Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-20-2012, 18:20
sylwka sylwka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W poprzednim roku akademickim na UAMie widziałam ogłoszenie, że organizowany był darmowy kurs języka miganego. Niestety, jako że i tak nie miałam wtedy czasu, aby brać udział w zajęciach, nic więcej na ich temat nie wiem.
Być może w tym roku też będzie szansa. Warto od czasu do czasu zaglądać na stronę UAM.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-02-2018 o 09:04. Powód: literówki, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2012, 16:57
Haku Haku jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez labuda Pokaż post
Fajny pomysł z tym biurem karier, szkoda, że tak daleko.
Widzę, że nie tylko ja będę ubolewać nad faktem, iż dystans uniemożliwi mi próbę spróbowania czegoś nowego. No cóż, bywa i tak. Może za to na mojej uczelni (lub w okolicy) będą prowadzone tego typu szkolenia?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2012, 17:01
Lynx85's Avatar
Lynx85 Lynx85 jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kukulka Pokaż post
Jedną z większych trudności, o których wspominali znajomi jest to, że osoby głuchonieme inaczej postrzegają świat, często wyrażają się w sposób bardzo bezpośredni i nie widzą w tym nic złego (np. żeby powiedzieć komuś "źle wyglądasz, jesteś gruba" itp). Tak więc rozmawiając w języku migowym musimy dostosować się do takich osób, wczuć w ich położenie, aby je zrozumieć.
Wydaje mi się, że jest to związane z tym, że język migowy nie posiada takiej ilości zwrotów grzecznościowych, czy "upiększeń" językowych, nie jest taki "kwiecisty" w porównaniu z językiem mówionym, dlatego też język migowy wyraża treść dość bezpośrednio i "prosto z mostu" - my mamy w zwyczaju czasami "owijać coś w bawełnę", zwłaszcza, jeżeli dotyczy jakiś delikatnych kwestii.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 08-31-2016 o 11:57. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2012, 22:09
labuda labuda jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Haku Pokaż post
Widzę, że nie tylko ja będę ubolewać nad faktem, iż dystans uniemożliwi mi próbę spróbowania czegoś nowego. No cóż, bywa i tak. Może za to na mojej uczelni (lub w okolicy) będą prowadzone tego typu szkolenia?
A skąd jesteś? Ja proponuję rozejrzeć się za takimi zajęciami na wydziale pedagogiki, u siebie właśnie tak zorganizowałam sobie semestr darmowego migania (oczywiście w zakresie podstawowym). Może poza Uniwerkiem Wrocławskim też coś takiego funkcjonuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2012, 13:28
savanna savanna jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie Język migowy - odczarowanie ;-)

Cytat:
Zamieszczony przez Lynx85 Pokaż post
Wydaje mi się, że jest to związane z tym, że język migowy nie posiada takiej ilości zwrotów grzecznościowych, czy "upiększeń" językowych, nie jest taki "kwiecisty" w porównaniu z językiem mówionym, dlatego też język migowy wyraża treść dość bezpośrednio i "prosto z mostu" - my mamy w zwyczaju czasami "owijać coś w bawełnę", zwłaszcza, jeżeli dotyczy jakiś delikatnych kwestii
Pozwolę sobie nie zgodzić się z powyższą opinią. Zdaję sobie sprawę, że w istocie łatwo wysnuć takie wnioski, jeśli obserwowało się konwersację w języku migowym bez tłumaczenia. Podobnie, nie znając włoskiego, można być przekonanym, że Włosi bywają bardzo kłótliwi w trakcie kolacji, sądząc po tonie głosu i zachowaniu w czasie dyskusji (zazwyczaj głośno mówią i dodatkowo wyraziście gestykulują). Język migowy, jak każdy język naturalny, umożliwia komunikację w pełnym tego słowa znaczeniu, a więc także przekazywanie informacji o różnych odcieniach znaczeniowych, za pomocą metafor itp. Trudno oczywiście wymagać od osób niezwiązanych ze środowiskiem Głuchych, by posiadały taką wiedzę - natomiast nam, tłumaczom, może się ona przydać także w kontekście innych języków (krytyczne spojrzenie na własny stan wiedzy, wrażliwość na to, co nieznane, świadomość istniejących stereotypów). Osoby posługujące się językiem migowym z takim samym zamysłem i efektem przekażą informację o tym, że ktoś jest "puszysty" (a nie po prostu gruby), jak i użytkownicy języka polskiego. Zachęcam do nauki

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-02-2018 o 09:08. Powód: brak wielkiej litery
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-08-2012, 13:27
agaa909 agaa909 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Podziwiam ludzi, którzy znają język migowy. Jest on niesamowicie trudny.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 08-31-2016 o 11:59. Powód: Nieprawidłowy wielokropek.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2012, 19:52
yoewyn yoewyn jest offline
Kumotr

Domyślnie

Sama kiedyś chciałam nauczyć się chociaż troszkę migać, ale niestety nie wiedziałam gdzie i jak... a myślę, że jest to na tyle trudne, że nie da się tego nauczyć samemu.
Więc mój zapał już zdecydowanie ostygł. Ale niezmiennie podziwiam ludzi, którzy migają i to nie tylko dlatego, że muszą.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-02-2018 o 09:10. Powód: błąd gramatyczny, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2012, 20:19
KarolinaR KarolinaR jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Język migowy nie jest trudny, mam sama koleżankę, która mnie go uczy i da się radę. A ona miga od dziecka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-16-2013, 10:58
dakny9 dakny9 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez justynian Pokaż post
Wydaje mi się, że większość krajów ma własne języki migowe. Jeśli nie, to i tak na pewno są jakieś różnice.
Tak, każdy kraj ma swój język migowy, ba, w Hiszpanii istnieje nawet wersja katalońska (no bo jakby inaczej ). Język migowy ma też swoją uproszczoną wersję międzynarodową opartą głownie na amerykańskim języku migowym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-16-2013, 10:59
dakny9 dakny9 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Sylka1991 Pokaż post
W tym roku chcę zapisać se na kurs języka migowego, jest to język, który w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością i jest ciekawym tematem do dyskusji Umiejętność posługiwania się tym językiem jest coraz bardziej doceniana na rynku pracy, szczególnie w urzędach, poradniach itp. Ze znajomością tego języka mamy większe szanse by znaleźć dobrze płatną pracę.
Mała uwaga: uważajcie na "kursy języka migowego". Większość z nich to kursy SYSTEMU językowo-migowego, a nie JĘZYKA migowego. System językowo-migowy jest swego rodzaju nakładką na polski język foniczny, na takim kursie nauczycie się np. "literować" wyrazy, ale nie używać języka migowego, który jest językiem naturalnym. Jeżeli nie macie w swoim otoczeniu osób głuchych, które migają, będzie Wam bardzo ciężko nauczyć się tego języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.