Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-12-2008, 09:41
Jast Jast jest offline
Kumotr

Smile Egzamin na tłum.przysięgłego

Witam,
jestem absolwentką filologii germańskiej. Kiedyś to wystarczyło, by uzyskać miano tłumacza, a teraz wiem,że trzeba podejśc do egzaminów...Obecnie Poznań jest "przepełniony", jesli chodzi o tłumaczy jęz.niemieckiego.
Czy ktoś zdawał może egzamin na tłumacza przysięgłego w Poznaniu? Jak to wygląda i jakie ma się szanse...?
Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-12-2008, 09:45
Klempicz's Avatar
Klempicz Klempicz jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Jast Pokaż post
Czy ktoś zdawał może egzamin na tłumacza przysięgłego w Poznaniu? Jak to wygląda i jakie ma się szanse...?
Witam,

z tego co wiem, egzaminy na tłumaczy przysięgłych odbywają się w Warszawie... Ale mogę się mylić.

Pozdrawiam!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-12-2008, 10:12
blueberrygood's Avatar
blueberrygood blueberrygood jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Z tego co wiem, to po złożeniu wniosku w Ministerstwie Sprawiedliwości o egzamin na tłumacza przysięgłego komisja państwowa powołana w tym celu wyznacza datę i miejsce egzaminu w ciągu 21 dni. Szanse myślę się różnią od tego w którym języku chce się zostać tłumaczem przysięgłym. Np. tłumaczy przysięgłych z języka angielskiego jest pełno, więc egzamin może być trudniejszy. W każdym razie są 2 części: ustny i pisemny. W każdej trzeba zdobyć powyżej 150 punktów z 200 możliwych. No i trzeba spełniać następujące kryteria, żeby w ogóle przystąpić do egzaminu:

- posiadać obywatelstwo polskie,
- posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE,
- znać język polski,
- nie być karanym/karaną,
- mieć wykształcenie albo magisterskie na kierunku filologicznym, albo magisterskie na innym kierunku oraz studia podyplomowe w zakresie tłumaczeń, odpowiednie dla danego języka.

Pozdrawiam!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-13-2008, 22:13
Jast Jast jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dzięki za info
Pozdr
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2018, 08:28
EwaEF EwaEF jest offline
Kumotr

Domyślnie

Bluberrygood, dzięki za informacje byłam pewna, że wystarczy stopień magistra z dowolnego kierunku lub stopień licencjata w zakresie filologii danego języka, o podyplomowych nie doczytałam, a kupiłam sobie książki przygotowujące do egzaminu i rozpoczęłam przygotowania. Sprawdzałam materiały dla kandydatów na stronie ministerstwa i przykładowe teksty nie są aż tak straszne jak myślałam, chyba że to właśnie tak ma działać, a są po prostu podchwytliwe a Wy jakie macie odczucia?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2018, 20:57
Foviful Foviful jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moi wykładowcy mówią, że dzisiejszy egzamin na tłumacza przysięgłego to lekki "kosmos" w porównaniu z tym, co było kiedyś. Podobno wystarczyło przedstawić kilka tłumaczeń i sprawa załatwiona.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2018, 22:38
IrishCitizen2018's Avatar
IrishCitizen2018 IrishCitizen2018 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja wyczytałem z kolei w wielu źródłach, że próg zdawalności na egzaminie na tłumacza przysięgłego (w tym przypadku z języka angielskiego) jest od lat niski. Może więc to świadczyć nawet nie o lekkim, ale dość sporym „kosmosie".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2018, 09:19
Aleksadebska Aleksadebska jest offline
Kumotr

Domyślnie

Też ostatnio badałam ten temat z czystej ciekawości- z moich informacji wynika, że próg zdawalności jest bardzo niski między innymi dlatego, że egzamin zdaje się zarówno z tłumacznenia ustnego jak i pisemnego, a kandydaci są często wyspecjalizowani tylko w jednej z form tłumaczenia.
Tu jest całkiem niezłe opracowanie tego tematu (dla języka angielskiego):

[url]http://www.anglopro.pl/jak-zdac-egzamin-na-tlumacza-przysieglego-2/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.