Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-02-2016, 22:35
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Współczesne problemy w komunikacji

Coraz więcej społeczeństwa, zwłaszcza tego młodego, ma problem z wysławianiem się. Brakuje im słów. Czy to wynik działania internetu? Komunikowanie się za pomocą fb i innych portali społęcznościowych powoduje ubożenie języka. Musimy pisać krótko ze względu na ograniczoną ilość znaków.

Ostatnio edytowane przez Astrid5 : 12-05-2016 o 21:23.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2016, 17:42
aneta95p aneta95p jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że to w dużej mierze efekt nowoczesnych technologii (internet, komunikowanie się za pomocą portali społecznościowych i sms-ów), ale też niechęci dzisiejszej młodzieży do książek. Odnoszę wrażenie, że coraz mniej nastolatków po nie sięga, a co za tym idzie, ich słownictwo jest dość ubogie, a język dość prosty.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2016, 18:45
gabriw gabriw jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się. Moim zdaniem jest to kwestia tego, że głównym sposobem komunikacji stały się portale społecznościowe. Młodzi ludzie posługują się tam głównie skrótami, zapożyczeniami czy slangiem, co nie do końca sprawdza się w normalnej komunikacji.

Ostatnio edytowane przez Astrid5 : 12-05-2016 o 21:24.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2016, 20:13
franciss franciss jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zgadza się. Przy czym warto dodać, że jest to niewątpliwie zjawisko bardziej złożone, związane z obecnymi trendami, stylem życia, udogodnieniami związanymi z postępem technologicznym itp. Dawniej trzeba było wszystko robić samemu - od szkolnych zadań domowych po niedzielny wypiek. Dziś mamy podane wszystko na tacy, także język i to w wielu jego aspektach.

Ostatnio edytowane przez Astrid5 : 12-05-2016 o 21:26.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2016, 20:28
ulapawlicka ulapawlicka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Nie do końca rozumiem poruszonego tutaj problemu, który nie został jasno określony. Czy dzisiejszy język polski jest językiem ocenionym jako negatywny? Czy media, internet są źródłem "złego języka"? Czy winą za "zły język" jest młodzież, która używa internet i media społecznościowe? Są to niestety bardzo powierzchowne opinie. Co to znaczy "cofanie się języka"? Do czego się cofamy? Wcześniej pewnych form nie było w języku, więc o cofaniu się nie ma mowy. Pojawiły sie nowe formy, jako coś naturalnego w rozwoju i transformacji języka. Problemem nie jest język, ale komunikacja. Język stanie się problemem, kiedy nie będziemy w stanie skomunikować się, kiedy stan języka zacznie wpływać na proces porozumiewania się ludzi. W celach skutecznej komunikacji, ludzie zaczną pracować nad językiem, modyfikować go, w ostateczności więc język "odnajdzie" własną formę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-16-2016, 19:55
Okta93 Okta93 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że jest to kwestia tego, że młodzi nie mają po prostu z kim rozmawiać. Nie oszukujmy się ale dużo osób z pokolenia 40, 50, 60+ też nie potrafią poprawnie mówić po polsku. Tacy rodzicie nie nauczą dziecka mówić po poprawnie po polsku, a wydaje mi się, że to właśnie stąd bierze się ten problem. Gdyby w domu panowała kultura wypowiedzi to dzieci szybko załapałyby poprawną polszczyznę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-30-2016, 04:00
joannakura joannakura jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Okta93 Pokaż post
Wydaje mi się, że jest to kwestia tego, że młodzi nie mają po prostu z kim rozmawiać. Nie oszukujmy się ale dużo osób z pokolenia 40, 50, 60+ też nie potrafią poprawnie mówić po polsku. Tacy rodzicie nie nauczą dziecka mówić po poprawnie po polsku, a wydaje mi się, że to właśnie stąd bierze się ten problem. Gdyby w domu panowała kultura wypowiedzi to dzieci szybko załapałyby poprawną polszczyznę.
A to akurat chyba nic nowego.

Moim zdaniem winna jest kulejąca pozycja czytelnictwa i książek. Nie chodzi o to, że gramy na fb (kiedyś po prostu graliśmy na podwórku i też rzucaliśmy do siebie zdawkowymi tekstami; to ma większy wpływ na nasze zdrowie i umiejętności społeczne) chodzi o to, że jak skończymy grać nie sięgamy o książkę. Czas przed zaśnięciem, czas w tramwaju, czas relaksu wcześniej były miejscem na książkę. I literaturę do której przywiązywano wagę, ponieważ jest literaturą, a nie dlatego, że może być maszynką do pieniędzy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-30-2016, 17:28
irminao irminao jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja osobiście rzadziej obserwuję "brak słów" u siebie niż np. u mojej mamy, babci i wielu osób starszych ode mnie. Myślę,że to niekoniecznie jest kwestia internetu, wręcz przeciwnie, kiedy piszemy, musimy swoje myśli ubierać w słowa, dokańczać zdania, w języku mówionym często zostawiamy niedokończone myśli i nikomu to nie przeszkadza. Z drugiej strony telewizja, gry komputerowe i inne nowoczesne rozrywki wyparły książki w znacznej mierze, więc może to jest przyczyną opisanego przez ciebie zjawiska.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-30-2016, 21:22
karoka karoka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem problemy młodzieży z wysławianiem się wynikają z tego, że młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki. Czas, który mogliby spędzić na czytaniu wolą przeznaczyć na gry komputerowe czy portale społecznościowe. Te rządzą się swoimi prawami - ortografia czy interpunkcja nie są tu ważne. Podobnie jest z treścią - im krótsza wiadomość, tym lepiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-30-2016, 22:01
nrbt022 nrbt022 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dokładnie tak. Podzielam również zdanie jakoby spadek czytelnictwa wśród młodzieży był przyczyną problemów z wysławianiem się. Niestety współczesny wirtualny świat masa filmów, programów rozrywkowych skutecznie wyparła książkę w kategorii pod nazwą "co robię w wolnym czasie". Myślę że fakt czy ktoś jest zmuszany do ciągłego pisania czy to rozprawek czy jakiś esejów nie jest w tym temacie bez znaczenia, to znaczy im więcej człowiek pisze tego typu rzeczy tym łatwiej mu znaleźć odpowiednie słowa podczas rozmowy. Takie jest moje zdanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.