Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-02-2016, 01:05
justik6 justik6 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Miałam okazję przez rok uczyć się czeskiego i myślę, że jest to język, który pomimo tego, że generalnie nie jest bardzo łatwy dla Polaka nie jest taki straszny. O jego praktycznym zapotrzebowaniu nie wiem zbyt wiele, jednak jest to język niszowy, a na takie jest coraz większe zapotrzebowanie. Uważam, że jest to fajna alternatywa dla osób, które nie chcą przesadzić z "innością" języka, a jednocześnie pójść w trochę niestandardowym kierunku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-02-2016, 01:26
mklj mklj jest offline
Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez justik6 Pokaż post
Uważam, że jest to fajna alternatywa dla osób, które nie chcą przesadzić z "innością" języka, a jednocześnie pójść w trochę niestandardowym kierunku.
Pół żartem, pół serio, podczas nauki należy mieć na uwadze dwie rzeczy:

1. Z czasem tłumaczenie wszystkim, że "szmaticzku na paticzku" to nie flaga, a "polny popierdalacz" to nie zając, może się stać irytujące
2. Istnieje ryzyko, że w kręgu znajomych staniesz się czymś w rodzaju anegdoty albo egzotycznej ciekawostki ("Słuchajcie, mam kumpla/kumpelę, która mówi po czesku", ewentualnie: "Wow, znasz czeski? Powiedz coś po czesku!")

Jeśli jest się na to gotowym, nie ma przeciwwskazań do nauki Osobie obytej z językiem polskim ten język nie powinien sprawiać większych problemów. Wydaje mi się, że spośród niszowych języków ostatnimi czasy jest jednym z popularniejszych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-03-2016, 22:15
macgrabarian's Avatar
macgrabarian macgrabarian jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Po moich doświadczeniach powiem też, że poznanie czeskiego tudzież jakiegokolwiek innego języka słowiańskiego otwiera drogę do rozumienia wszystkich pozostałych. Nie mówię że od razu można świergotać i wszystko pojmować z łatwością, ale jeśli znasz polski i czeski to zrozumiesz słowacki, słoweński, serbski, chorwacki itd. Nawet i ukraiński, jeśli potrafisz czytać cyrylicę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-25-2016, 13:59
marta92 marta92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też myślę, że warto. Sama zakochałam się w języku czeskim, bardzo mi się podoba, ale przez słomiany zapał nigdy nie doszłam do jakiegoś wysokiego poziomu.
Po polsku można się z Czechami dogadać, jasne, w restauracji albo pytając o drogę. Swobodnie sobie raczej nie porozmawiamy, chociaż oczywiście wśród Polaków panuje raczej odwrotne przekonanie, bo przecież co może być w czeskim trudnego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2016, 13:46
ajack ajack jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Warto się go uczyć, ale czy warto aż studiować bohemistykę? Zależy też jaki jest cel. Ja znam czeski bo mieszkałam w Czechach i nigdy problemu z porozumiewaniem się nie miałam - można spokojnie mówić po polsku. I szczerze mówiąc chyba szybciej znajdziesz prace w Czechach z językiem polskim niż w Polsce z jezykiem czeskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-03-2016, 00:16
paulinas's Avatar
paulinas paulinas jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Każdy poznany język to inwestycja w przyszłość. Niekoniecznie przyszłość naszego portfela, ale przede wszystkim mózgu i jego długoletniego zdrowia. W tym kontekście uważam, że czeskiego jak najbardziej warto się uczyć.
Sama po podróży do Czech jestem zauroczona tym językiem. Jak na razie w moim przypadku kończy się na słuchaniu piosenek Nohavicy i Raduzy, ale marzy mi się letnia szkoła czeskiego w Pradze. Może w przyszłe wakacje?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2016, 18:45
joannaes joannaes jest offline
Kumotr

Domyślnie

Niestety mieszkając w centralnej Polsce może nie być zbyt łatwo podjąć taką naukę - mam na myśli tradycyjne kursy stacjonarne. Internet daje jednak całkiem fajne możliwości do nauki od podstaw. Jest kilka stron z darmowymi kursami, np. mluvtecesky.net.pl, gdzie można nawet na wyższym poziomie uczyć się w kierunku specjalizacji medycznej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2016, 01:31
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem absolwentką bohemistyki i oprócz paru tłumaczeń to pracy za bardzo niema....faktycznie więcej pracy jest w Czechach z językiem polskim niż na odwrót. Choć kocham ten język i uważam że jest najładniejszy ze wszystkich słowiańskich.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2016, 12:25
magra magra jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Dariajk Pokaż post
Jestem absolwentką bohemistyki i oprócz paru tłumaczeń to pracy za bardzo niema....faktycznie więcej pracy jest w Czechach z językiem polskim niż na odwrót. Choć kocham ten język i uważam że jest najładniejszy ze wszystkich słowiańskich.
Dariajk a czy jest on trudny dla Polaka? mam na myśli gramatykę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2016, 16:55
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Gramatatyka nie jest łatwa! jakby się mogło wydawać. Praca z czeskim zawsze się jakaś znajdzie, jednak myśląc o tłumaczu żałuję, że mgr nie zrobiłam z prawa, ewentualnie z polonistyki. Czeski jest pięknym językiem, bliskość jest dużym atutem, chociażby ze względu na wyjazdy. Nie wyobrażam sobie być na filologii i nie jeździć do kraju uczącego się języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.