Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-18-2011, 19:08
Berenger Berenger jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To pytanie może zostać rozszerzone na "Czy maszyna zastąpi człowieka". Jedyna sensowna odpowiedź to taka, że nie stanie się to w ciągu kilku następnych lat. Mówienie, że komputer nie potrafi czytać w myślach, czy też pojąć niuansów językowych jest według mnie argumentem chybionym niestety. Przecież część ludzi też tego nie potrafi. Tak naprawdę jest to kwestia tylko zbudowania odpowiednio złożonego programu. Wymaga to sporo pracy setek, tysięcy inżynierów ale jest jak najbardziej do zrobienia.
Z ciekawostek, jeśli ktoś ma ochotę porozmawiać sobie z pseudo sztuczną inteligencją:
[url]http://cleverbot.com/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 23:43
Smoczyca Smoczyca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Co prawda większość rzeczy została już powiedziana, ale nie do końca zgadzam się z przedmówcami.
Uważam, że postęp technologii może doprowadzić do braku konieczności korzystania z usług tłumacza, ze względu na udoskonalenie translatorów, wynalezienia nowych metod przyswajania języków (pojawiły się już prototypy wszczepów z polimerów węglowych) oraz - najmniej wg mnie prawdopodobna i najsmutniejsza wizja - zlanie się wszystkich języków w jeden.
Aczkolwiek myślę, że upłynie sporo wody w Wiśle, zanim którakolwiek z tych opcji stanie sie rzeczywistością.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-20-2011, 17:07
JakubD's Avatar
JakubD JakubD jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że to bardzo mało prawdopodobne aby maszyna zastąpiła człowieka w kwestii tłumaczeń np. literackich. Zautomatyzowany proces ma się ni jak kiedy w grę wchodzi myślenie na wysokim poziomie abstrakcyjnym. Nawet laik zauważy, że jeszcze lata dzielą nas od zadowalających efektów w dziedzinie "translatorów".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-21-2011, 12:10
frytex frytex jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Nie należy się zarzekać. Stanisław Lem napisał, że gdyby na początku XX wieku próbować przekonać kogoś, że zmodyfikowana bryczka (powóz bez koni) rozmnoży się do tego stopnia, że w dowolnym mieście będzie trudno znaleźć miejsce, żeby ją gdzieś zaparkować (!), to absolutnie nikt by w to nie uwierzył.

A poza tym, my rozumujemy liniowo. Tzn. przewidujemy przyszłość nie biorąc pod uwagę nowych rozwiązań. Np. (znowu z dziedziny motoryzacji) w XIX wieku ktoś wyliczył, że w XX wieku Londyn zatka się komunikacyjnie, bo wzrost liczby powozów musi w którymś momencie doprowadzić do stanu, w którym ulice będą pokryte końskim nawozem na wysokość uniemożliwiającą poruszanie się. Nikt nie przewidział realnej możliwości powstania pojazdów bez koni.

Albo np. w starych filmach science fiction piloci zdobywający Marsa udają się na super nowoczesnym statku do budki telefonicznej, żeby zadzwonić do żony. Bo nikomu nie przyszło do głowy, że telekomunikacja rozwinie się na taką skalę, iż telefon każdy będzie mógł nosić w kieszeni.

Inny przykład: z tego co pamiętam, na początku Internetu w wyszukiwarce Yahoo adresy stron wpisywane były ręcznie i mówiło się, że żaden automatyczny algorytm nie zastąpi doświadczonego pracownika Yahoo, który czyta stronę ze zrozumieniem, weryfikuje jej zawartość i wrzuca do odpowiedniej kategorii... Aż tu zjawiło się kilku studentów z pomysłem na Google. I o Yahoo dzisiaj chyba nikt już nie pamięta (zresztą, nie wydaje mi się, żeby ten serwis nadal wpisywał strony ręcznie...)

I tak dalej, i tak dalej.

Reasumując: wydaje mi się, że nie mamy żadnych przesłanek, aby ferować teraz wyroki. Po prostu w którymś momencie powstanie nowatorska, kompletnie inna metoda informatyczna, o jakiej nie śniło się 5 lat wcześniej i nagle się okaże, że komputer tłumaczy tak samo jak przeciętny tłumacz, tylko szybciej...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2011, 10:58
agatson agatson jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Nie sądzę, żeby maszyny kiedykolwiek zastąpliły człowieka, zatem wydaje mi się, że nie mamy sie o co bać ;-) sami dobrze wiecie, że tłumaczenie maszynowe jest najbardziej przydatne do tłumaczenia tekstów, gdzie występuje wiele powtórzeń, ale nie każdy tekst nadaje się do przetłumaczenia, np. w Tradosie. Programy te nie są jeszcze tak sprytne, żeby zawsze tłumaczyć w odpowiednim kontekście..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2011, 14:17
mooonika mooonika jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę że w tej chwili translatorom daleko do tłumaczy z krwi i kości. Sądzę też że z czsem te tlumaczenia mogą być coraz lepsze, jednak maszyna nie zastąpi czlowieka.
Zwłaszcza jeżeli chodzi o literaturę ( dowcipy, metafora gra słów)...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2011, 18:39
banadona banadona jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Aby maszyna zastąpiła człowieka w procesie tłumaczenia musiałaby dojść do poziomu myślenia człowieka. Na razie jeszcze im do tego daleko. Maszyny nie są w stanie myśleć konstruktywnie i używać wyobraźni której nie mają.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-23-2011, 00:07
frytex frytex jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Otóż to: jeszcze do tego daleko. Ale już przynajmniej nikt kategorycznie nie pisze, że NIE. Są rzeczy na niebie i ziemi...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-25-2011, 17:57
Samisa's Avatar
Samisa Samisa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Translator nie posiada takiej wyobraźni jak człowiek z krwi i kości A co za tym idzie,jest ograniczony w swoim pojmowaniu przeróżnych pojęć.
Co więcej,posługuje się utartymi zwrotami,schematami,a jak już to zostało wspomniane,język jest 'żywą istotą',która ulega zmianom.Ludziom może być ciężko nadążyć za zmianami a co dopiero translatorowi.
Wg mnie może służyć jako pomocne narzędzie,ale na pewno nie jako zastępstwo dla człowieka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-25-2011, 18:13
marcink marcink jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem nie zastąpi. Rozwijana natomiast będzie dotychczasowa funkcja - wspomaganie człowieka
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.