Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-19-2013, 02:39
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Spośród Białorusinów, których obecnie znam, żaden nie mówi po białorusku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2013, 10:00
hubert.szulc hubert.szulc jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety, białoruski wymiera i na pewno lepiej nie będzie, dopóki nie zmieni się władza na Białorusi (co raczej nie nadejdzie prędko). Jednak nawet to nie gwarantuje, że nagle sytuacja językowa odwróci się o 180 stopni. Ludzie już przywykli do tego, że nawet jeśli znają białoruski, to lepiej posługiwać się rosyjskim.

Ostatnio edytowane przez kniha : 09-30-2014 o 19:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2013, 16:03
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez hubert.szulc Pokaż post
Niestety, białoruski wymiera i na pewno lepiej nie będzie, dopóki nie zmieni się władza na Białorusi (co raczej nie nadejdzie prędko), a nawet to nie gwarantuje, że nagle sytuacja językowa odwróci się o 180 stopni, bo ludzie już przywykli do tego, że nawet jeśli znają białoruski, to lepiej posługiwać się rosyjskim.
Z tego, co wiem, to np. prezydent Ukrainy jest rosyjskojęzyczny (nie wiem, czy Janukowycz zna ukraiński, ale chyba nie), a jak jest z Łukaszenką? Nie jest białoruskojęzyczny?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2013, 16:22
matrioszka matrioszka jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: gdańsk
Domyślnie

Z tego, co się orientuję, Łukaszenka zna białoruski, ale mówi tylko po rosyjsku. Zresztą to jest język używany i w administracji państwowej, i na uczelniach, i w szkołach. Koleżanka, która ma rodzinę na Białorusi, mówiła mi, że wszyscy tam już mówią po rosyjsku oprócz starszych (np. jej babci), a po białorusku mówi się głównie na wsiach i w małych miasteczkach. Ja będąc w Grodnie porozumiewałam się po rosyjsku wszędzie bez problemu, a po białorusku mówili tylko przewodnicy w muzeach (ale zawsze był też do wyboru rosyjski) i można było też iść na Mszę po białorusku (ale były też po polsku i rosyjsku).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2013, 21:26
hubert.szulc hubert.szulc jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Judyta Łepkowska Pokaż post
Z tego, co wiem, to np. prezydent Ukrainy jest rosyjskojęzyczny (nie wiem, czy Janukowycz zna ukraiński, ale chyba nie), a jak jest z Łukaszenką? Nie jest białoruskojęzyczny?
Janukowycz zna ukraiński, co prawda nauczył się go chyba dopiero tuż przed Pomarańczową Rewolucją na potrzeby wyborów i widać, że nie posługuje się nim tak biegle, jak rosyjskim i pewnie wolałby mówić po rosyjsku, ale jednak używa ukraińskiego często. Także podczas wizyt zagranicznych przemawia po ukraińsku.
Poza tym na Ukrainie, pomimo ewidentnego problemu językowego i tego, że ogromna część obywateli posługuje się rosyjskim, to jednak jeśli już ktoś chce używać ukraińskiego, to nie musi się z tym kryć, a wręcz są tereny (zwłaszcza na zachodzie), gdzie rosyjski nie jest mile widziany.
A Łukaszenka nawet jeśli zna białoruski, to co z tego, skoro publicznie go (chyba) w ogóle nie używa i posługiwanie się tym językiem nie jest na Białorusi zbyt mile widziane, zwłaszcza przez aparat państwowy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2013, 22:03
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez hubert.szulc Pokaż post
Janukowycz zna ukraiński, co prawda nauczył się go chyba dopiero tuż przed Pomarańczową Rewolucją na potrzeby wyborów i widać, że nie posługuje się nim tak biegle, jak rosyjskim i pewnie wolałby mówić po rosyjsku, ale jednak używa ukraińskiego często. Także podczas wizyt zagranicznych przemawia po ukraińsku.
Poza tym na Ukrainie, pomimo ewidentnego problemu językowego i tego, że ogromna część obywateli posługuje się rosyjskim, to jednak jeśli już ktoś chce używać ukraińskiego, to nie musi się z tym kryć, a wręcz są tereny (zwłaszcza na zachodzie), gdzie rosyjski nie jest mile widziany.
A Łukaszenka nawet jeśli zna białoruski, to co z tego, skoro publicznie go (chyba) w ogóle nie używa i posługiwanie się tym językiem nie jest na Białorusi zbyt mile widziane, zwłaszcza przez aparat państwowy?
Nie dziwi mnie to. Zresztą Łukaszence marzy się reaktywacja ZSRR.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2014, 16:22
juliai1984 juliai1984 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Achim b. Bremen
Domyślnie

Z mojego własnego doświadczenia. Pochodzę z Białorusi, chociaż od dłuższego już czasu tam nie mieszkam... Coraz więcej ludzi mówi w tym języku. Coraz mniej ludzi się wstydzi mówić po białorusku. Coraz częściej można usłyszeć ten język na ulicach. Jeszcze 10 lat temu na ulicy mówiono przeważnie po rosyjsku, nawet jeśli w domu używany był polski, albo białoruski. Bo rosyjski był oznaką ogłady i wykształcenia, jakby się przez to, że się mówi po rosyjsku było lepszym. Dziś to durne przeświadczenie zanika i coraz częściej można słyszeć białoruski, a także czasami i polski.

Ostatnio edytowane przez kniha : 09-30-2014 o 19:35. Powód: błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-05-2014, 18:50
izabela888 izabela888 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam kilku znajomych z Mińska, którzy znają białoruski jednak, na co dzień posługują się językiem rosyjskim. Z tego, co słyszałam od mojego wykładowcy lektoratu z tego języka, rodowitej Białorusinki, to język ten jest używany głównie przez opozycję, na wsiach, przez literatów oraz młodzież, która coraz chętniej się nim posługuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2018, 23:19
antonikinkowicz antonikinkowicz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Hajnisz11 Pokaż post
Zna ktoś białoruski? Moim zdaniem ten język niestety jest na granicy wymarcia.
Gorąco zapraszam do rozmowy po białorusku [url]https://web.facebook.com/antoni.kinkowicz[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2018, 23:20
antonikinkowicz antonikinkowicz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Beata1986 Pokaż post
Ja znam rosyjski i ukraiński i też chciałabym się nauczyć białoruskiego ale niestety na studia dzienne już nie mam czasu a na zaocznych nie ma możliwości nauki białoruskiego, już nie mówiąc o tym że w żadnej szkole językowej tu gdzie mieszkam nie ma go w ofercie. Znacie może jakieś porządne książki, które byłyby pomocne w nauce tego języka?
Wśród młodzieży cieszącej się mocnym poczuciem tożsamości narodowej jest popularna gramatyka języka białoruskiego wydana w roku 1929 przez Bronisława Taraszkiewicza. Odbija ona najczystszy język Białoruski, pozbawiony sztucznych rosyjskich narzuceń filologów radzieckich. Gramatyka jest dostępna na stronie: [url]http://knihi.com/Branislau_Taraskievic/Bielaruskaja_hramatyka_dla_skol_1929_zip.html[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.