam uczyć się czeskiego, bo lubię czeskie kino [...]
Że też nie pomyślałam o filmach... Przecież to native speakerzy z wizytą domową
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki