Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-07-2019, 17:48
kiwa13 kiwa13 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sswiercz Pokaż post
Muszę przyznać, że jestem zaskoczona ilością wypowiedzi, że to właśnie słowacki jest według Was najbardziej zbliżony do polskiego. Chyba czas przyjrzeć się temu językowi, bo jestem tym zaintrygowana. Co do pytania, to kiedyś bez wahania powiedziałabym, że Polakowi najłatwiej byłoby nauczyć się rosyjskiego. Odkąd mam kontakt z językiem serbskim, dołączyłabym właśnie ten język. Oczywiście, tu też trzeba "przejść" przez cyrylicę i przez deklinację, co może być sporym wyzwaniem (ale nie musi), jednak nie sądzę, żeby serbski sprawiał na tyle trudności, by nie nauczyć się go chociaż w stopniu komunikatywnym.
Chciałabym zapytać trochę z innej beczki, mam dwa pytania odnośnie języków południowosłowiańskich- Jak znacząca jest różnica między serbskim i chorwackim? Czy istnieje różnica między czarnogórskim i bośniackim a serbskim?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2019, 18:42
desajx desajx jest offline
Kumotr

Domyślnie

Trochę dziwią mnie wypowiedzi w tym temacie. ;-) Najprostszy czy najbardziej zbliżony do polskiego? To są dwie różne kwestie - mówię to jako osoba, która studiowała fil. słowiańską - spec. słowacki. Owszem słowacki i ukraiński są najbliższe słownictwem i gramatyką, ale np. dla mnie to wcale nie pomaga. Łatwiej się nauczyć języka z rodziny słowiańskiej, ale który nie jest tak bliski polskiemu, bo wtedy szybciej zapamiętujemy i nie mamy tak dużych problemów z myleniem "fałszywych przyjaciół".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2019, 21:29
abramczykjoanna abramczykjoanna jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jak dla mnie dość łatwa i przyjemna jest nauka języka rosyjskiego, także z całego serca polecam każdemu. Dla chcącego nic trudnego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2019, 21:18
Szvejkova Szvejkova jest offline
Kumotr

Domyślnie

Słowacki może. Studiuję język czeski, który cały czas mnie zadziwia, ale i tak dla mnie zawsze fonetycznie najbliższy polskiemu jest język słowacki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2019, 10:04
Blackcatso Blackcatso jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z podobnych języków do polskiego najbliższy będzie chyba czeski lub ukraiński. Moja siostra studiowała czeski i zna go bardzo dobrze a gdy czasem mówi coś właśnie po czesku, to jestem w stanie zrozumieć coś ok. 80-90% wypowiedzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-29-2019, 22:04
Szvejkova Szvejkova jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zdecydowanie Słowacki, tym bardziej że jest fonetycznie najbliższy.
Uczę się czeskiego i przekonałam się o tym że nie jest wcale taki podobny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-03-2019, 12:33
wojtiPL wojtiPL jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że języki zachodniosłowiańskie (czeski, słowacki) są w miarę proste do nauki, ale rosyjski też nie jest taki trudny. Co więcej, ambitni będę też mogli łatwo przyswoić białoruski, ukraiński, czy nawet bułgarski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2019, 16:49
Alicjasi Alicjasi jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jak dla mnie również słowacki, zwłaszcza jeśli chodzi o fonetykę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-01-2019, 18:59
Magda12 Magda12 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Jak dla mnie - rosyjski. Ukraiński mam problem zrozumieć, nie dogadam się, za to rosyjski w wielu słowach jest bardzo podobny, gramatyka jest również podobna w większości, chociaż liczebniki potrafią zaleźć za skórę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.