Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-09-2014, 12:25
juliai1984 juliai1984 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Achim b. Bremen
Domyślnie Mitologia słowiańska - jak wiele wiemy na ten temat

Powszechnie znana jest mitologia grecka i w mniejszym stopniu rzymska. My, Słowianie, mamy jednak też własną mitologię - słowiańską, niestety, przez wielu zaniedbaną i nieznaną. Niech ten wątek pomoże wymienić wiadomości i doświadczenia na ten teman.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-09-2014, 15:33
Athriya's Avatar
Athriya Athriya jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bielsko-Biała
Domyślnie

Świetny pomysł. Jak tylko dogrzebię się do moich notatek z zajęć z mitologii słowiańskiej, wrzucę coś od siebie. Mam nadzieję, że i inni się przyłączą.
Stary 03-09-2014, 17:24
Nika_ Nika_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uwielbiam ten temat, ostatnio w mojej grupie z czeskiego (jestem na erasmusie) mówiliśmy o tym (sami obcokrajowcy, głównie Słowianie). Za wspólną dla Słowian uznaliśmy np. Południcę (chociaż wersje co do tego czym się zajmowała było trochę więcej). Mnie natomiast zawsze intrygował Wodnik. Jest baaaardzo popularny w Czechach i mi się zawsze z tym krajem kojrzył (zawsze często tam jeździłam) - wszystkie moje wspomnienia z nim też są czeskie (czechosłowackie) np. "Wodnik Szuwarek"... jakoś w polskiej wersji nic o nim nie słyszałam...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-09-2014, 19:13
juliai1984 juliai1984 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Achim b. Bremen
Cool

Czy nie chodzi ci przypadkiem o Bagiennika?
"BAGIENNIK. Słowiański demon wodny zamieszkujący bagna.

Podania mówiły, że bagienniki zamieszkiwały płytkie bagna, z których nosy wyściubiały tylko czasem - po to, by zaczerpnąć powietrza i rozejrzeć się po okolicy. Ich nozdrza znajdowały się między oczami, czasem zaś - nawet na czole!

Wbrew temu, co byłoby można przypuszczać - bagienniki nie miały w zwyczaju topić zbłąkanych na bagnach ludzi. Wręcz przeciwnie - demony te strzelały parzącą błotnistą mazią o właściwościach uzdrawiających. Maź bagiennika mogła wyleczyć rany, niestrawność, reumatyzm, choroby serca, bezpłodność i inne przykre dolegliwości!

O obecności bagiennika w bagnach świadczyły charakterystyczne bąble pojawiające się na lustrze wody. Przy bagiennikach woda dziwnie mętniała i bulgotała, po czym uspokajała się. Ludzie nie obawiali się jakoś bardzo bagienników, gdyż spotkania z nimi rzadko kiedy kończyły się śmiercią."
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-09-2014, 20:04
AgaBuk88 AgaBuk88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Słoweńcy mają historie o povodnim možu.

Co do mitologii, to przy okazji przygotowywania referatu na zajęcia na studiach trochę musiałam o tym poczytać - najbardziej zaciekawiły mnie wierzenia dotyczące tęczy, która "pije wodę" ze zbiorników wodnych i później "wylewa" ją w innym miejscu (czyli jest czymś złym). Wierzono nawet, tęcza może "wciągnąć" ryby czy żaby z jeziora, a nawet krowę, jeśli będzie w pobliżu.

Szkoda, że tak mało dowiadujemy się o tym w szkole.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2014, 11:15
Nidekker Nidekker jest offline
Kumotr

