Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-29-2017, 16:58
luberdamaria21 luberdamaria21 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie Najprostszy język słowiański do nauki dla Polaków

Jak myślicie, jakiego języka słowiańskiego, najłatwiej się nauczyć nam Polakom, zarówno pod względem fonetycznym jak i gramatycznym? Ja zauważyłam, że stosunkowo dużo Polaków mówi po rosyjsku, ale to raczej wynika z historii i popularności tego języka na Świecie. A Wam jak się wydaje?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2017, 17:41
MiSt22 MiSt22 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uczę się rosyjskiego i po pewnym czasie zauważam, że nie jest tak łatwo jak myślałem, że będzie na początku chociaż to może być też zasługa alfabetu, trudniej się uczyć z materiałów jeśli trudno odkodować dłuuuugie wyrazy. Myślę, że dla Polaków najłatwiejszy byłby język słowacki, a na drugim miejscu czeski. Te języki są do naszego niesamowicie podobnie i zdarzyło mi się rozmawiać z Czechem - ja po polsku, on po czesku i i tak zrozumieliśmy jakieś 90% przekazu. Myślę również, że słowacki jest językiem jeszcze bardziej podobnym do polskiego, więc teoretycznie powinien być najprostszy.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 07-23-2019 o 19:01. Powód: literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-07-2017, 22:05
Kosiarenka Kosiarenka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że dużo Polaków myśli, że rosyjski to prawie polski i nie trzeba go znać, żeby się dogadać. Nic bardziej mylnego. jednak rosyjski wbrew pozorom jest bardzo łatwy, zbliżony gramatycznie do polskiego. Najbardziej ludzi przeraża cyrylica, a można się jej nauczyć w max tydzień. Wszystkim polecam naukę rosyjskiego. Dla chcącego nic trudnego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2018, 22:51
DanaDan DanaDan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie interferencja językowa

Myślę, ze w naukę każdego języka trzeba włożyć sporo energii. Nawet, jeśli jest to język pokrewny, to jest to język odrębny, ze swoimi strukturami, zasadami... Łatwo nie jest.. a czasem nawet trudniej ze względu na to podobieństwo niektórych struktur czy słów, bądź ich odmienność... no właśnie i dochodzi do interferencji językowej, gorzej jak jest to transfer negatywny...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2018, 07:24
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem słowacki - ze względu na genetyczną bliskość. Nigdy się go ni uczyłam, rozumiem 95%, odpowiadam po polsku lub po czesku.
Czeski - oczywiście zaraz po nim. Trudności mogą sprawić długości samogłosek, ale Morawianie i Ślązacy zza Olzy zazwyczaj też tego nie ogarniają :-)
Na trzecim miejscu - słoweński - mega prosty i przyjemny język; bardziej podobny po polskiego niż chorwacki i serbski. Dalej - chorwacki, bo łatwo się czyta, reguły są dość proste - mniej podobny do polskiego niż czeski, ale nie ma długości samogłosek. W bośniackim jest dużo słów zapożyczonych z tureckiego, więc jest ciut trudniej. Serbski jest na podobnym poziomie - trudność może sprawić nauczenie się cyrylicy.
Podobnie rzecz ma się z białoruskim - znacznie bardziej podobnym do polskiego niż rosyjski (dużo zapożyczeń z polskiego).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-10-2018, 14:34
gregory1992 gregory1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Podzielam zdanie jednej ze współforumowiczek/jednego ze współforumowiczów - najbliżej języka polskiego jest słowacki. Języki południowosłowiańskie i wschodniosłowiańskie odbiegają od polskiego, może nieznacznie i też istnieje wiele wspólnych słów, ale mimo wszystko najbliżej polskiemu do słowackiego. Mieszkałem kiedyś ze Słowakiem i rozmawialiśmy w ten sposób, że on mówił po słowacku, a ja po polsku - to był nasz wspólny język, słowacko-polski
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2018, 18:49
IgaK IgaK jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem, najłatwiej nauczyć się języka czeskiego.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 07-23-2019 o 19:04. Powód: literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2018, 22:40
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez gregory1992 Pokaż post
Podzielam zdanie jednej ze współforumowiczek/jednego ze współforumowiczów - najbliżej języka polskiego jest słowacki. Języki południowosłowiańskie i wschodniosłowiańskie odbiegają od polskiego, może nieznacznie i też istnieje wiele wspólnych słów, ale mimo wszystko najbliżej polskiemu do słowackiego. Mieszkałem kiedyś ze Słowakiem i rozmawialiśmy w ten sposób, że on mówił po słowacku, a ja po polsku - to był nasz wspólny język, słowacko-polski
Współforumowiczek Tak, racja, rozmowa Polaków i Słowaków najczęściej tak wygląda (z Czechami na pograniczu też jest podobnie) :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-20-2018, 22:22
flyakite flyakite jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja zawsze słyszałam, że Słowacki. Faktycznie, jak byłam tam na wycieczce, to miałam wrażenie, że wcale nie przekroczyłam granicy, tylko zajechałam do jakiejś mniejszej wsi na Śląsku

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 07-23-2019 o 19:05. Powód: literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2018, 07:03
Mashira Mashira jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja też się zgadzam - słowacki jest najbardziej zbliżony do j. polskiego. Gdy słucham Czechów, to co mówią nie jest już tak oczywiste, a nauka języka rosyjskiego to zadanie wymagające dużej motywacji. Wiele słów to fałszywi przyjaciele. Trzeba uważać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.