Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-26-2015, 14:44
Adam_Fabisiak Adam_Fabisiak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście używam archaizmów, kiedy chcę wyrazić się w sposób niestandardowy, żeby rozbawić czy zaskoczyć mojego rozmówcę. Czasem "częstuję" też znajomych niezbyt popularnymi synonimami bardzo popularnych słów. Np. "dezabil" zamiast "nagość".

Ostatnio edytowane przez esta : 11-20-2015 o 14:53.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-19-2015, 21:16
ragusmaria ragusmaria jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Myślę, że użycie archaizmów w celach humorystycznych przeważa. Archaizmy, patetyczny styl wypowiedzi często są wykorzystywane do podśmiewania się z kogoś, krytykowania czy ironizowania. Jeżeli zaś chodzi o 'żeś', to często jest używane w wyrażeniach karcących, krytykujących, a także w wyrażeniach podkreślających coś: "ale żeś to zrobił", "ale żem sobie pojadł".

Ostatnio edytowane przez esta : 11-20-2015 o 14:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2015, 18:50
AnetaS AnetaS jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Też uważam, że często stylizuje się wypowiedź przez użycie archaizmów, żeby uzyskać efekt humorystyczny. Jednak myślę, że i z tym trzeba uważać - nagromadzenie słów, które dawno wyszły z użycia może czasem nie zostać zrozumiane zgodnie z intencją nadawcy, i przez to narazić go na bycie posądzonym o, powiedzmy, snobizm językowy.
Wracając do wypowiedzi otwierającej wątek, chcę was spytać: znacie jakieś słowa, które, choć archaiczne, są właściwie nie do zastąpienia znaczeniowo przez ich obecne (choć niedokładne) odpowiedniki? Inaczej mówiąc: w jakim przypadku chętniej użyjecie nieco staromodnego słowa, niż nowszego, bo tylko to starsze trafnie opisuje jakiś przedmiot lub zjawisko, o którym wspominacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2018, 14:38
ankayyy86 ankayyy86 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Efekt humorystyczny przy wtrącaniu archaizmów jest również podkreślany specyficznym tonem i również byłam świadkiem wielu podobnych sytuacji, z resztą czasem sama tak robię. Chociaż znam pewną osobę, młodego chłopaka, który używa archaizmów na co dzień i ... wcale nie dla ironii wypowiedzi. Myślę, że mało jest takich osób i mimo, że szanuję wysoki poziom ich języka, na pewno nie jest łatwo rozmawiać z nimi "zwykłemu odbiorcy" przez dłuższy czas niż pół godziny...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.