Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-30-2015, 21:06
charlotte65 charlotte65 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie Czeski - co sądzicie o jego nauce?

Byłam ostatnio w Czechach i miałam okazję posłuchać języka czeskiego i porozumiewać się z Czechami.
Tak się wtedy zastanawiałam jak to jest z jego nauką. Wiadomo, że jest pod wieloma względami łatwiej, niż z nauką np. francuskiego. Ale czy jest on opłacalny do nauki, skoro z większością da się całkiem nieźle porozumieć po angielsku? A czy w Polsce się opłaca go uczyć, jeśli chce się zostać w kraju?

Co sądzicie o tych, którzy studiują bohemistykę? Myślę, że to kierunek nie taki zły, niby niszowy w porównaniu do innych, ale chyba nie ma aż takiego zapotrzebowania, zwłaszcza jak się nie mieszka przy granicy.

Ostatnio edytowane przez geflugelt : 10-04-2015 o 22:11. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2015, 23:56
yaaqobel's Avatar
yaaqobel yaaqobel jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Warto przyjrzeć się poziomowi wymiany handlowej z Czechami - ten wskaźnik sporo mówi o opłacalności nauki języka w kontekście zapotrzebowania na obsługę ewentualnych pertraktacji handlowych. Czesi mają bogatą kulturę, dobre kino i świetnych pisarzy, więc można też działać na niwie kultury. Jeśli nawet nie wiążesz swojej przyszłości z pracą w tym języku, to jest on tak przyjemny, że można się go uczyć dla własnej satysfakcji
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2015, 13:26
szarl.genewski szarl.genewski jest offline
Kumotr

Domyślnie

To chyba zależy od tego gdzie mieszkasz właśnie. na południu kraju o wiele bardziej, no i może jeszcze w warszawie jest zapotrzebowanie, bo tam przecież każda większa korporacja ma swoją siedzibę. raczej unikałbym uczenia się czeskiego z nastawieniem że się będzie potem uczyło innych, bo native speakerów u nas trochę jest, ale tak żeby popracować w jakiejś firmie, porobić faktury, tłumaczenia - myślę, że całkiem okej.

Ostatnio edytowane przez geflugelt : 10-04-2015 o 22:13. Powód: błąd gramatyczny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2015, 14:09
janusz.jestem janusz.jestem jest offline
Kumotr

Domyślnie

Co wy macie z tą opłacalnością? Uczcie się dla siebie. Charlotte65, jeśli ciągnie Cię w stronę czeskiego, to po prostu zacznij, czas zweryfikuje Twój zapał i chęci. Jeśli uda Ci się osiągnąć pewien poziom swobody w posługiwaniu się językiem, to może otworzą się dla Ciebie jakieś nowe możliwości zawodowe, o których teraz nie wiesz. Poza tym czeski jest piękny

Ostatnio edytowane przez geflugelt : 10-04-2015 o 22:12. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2015, 09:09
myspeakshop myspeakshop jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dokładnie - znajomość języka może przed Tobą otworzyć nowe możliwości, o których teraz możesz nawet nie mieć pojęcia. Warto zwrócić uwagę, żeby nie posługiwać się językiem jedynie biernie, tzn. czytając i słuchając, a nawet pisząc. Nie należy zaniedbywać umiejętności posługiwania się językiem aktywnie, w rozmowie - wielu myli się sądząc, że przychodzi ona sama. Garść porad na temat nauki języków znajdziecie tutaj: [url]http://www.myspeakshop.com/myspeakshop/blogs/blogArticle/66/Jak_skutecznie_uczyc_sie_jezykow_obcych[/url] Ja natomiast życzę dużo motywacji do nauki!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2015, 17:31
karolina297 karolina297 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli język Ci się podoba to zawsze jest opłacalny. Akurat czeski jest językiem szczególnie przydatnym, jeśli mieszkasz na południu Polski i masz szansę aktywnie go używać. Rynek czeski ma z polskim coraz więcej powiązań, więc przyda się w kontaktach biznesowych.

Ostatnio edytowane przez geflugelt : 10-04-2015 o 22:12. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-19-2016, 16:25
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez charlotte65 Pokaż post
Byłam ostatnio w Czechach i miałam okazję posłuchać języka czeskiego i porozumiewać się z Czechami.
Tak się wtedy zastanawiałam jak to jest z jego nauką. Wiadomo, że jest pod wieloma względami łatwiej, niż z nauką np. francuskiego. Ale czy jest on opłacalny do nauki, skoro z większością da się całkiem nieźle porozumieć po angielsku? A czy w Polsce się opłaca go uczyć, jeśli chce się zostać w kraju?

Co sądzicie o tych, którzy studiują bohemistykę? Myślę, że to kierunek nie taki zły, niby niszowy w porównaniu do innych, ale chyba nie ma aż takiego zapotrzebowania, zwłaszcza jak się nie mieszka przy granicy.
Naprawdę rozmawiasz po angielsku z Czechami? Bez jaj!
Z Czechem rozmawia się PO POLSKU (chyba, że się zna czeski). 90% Czechów (zwłaszcza Morawian i Ślązaków) rozumie język polski. Mój znajomy spod Cieszyna powiedział, że "nie będzie się męczył po angielsku z Czechami" i ma rację.
Dla mnie ten język jest banalny, bo się na nim wychowałam, bo w moim regionie mówi się gwarą, która ma dużo czeskich zapożyczeń, bo jestem Morawianką w 1/4. Warto się nauczyć choćby podstaw, dużo czytać i słuchać - czytanie po czesku to banał; nauczyłam się tego, jak miałam 8 lat (a moja rodzina wbrew pozorom nie jest jakaś czechofilska)
Przyda się znajomość języka medycznego, technicznego itd., bo to już jest trudniejsze. Na nic sam język - trzeba mieć jeszcze wiedzę na temat tego, co się chce tłumaczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-22-2016, 23:14
macgrabarian's Avatar
macgrabarian macgrabarian jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Można, ale trzeba się nastawić że kursów powyżej b2 nie ma. Toteż bez intensywnej i kreatywnej pracy samodzielnej/pieniędzy na korepetycje/dłuższego pobytu w Czechach nie osiągnie się naprawdę wysokiego poziomu. Podręczników też brakuje. To trochę przykre - niby gdzie jeśli nie w Polsce (oraz na Słowacji) miałaby nauka tego języka być łatwo dostępna? Nie jest też tak że jak się jest Polakiem to się zna czeski. Bajki. Owszem, dogadać się można, jako tako, na bardzo prymitywnym poziomie, tak jak i z 'braćmi ze wschodu', ale nic więcej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-31-2016, 13:31
smialek smialek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że warto. Coraz więcej firm decyduje się na współpracę nie tylko z Zachodem, ale stawiają na brać słowiańską. Czesi są przemiłym narodem z bardzo bogatą kulturą, której aż wstyd nie znać zważając na odległość Polski od Czech. Natomiast jeżeli chodzi o podręczniki to faktycznie nie jest ich za wiele. Polecam natomiast ogłosić się w internecie na rozmowy z Czechami lub prywatne konsultacje. I zajrzyj koniecznie do czeskiej ambasady - mnóstwo fajnych darmowych wydarzeń.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-02-2016, 00:05
justik6 justik6 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Miałam okazję przez rok uczyć się czeskiego i myślę, że jest to język, który pomimo tego, że generalnie nie jest bardzo łatwy dla Polaka nie jest taki straszny. O jego praktycznym zapotrzebowaniu nie wiem zbyt wiele, jednak jest to język niszowy, a na takie jest coraz większe zapotrzebowanie. Uważam, że jest to fajna alternatywa dla osób, które nie chcą przesadzić z "innością" języka, a jednocześnie pójść w trochę niestandardowym kierunku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.