Domyślnie

mnie pierwszy do głowy przychodzi Jaryło - jest bogiem płodności, zwiastującym wiosnę. Przedstawianym był jako bosy młodzieniec (lub rzadziej dziewczyna), w białej szacie, na białym koniu, z wiankiem na głowie. Atrybutami bóstwa są bazie lub snop zboża w jednej ręce, a w drugiej głowa ludzka. Dosyć często występuje motyw zastąpienia, wraz z nadchodzącą wiosną, "starego" Jaryłę przez Jaryłę "młodego".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2014, 14:29
Tetiana Tetiana jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Skarbnicą wiedzy na temat wierzeń ludowych i mitycznych stworów ukraińskich jest wg mnie "Лісова пісня" Лесі Украінкi oraz "Тіні забутих предків" М. Коцюбинського. Mitycznych istot jest tam bardzo bardzo dużo, najpopularniejsze to:
мавка - istota płci żeńskiej, właściwie dusza dziewczyny, która umarła nieochrzczona, ubrana w niebiesko - zielone szaty, z długimi rozpuszczonymi czarnymi lub zielonymi włosami, podobna do rusałki.
Потерчата— są to rusałki z ballad ludowych, czyli utopione nieochrzczone bękarty. W wierzeniach ludowych są to groźne istoty, ponieważ w nocy światełkami zaciągają ludzi na trzęsawiska. Ich obraz mimo wszystko wzbudza litość, gdyż są one przedstawiona jak małe dzieci.
Лісовик - mądra, szlachetna istota
W polu w trawie mieszka Русалка Польова - dobra, bardzo piękna istota płci żeńskiej
Перелесник - przypomina ogień, płomień, jest ubrany w czerwone szaty i ma czerwone kręcone włosy. On spala naiwne dziewczęce serca.

Jeśli ktoś jest zainteresowany mitologia ukraińską warto przeczytać te książki!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2014, 14:41
Paulinaa Paulinaa jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ostatnio Vargas i Zych wydali bardzo ładnie wizualnie opracowany "Bestiariusz Słowiański", jednak informacje na temat postaci z mitów są tam opisane bardzo zwięźle. Ale jest ich aż ok 200
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2014, 16:56
Athriya's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie Świątynie słowiańskie

Zgodnie z obietnicą - odszukałam, to co miałam odszukać z zajęć z mitologii słowiańskiej i wrzucam małe coś o słowiańskich świątyniach.

Słowiańskie świątynie usytuowane były na ogół na wzgórzach, które uważano za punkty mediacyjne. Spotykane przede wszystkich na terenach zachodniosłowiańskich (słowianie połabscy i nadbałtyccy). Często świątynie były otoczone wodą (m.in. funkcja obronna) lub gajami. Budowano je planie czworokąta symbolizującego cztery strony świata. W środku takiego czworoboku (lub czasem koła) znajdował się posąg bóstwa.
Szczególne znaczenie miały święte gaje - lipowe, dębowe, jesionowe i sosnowe. Rosnących w nim drzew nie wolno było ścinać, a te, które same upadły, nie były ruszane z miejsca. W świętym gaju musiała znajdować się woda (strumyk, potok).
Innymi ważnymi miejscami ofiarnymi były głaze. Masywne kamienie pełniły fukncję ołtarza - często wyżłobionego miejsca mediacyjnego.
Stary 03-10-2014, 17:07
Athriya's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie Słowiańskie demony

I parę słów o demonach.

DEMONY POWIETRZNE
1. Pochwist/Poświst - wyobrażany jako starzec z zakneblowanymi ustami, które po otwarciu powodowały wiatry. Syn Meluzyny, pół-kobiety pół-ptaka.
2. Baba Jaga - kolejna postać hybrydowa popularna u Słowian południowych i wschodnich. Stara kobieta o żelaznych zębach i specyficznym nosie. Miała mieć brodę.
3. Płanetnik/Chmurnik/Obłocznik - u Słowian południowych: żmij. Związany z ziemią demon, którym mogli stać się ludzie, którzy w nagły sposób odeszli z tego świata. Mogły być dobre (ochraniając zagrody i pola) lub złe. Na ogól przedstawiany jako latający gad. Posiadały zdolność metamorfozy.

DEMONY OGNIA
Demony ognia miały powstawać z jajka czarnej kury.
1. Zmek/zmok - demon o kształcie kuli ognia, dostający się do ochranianego przez siebie domu przez komin
2. Pliwnik - demon o postaci płomiennego koguta, podobnie dostający się do domu jak Zmek.

DEMONY DOMU (JAKO DEMONY OGNIOWE)
1. Plewnik (skrzat) - Na wschodzie domowoj. Demon domowy zamieszkujący miejsca pod progiem, za piecem, koło komina, na strychu lub w piwnicy.
2. Gumnowy - demon opiekuńczy stodoły, którą też zamieszkuje.

DEMONY POLNE
1. Polewoj/Polewik/Żytnia Baba/Serpolica/Południca - przybywają na pola w południe. Napotkanym osobom zadają pytania, aby określić, czy człowiek należy do świata żywych. Jak większość demonów, tańczą w kole, które na ziemi pozostawia ślad w formie bardziej żyznej gleby. Ostatnie kłosy ze zbioru (zwane "bożą brodą") ofiarowywano właśnie im.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum