Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-10-2014, 17:57
mide mide jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawy temat i bardzo ciekawa informacja o demonach. Chyba część z nas, jeśli nie większość kojarzy tylko Babę Jagę
Ostatnio dowiedziałam się, że dużo wyrazów słowiańskich i imion bóstw ma pochodzenie irańskie, np Swaróg – bóstwo nieba, słońca i ognia, ojciec Dażboga, czy też Simargł, przedstawiany jako skrzydlaty pies.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2014, 19:32
Nika_ Nika_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wracając jeszcze do Wodnika --> jest to polska nazwa (chociaż na wiki napisali, że potocznie mowi się na niego Utopiec czy Topielec - ale mi to akurat nadal nie przybliza tej postaci, jakoś nie znam po prostu żadnych opowieści z męską wersją topielicy ). U Czechów i Słowaków to oczywiście vodník, u rosjan водяной, białoruski Вадзянік, ukraiński Водяник - więc wszędzie ten korzeń "wodny" jest zachowany w nazwie.
W każdym razie zawsze mnie bardzo nurtowało dlaczego w Czechach jest taką znaną postacią (obecnie - powiedzmy to sobie szczerze - bajkową), a w Polsce (a przynajmniej u mnie) nie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2014, 18:46
Katerina Niemiec Katerina Niemiec jest offline
Kumotr

Domyślnie

Polecam akademicką, bardzo dobrą pozycję na temat Słowian- Jerzy Strzelczyk, "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian. Klasyczna pozycja rosyjskojęzyczna- Рыбаков Б. А. "Язычество древних славян". Osobiście lubię też zajrzeć na bloga Czesława Białczyńskiego- [url]http://bialczynski.wordpress.com/tag/bogowie-slowian/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-12-2014, 20:23
KMP KMP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Paulinaa Pokaż post
Ostatnio Vargas i Zych wydali bardzo ładnie wizualnie opracowany "Bestiariusz Słowiański", jednak informacje na temat postaci z mitów są tam opisane bardzo zwięźle. Ale jest ich aż ok 200
Opisy są zwięzłe, ale do każdej postaci jest ilustracja, a graficzna strona tej książki jest po prostu świetna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-15-2014, 10:50
Nika_ Nika_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Świeżutki (jak sądzę) wywiad z jednym z autorów Bestiariusza, oczywiście o "słowiańskich bestiach":
[url]http://www.smakizpolski.com.pl/mrocznastrona/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2014, 22:32
Medea Medea jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

typowy dla rosyjskiej mitologii ludowej jest Кощей (Кащей) Бессме́ртный. Chudy, zły czarownik, strzegł żywej i martwej wody.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2014, 14:19
mary5 mary5 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Mam wrażenie, że nad mitologią słowiańską można by przesiedzieć całe życie. Każda mitologia jest cudowna. Te wszystkie wierzenia, poglądy, które nawet teraz można jeszcze gdzieś odnaleźć wśród rozmów starszego pokolenia. Dla mnie jak żywa historia Lubię czasami poczytać sobie o tych wszystkich dobrych i trochę mniej dobrych duszkach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2014, 14:23
slovianka slovianka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Poznając mitologię słowiańską trzeba też odróżnić 'prawdziwie' słowiańskie demony od tych, które nabrały pewnych cech po wprowadzeniu/narzuceniu chrześcijaństwa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2014, 15:02
JakubS89 JakubS89 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ciekawiło mnie to, co kiedyś przeczytałem o wampirach w wierzeniach Słowian południowych; wampiry zamieniające się w motyle (będące symbolem dusz zmarłych) i wampiry, których prawdziwa forma była cieniem, wysysającym krew w nocy, by odbudować swoje ciało. (ogólnie rzecz biorąc spotkałem parę "wersji" wampirów, smoków, wilkołaków itp. czytając o mitologii słowiańskiej, które dość znacznie różniły się od "standardowych" wyobrażeń na ich temat) Będę kiedyś musiał dokładniej o tym poczytać.

Oczywiście problemem jest, że wiele z mitologii i religii słowiańskiej zostało zapomniane z powodu braku źródeł które przetrwały próbę czasu i chrystianizację Słowian, w porównaniu z takimi np. Wikingami.

Pamiętam, że czytałem kiedyś całkiem ciekawą anglojęzyczną książkę na temat legend rosyjskich; podam tu jej tytuł, gdy ją ponownie znajdę. Jest co prawda obcojęzyczna, ale mimo to może się przydać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-26-2014, 19:51
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez juliai1984 Pokaż post
Powszechnie znana jest mitologia grecka i w mniejszym stopniu rzymska. My, Słowianie, mamy jednak też własną mitologię - słowiańską, niestety, przez wielu zaniedbaną i nieznaną. Niech ten wątek pomoże wymienić wiadomości i doświadczenia na ten teman.
Mało wiemy, bo i źródeł wcale tak wiele się nie ostało.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.