Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-13-2017, 09:47
ilona1208 ilona1208 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dodam jeszcze ostatnio przeczytaną książkę Khaleda Hosseini "Tysiąc wspaniałych słońć". Bardzo mocna lektura na temat Afganistanu podczas wojny z Sowietami, a później rządów Talibów. Przedstawia ona historię dwóch żon Raszida - Mariam (której bycie dzieckiem "harami" zadecydowało o całym jej życiu) i Layli (której wojna, a potem rządy Talibów i przymusowe małżeństwo długo uniemożliwiały związek z miłością lat młodzieńczych). Po każdym rozdziale musiałam na chwilę zamknąć książkę, by się uspokoić, ale skończyłam ją bardzo szybko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2017, 10:55
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie temat bardzo rozległy

Temat jest bardzo rozległy. Z pewnością można polecić tysiące książek (czy tylko po polsku?). Geograficznie od Maroka poprzez Somalię aż po Egipt w Afryce, Jordanię, Palestynę, Liban, Irak, Arabię Saudyjską i jej walki z Iranem (np. w Jemenie) aż po Afganistan w Azji.

Skupię się na krajach nam najbliższych: Bałkany (np. problem Kosowa) i Czeczenię:

Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski "Tragarze Śmierci"
Gadowski "Smak wojny" (Bałkany)
Piotr Bein "NATO na Bałkanach" (wydana w Serbii i Czarnogórze jest dostępna za darmo w wersji PDF)

Odnośnie Czeczenii:
Alex Goldfab i Marina Litwinienko "Tod eines Dissidenten" Niestety znam tylko tytuł po niemiecku. Żona Litwinienki przedstawia historię agenta FSB i jego ucieczki do Wielkiej Brytanii. Kulisy wojny w Czeczenii i wiele innych aspektów.

Tytuły bardziej z gatunku polityki.

Ostatnio edytowane przez bfree : 01-04-2018 o 19:23. Powód: korekta stylistyczna
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2018, 19:11
isa1 isa1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sulaiman Addonia - "Miłość i jej następstwa". Powieść o dwojgu zakochanych, którzy muszą stawić czoła surowym zasadom panującym w Arabii Saudyjskiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-10-2018, 14:49
bogota's Avatar
bogota bogota jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

"Beduinki na instagramie" - Aleksandra Chrobak

książki Jean Sasson

Interesująca mnie pozycja, ale jeszcze nieprzeczytana - "Żony Dżihadystów" Mathieu Suc

"Gorzka pomarańcza" Nadia Hamid
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2018, 03:14
ellle23 ellle23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ktoś już wspomniał o publikacjach Kapuścińskiego. "Szachinszach" dobrze wspominam. Pamiętam też, jak przez mgłę, wywiad z Kapuścińskim o Islamie.

Oprócz tego Pamuk i jego np. "Dom ciszy" i Mahfuz i choćby "Hamida z zaułka Midakk" albo "Karnak".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2018, 13:49
AdriannaK AdriannaK jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Właściwie zaczynałam czytać jedną "o czym marzą wilki". Wyglądała na taką w tej tematyce. Nietety czas nie pozwolił mi jej dokończyć. Na pewno jednak do niej wrócę.
I niestety nie pamiętam autora.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.