Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-16-2012, 00:46
agata.wrzeszcz agata.wrzeszcz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Filolodzy! Jak wspominacie zajęcia z SCSu?

Założyłam ten wątek, bo chyba jeszcze taki nie powstał (przynajmniej nie było w spisie).

Pewnie część z Was jest w trakcie lub po studiach filologicznych jakiegoś języka słowiańskiego, a to nieodłącznie wiąże się z zajęciami z SCSu. Jak go wspominacie? Ewangeliarz Dobryły, gramotki brzozowe, Ewangeliarz Ostromira, Kodeks Światosława... Przeżyliście?

U mnie na uczelni jest to jeden z przedmiotów "nie do zdania" (później kontynuowany jako "historia języka rosyjskiego"). Przyznam, że przed egzaminem sądziłam, że jestem o krok od postradania zmysłów albo zostania mnichem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 01:47
gaszuun gaszuun jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bydgoszcz, Toruń
Domyślnie

Ja miałam scs na filologii polskiej, to był mój pierwszy kierunek. I... właśnie dzieki tym zajęciom zdecydowałam się iść na filologię rosyjską a zajęcia z gramatyki historycznej również mi się podbobały, były trudne ale ciekawe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 10:09
eska4444 eska4444 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Scs jak dla mnie nie był ciekawy.

Ostatnio edytowane przez fakmak : 04-06-2016 o 16:47.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 10:29
ewabel ewabel jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

SCS był straszny! Nikt nic z tego nie rozumiał, natomiast wykładowca był nim zachwycony. Przedmiot okazał się również nie do zdania. Najwyższą oceną jaką ktoś zdobył było 3.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 10:38
Zuzkiss Zuzkiss jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

U nas, na rosyjskiej, wykłady z scsu były dość ciekawe i udało się na nich zrobić genialne notatki, dzięki którym trudna gramatyka historyczna była łatwiejsza. A samą gramatykę wspominam bardzo pozytywnie, zwłaszcza drugi semestr WSZYSTKO zależy od wykładowcy, jak się trafi niekumaty (np doktorant) powtarzający "ja nie rozumiem, czego wy nie rozumiecie", to nijak samemu to przejść :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 10:40
jalubie jalubie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja miałam SCS w zeszłym semestrze, teraz mam historyczną serbskiego/chorwackiego, i są to super przedmioty! Nie są łatwe, ale, moim zdaniem, bardzo ciekawe, pozwalają spojrzeć z innej strony na język, no i mogą pomóc

Akurat u nas były prowadzone w sposób zdecydowanie do zdania, wszyscy mieli dobre oceny, chociaż niektórzy musieli się nieźle na nie napracować Gorzej jest teraz na historycznej, na której SCS trzeba mieć w małym palcu, ale można sobie poradzić. Zobaczymy, co będzie przy egzaminie.

Ostatnio edytowane przez fakmak : 04-06-2016 o 16:51.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 11:33
lustig1984 lustig1984 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

No nie były to najprzyjemniejsze zajęcia Nikt nic nie rozumiał za bardzo, wszyscy chcieli tylko to jakoś zaliczyć i mieć z głowy. Łatwo niestety nie było...

Ostatnio edytowane przez fakmak : 04-06-2016 o 16:51.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 12:28
jottt jottt jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja jestem na bohemistyce, niestety jest to kulturoznawstwo, a nie filologia, więc scsu nie mieliśmy. U nas na scs można zapisać się w ramach warsztatu, więc może w przyszłym roku się zdecyduję.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 12:48
niusza niusza jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja pamiętam, że trzeba było się nauczyć odmian na pamięć [duch, ducha, duchi, dusiechy.... czy jakoś tak ]
i innych, wydawało by się dziwnych rzeczy, ale SCS to pikuś. Jazda bez trzymanki zaczęła się dopiero na gramatyce historycznej j.ros. Na pocieszenie dla tych co mają to wszystko przed sobą dodam, że wszystko jest do zdania A w przyszłości czasami się to przydaje do odczytania hieroglifów na starych cmentarzach czy zabytkach

Ostatnio edytowane przez fakmak : 04-06-2016 o 16:54.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 14:49
bgrodzicka bgrodzicka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zdałam dopiero po poprawce, ale i tak uwielbiam ten przedmiot. Raz na jakiś czas wypożyczam sobie "Podstawy" i studiuję w ramach przypomnienia. Gramatyka historyczna s-ch nie była juz taka ciekawa...

I uważam, że scs powinien być obowiązkowy dla wszystkich studentów języków słowiańskich - podobno niektóre uczelnie chciały ten przedmiot zlikwidować.

Ostatnio edytowane przez fakmak : 04-06-2016 o 16:55.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.